Առողջություն 13:35 13/11/2021 Աշխարհում
Ամերիկյան «Merck Sharp & Dohme Molnupiravir» դեղագործական ընկերության կորոնավիրուսի դեմ դեղամիջոցը Լեհաստան կժամանի դեկտեմբերին, լրագրողներին հայտնել է հանրապետության առողջապահության նախարարության խոսնակ Վոյցեխ Անդրուսևիչը։ Այս մասին գրում է «ՌԻԱ նՈՎՈՍՏԻ» գործակալությունը։
«Մենք պայմանագիր ենք կնքել «Մոլնուպիրավիրի» մատակարարման հետ: Դրանք տասնյակ հազարավոր չափաբաժիններ են, որոնք պետք է հասնեն դեկտեմբերին», - ասել է Անդրուսևիչը:
«Արտադրողի առաջին որոշումները պլանավորված էին հունվարին, բայց մենք ինտենսիվ բանակցություններ ենք վարում, որպեսզի այս դեղամիջոցն ավելի շուտ հասնի Լեհաստան»,- հավելել է նա։
Անդրուսևիչի խոսքով՝ «Մոլնուպիրավիրը» բարձր արդյունավետ դեղամիջոց է՝ 50%-ից ավելի։
«Դա պետք է ընդունվի առաջին հինգ օրվա ընթացքում: Այս դեղը տնային օգտագործման համար է, և մենք Բժշկական խորհրդի ներկայացուցիչների հետ այժմ վերլուծում ենք, թե ինչպես սկսել այն օգտագործել»,- պարզաբանել է ԱՆ խոսնակը։

Health 13:54 13/11/2021 World
The world’s first approved pill to treat COVID-19, a drug called molnupiravir, will be available in Poland in December, Radio Poland reported on Friday, citing a spokesman for the country’s health ministry.
“The recommendation of the European Medicines Agency regarding molnupiravir is expected next week, and the drug will probably be available in Poland in mid-December,” Wojciech Andrusiewicz told reporters.
“Apart from participating in EU tenders, we also talk separately with producers,” he added.
Molnupiravir, developed by US drug company Merck, will be administered to vulnerable patients with mild to moderate symptoms, and who do not require hospitalization.
In clinical trials, molnupiravir cut the risk of hospitalization or death by 50 percent. It is the world’s first approved COVID-19 medication which can be taken as a pill.
The pill introduces errors into the genetic code of the coronavirus, rendering it unable to multiply and thus allowing virus levels in the body to stay low.