Քաղաքական 10:14 13/11/2021 Հայաստան
ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները քննարկել են առաջիկայում տարածաշրջան այցելելու հարցը։ Այս մասին ասված է Մինսկի խմբի համանախագահների  հայտարարության մեջ։
Հիշեցնենք, որ Մինսկի խմբի համանախագահները նոյեմբերի 10-ին Ֆրանսիայի մայրաքաղաք Փարիզում առանձին հանդիպել են Ադրբեջանի արտգործնախարար Ջեյհուն Բայրամովի և Հայաստանի արտգործնախարար Արարատ Միրզոյանի հետ։ Տեղի է ունեցել համանախագահների և երկու արտգործնախարարների համատեղ հանդիպում, որը բացել է Ֆրանսիայի արտգործնախարար Ժան Իվ Լը Դրիանը։ Հանդիպումներին մասնակցել է նաև ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ Անջեյ Կասպրշիկը։
Հայտարարության մեջ նշվում է, որ համանախագահները և արտգործնախարարները շարունակել են Նյու Յորքում սկսած քննարկումները հնարավոր դեէսկալացիոն միջոցների և գործընթացի հետագա քայլերի վերաբերյալ, այդ թվում այս ձևաչափով ապագա հանդիպումներն ու համանախագահների առաջարկած այցը տարածաշրջան։
Համանախագահները և նախարարները քննարկել են նաև նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությամբ ստանձնած պարտավորությունների կատարման ընթացքը։ Միջնորդները վերահաստատել են հումանիտար հարցերում առաջընթացի հասնելու կարևորությունը՝ այդ թվում, «կալանավորվածների վերադարձի, ականազերծման, անհայտ կորածների, տեղահանվածների կամավոր վերադարձի և պատմական և մշակութային վայրերի պահպանության հարցերում»։
Նրանք կողմերին կոչ են արել ապահովել անարգել մուտք միջազգային մարդասիրական կազմակերպությունների համար։
Համանախագահները նաև ընդգծել են հրահրող հռետորաբանությունից և սադրիչ գործողություններից խուսափելու կարևորությունը։
Համանախագահները նոյեմբերի 10-ին և 11-ին հանդիպել են Ֆրանսիայի արտաքին գործերի նախարարության և Ելիսեյան պալատի ներկայացուցիչների հետ՝ քննարկելու նրանց շարունակական ջանքերը, որոնք միտված են օգնելու կողմերին գտնել Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությանն առնչվող կամ դրանից բխող հարցերի համապարփակ լուծումներ։

The co-chairs of the OSCE Minsk Group (Andrew Schofer of the United States of America, Igor Khovaev of the Russian Federation, and Brice Roquefeuil of France) released a statement on 11 November, summing up their Paris talks with the Armenian and Azerbaijani foreign ministers. The full text of the statement is provided below.
"The Co-Chairs met separately in Paris with Azerbaijani Foreign Minister Jeyhun Bayramov and Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan on November 10. The Co-Chairs hosted both Foreign Ministers at a joint meeting, which was opened by French Foreign Minister Jean-Yves Le Drian. The Personal Representative of the OSCE Chairperson-in-Office (PRCiO) Andrzej Kasprzyk also participated in the meetings.
The Co-Chairs and Foreign Ministers continued the discussions begun in New York on a number of possible deescalatory measures and next steps in the process, including future meetings in this format and the Co-Chairs’ proposed visit to the region. The Co-Chairs and the Ministers also discussed the status of the implementation of the commitments made in the November 9 trilateral statement.
The Co-Chairs reiterated the importance of making progress on humanitarian issues — including, inter alia, detainees, demining, missing persons, voluntary return of displaced persons, and protection of historic and cultural sites — and called on the sides to provide unrestricted access to international humanitarian organizations. The Co-Chairs also stressed the importance of avoiding inflammatory rhetoric and provocative actions.
The Co-Chairs met with representatives of the French Ministry of Foreign Affairs and the Elysee on November 10 and 11 to discuss their ongoing efforts to help the sides find comprehensive solutions to all remaining issues related to or resulting from the Nagorno-Karabakh conflict in accordance with their mandate."