Մշակույթ 10:00 22/11/2021 Հայաստան
Ամստերդամում 1988 թվականից անցկացվում է Դոկումենտալ կինոյի միջազգային թիվ մեկ փառատոնը՝ IDFA-ն (The International Documentary Film Festival Amsterdam)։ Բացի միջազգային կինոծրագրերից, ժանրերի բազմազանությունից և ամեն տարի ցուցադրվող բազմաթիվ եվրոպական ու համաշխարհային պրեմիերաներից, փառատոնը իրականացնում է նաև բազմազան բանավեճեր, ֆորումներ և վարպետաց դասեր:
«Կինոաշխարհը» գրում է, որ IDFA-ի ֆիլմերը ցուցադրվում են Ամստերդամի մի քանի կինոթատրոններում, բայց առաջին հերթին՝ պատմական Տուշինսկի կինոթատրոնում։ Հարյուր տարի առաջ Աբրահամ Տուշինսկու ջանքերով հիմնադրված ( Արտ Դեկո ոճով կառուցված)  այս կինոթատրոնում է, որ հանձնվում են փառատոնի մրցանակները։ Դրանց թվում է «Life achievement award» («Սսեղծագործական նվաճումների համար») հատուկ, ոչ ամենամյա մրցանակը՝  կինոյի ոլորտում ունեցած անգնահատելի ավանդի համար։
2021 թվականին՝ «Life achievement award»-ը գնալու է Հայաստան՝ ուղիղ Արտավազդ Փելեշյանի աշխատասենյակ։ Նոյեմբերի 19-ի երեկոյան, Տուշինսկի կինոթատրոնի սրահում՝ փառատոնի տնօրեն, սիրիացի պրոդյուսեր Օրվա Նիրաբիան խոսել է Փելեշյանի, կինոյի պատմության մեջ՝ վավերագրական կինոյի պոետի  ֆիլմերի կարևորության մասին։
Մրցանակը Փելեշյանը պետք է ստանար անձամբ, սակայն առողջական խնդիրների պատճառով ճանապարհորդել չկարողացավ։ Վարպետի փոխարեն այն ստանալու էին եկել Փարիզի Կարտիե ժամանակակից արվեստի թանգարանի տնօրեն Էրվե Շանդեսն ու ռեժիսոր Անդրեյ Ուջիկան։

Культура 11:25 22/11/2021 Армения
В Амстердаме с 1988 года проводится Международный Фестиваль документального кино номер один - IDFA-ն (The International Documentary Film Festival Amsterdam). Помимо международных кинопрограмм, разнообразия жанров и множества европейских и мировых кинопремьер, в рамках кинофестиваля проводятся также различные дискуссии, форумы и мастер-классы.
«Киноашхар» (Киномир) пишет, что фильмы IDFA показываются в нескольких кинотеатрах Амстердама, но в первую очередь, в легендарном кинотеатре Тушински. Именно в основанном сто лет назад усилиями Абрама Тушинского этом кинотеатре (построен в стиле арт-деко) и проводится вручение премий фестиваля. В их числе также специальная премия «Life achievement award» («За творческие достижения»), вручаемая за неоценимый вклад в киносфере.
В 2021 году премия «Life achievement award» приедет в Армению, прямо в кабинет Артавазда Пелешяна.
Вечером 19 ноября в зале кинотеатра Тушински директор фестиваля, сирийский продюсер Орва Нирабия рассказал о важности фильмов Пелешяна - поэта документального кино в истории кино.
Пелешян должен был получить премию лично, но из-за проблем со здоровьем не смог поехать в Нидерланды. Вместо мастера награду заберут директор Музея современного искусства «Картье» в Париже Эрве Шандес и режиссер Андрей Уджика.