Իտալական Rai 1 հեռուստաընկերությունը ծավալուն ֆիլմ է պատրաստել Հայաստանի մասին
Իտալական Rai 1 հեռուստաընկերությունը ծավալուն ֆիլմ է պատրաստել Հայաստանի մասին: Հայտնի լրագրող Ստեֆանիա Բատիստինիի՝ «Հայաստան. հիշողության թել» վերնագրված ֆիլմը սկսվում է Եռաբլրի կադրերով: Այն անդրադառնում է արցախյան 44-օրյա պատերազմին, դրա պատճառներին ու հետևանքներին, այդ պատերազմում Թուրքիայի դերին, Հայաստանում և Արցախում հետպատերազմյան իրողություններին ու սահմանային իրավիճակին: Այս մասին հայտնում են նախագահի ախատակազմից:
Ֆիլմում խոսվում է նաև Հայաստանի և Արցախի քրիստոնեական ժառանգության մասին, նշվում է, որ Հայաստանը, լինելով հնագույն քրիստոնեական քաղաքակրթություն կրող երկիր Կովկասի սրտում, բնական կամուրջ է Արևմուտքի և Արևելքի միջև:
Հեղինակն այցելել է Մատենադարան, Հայոց ցեղասպանության հուշահամալիր և թանգարան-ինստիտուտ, հայկական եկեղեցիներ, անդրադարձել պատերազմից հետո Ադրբեջանի վերահսկողության տակ անցված հայկական պատմամշակութային և քրիստոնեական ժառանգության պահպանության խնդիրներին: Ֆիլմում նա ներկայացրել է նաև Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանի, Ամենայն Հայոց կաթողիկոս Գարեգին Երկրորդի, ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանի հետ իր հարցազրույցները:

Культура 18:32 20/11/2021 Армения
Итальянская телекомпания Rai 1 сняла документальный фильм об Армении. Фильм  известной журналистки Стефании Батистини  «Армения: нить памяти» начинается с кадров Ераблура. Картина рассказывает о 44-дневной войне, ее причинах и последствиях, о роли Турции в этой войне, о реалиях и ситуации на границе в Армении и Арцахе в послевоенный период. Об этом сообщает аппарат президента.
В фильме говорится также о христианском наследии Армении и Арцаха, о том, что Армения, как носитель древнехристианской цивилизации в сердце Кавказа, является естественным мостом между Западом и Востоком.
Автор затрагивает также тему сохранения армянского историко-культурного наследия на перешедших под контроль Азербайджана территориях.
В фильме нашли место также ее интервью с президентом Армении Арменом Саркисяном, Католикосом всех армян Гарегином Вторым, Защитником прав человека Армении Арманом Татояном.