Հասարակություն 10:55 03/12/2021 Արցախ
«Նախորդ ամիսների համեմատ` այդ թիվը ռեկորդային է և ամենամոտը մինչև պատերազմն ունեցած ցուցանիշներին։ Մեր հաջողությունների իրական գրավականը ժողովրդագրական աճն է։ Ուզում եմ հավաստիացնել, որ Կառավարությունը ջանք ու եռանդ չի խնայելու տարբեր ծրագրերի միջոցով Արցախում ապրող հայության բնական և մեխանիկական աճը խթանելու համար։ »,-ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է Արցախի նախագահ Արայիկ Հարությունյանը։
Օրեր առաջ  Արցախում արտամարմնային բեղմնավորման ծրագրով ծնվել էր առաջին երեխան: Արցախի առողջապահության նախարարությունում վստահ են, որ արտամարմնային բեղմնավորման ծրագիրը կերջանկացնի շատ ընտանիքների:
Վերջին  ութ ամիսների կտրվածքով արտամարմնային բեղմնավորման  են ուղեգրվել  52  զույգ, որից 39-ի մոտ  արդեն  կատարվել է բեղմնավորում, 17-ի մոտ ստացվել է հղիություն: Օպերատիվ բուժումից հետո (լապարոսկոպիա և հիստերոսկոպիա)  հերթագրված են  տասնյակ զույգեր, որոնք նույնպես  պատրաստվում են արտամարմնային բեղմնավորման:
Հիշեցնենք, որ 2020 թվականի ընթացքում Արցախի առողջապահության նախարարության բուժհաստատություններում ծնվել է 1614 երեխա, որից 818 տղա, 796 աղջիկ: Ստեփանակերտում ծնվել է1389 երեխա, որից 699 տղա, 690 աղջիկ:

Общество 13:47 03/12/2021 НКР
По сравнению с предыдущими месяцами, это число – рекордное, максимально приближенное к довоенным показателям. Гарантией нашего успеха может быть демографический рост. Хочу заверить, что правительство Арцаха не пожалеет сил и энергии для оказания содействия посредством различных программ увеличению количества армян, проживающих в Арцахе.
Всем нашим детям желаю беззаботного детства, пусть новорожденные станут символом выживания и мира нашей Родины», –  написал президент Республики Арцах Араик Арутюнян на своей странице в Facebook.
В Арцахе несколько дней назад по программе экстракорпорального оплодотворения родился первый ребенок.
Как указали в министерстве здравоохранения Республики Арцах, правительство в рамках реформ сферы продолжает внедрять многочисленные программы, полноценная реализация которых будет способствовать восстановлению нормальной жизни в Арцахе и демографическому росту.
Согласно источнику, за последние восемь месяцев на экстракорпоральное оплодотворение были направлены 52 пары. 39 женщин уже прошли процедуру оплодотворения, из них 17 забеременели.
После оперативного лечения (лапароскопия и гистероскопия) десятки пар также готовятся к экстракорпоральному оплодотворению.
В 2020 году в медицинских учреждениях министерства здравоохранения Арцаха на свет появились 1614 детей: 818 мальчиков и 796 девочек. В Степанакерте родились 1389 малышей: 699 мальчиков и 690 девочек.