Հասարակություն 11:17 27/11/2021 Աշխարհում
Կոսովոյի և Մետոխիայի տարածքում դպրոցականներ տեղափոխող ավտոբուսի վրա կրակելու հետևանքով երեք մարդ զոհվել է, երկուսը՝ վիրավորվել, հաղորդում է Սերբիայի ազգային հեռուստատեսությունը։
Ըստ «ՌԻԱ ՆՈՎՈՍՏԻ» գործակալության, միջադեպը տեղի է ունեցել Դեչանիի մոտակայքում գտնվող Գլոջանե գյուղում։
«Պեչ քաղաքի հիվանդանոցում հաստատել են, որ կրակոցների հետևանքով զոհվել են երկու ուսանողներ և ավտոբուսի վարորդը»,- հայտնում են հեռուստաալիքից։
Կոսովոյի առցանց պորտալի տվյալներով՝ չորս մարդ է մահացել՝ 2003 և 2004 թվականներին ծնված երկու աշակերտ, վարորդը և ուղեկցողը ։ Ոստիկանությունը հաստատել է հարձակումը։
Գլոջանում, որտեղ տեղի է ունեցել հրաձգությունը, շաբաթ օրը պետք է տեղի ունենային հիշատակի միջոցառումներ՝ ի պատիվ «Կոսովոյի ալբանացի նահատակների», նշված է Դեչանիի քաղաքապետարանի ղեկավարի ֆեյսբուքյան էջում։

Право 10:32 27/11/2021 В мире
Три человека погибли и двое получили ранения в результате обстрела автобуса с учащимися в Косово и Метохии, сообщило национальное телевидение Сербии.
Как передает РИА Новости, инцидент произошел в селе Глоджане близ Дечани.
"В больнице города Печ подтвердили, что при стрельбе погибли два ученика и водитель автобуса", — передает канал.
По данным портала Kosovo online, погибли четыре человека — двое учащихся 2003 и 2004 годов рождения, водитель и кондуктор. Полиция подтвердила факт нападения.
В то же время сайт приводит слова сотрудника центра семейной медицины в Дечани Сельмана Бериши, который подтвердил смерть трех человек.
"Он (Бериша. — Прим. ред.) указал, что еще трем около 19:25 (21:35 мск) оказана первая помощь и они направлены в город Печ", — добавил портал.
В Глоджане, где произошла стрельба, в субботу должны были состояться мемориальные мероприятия на комплексе в честь "косовоалбанских мучеников", указано на странице в Facebook главы муниципалитета Дечани Башкима Рамошая.