Քաղաքական 12:44 10/12/2021 Արցախ
Արցախի ԱԳՆ. Արցախի ժողովրդի կողմից իրացված ինքնորոշման անքակտելի իրավունքի ճանաչումը միակ միջոցն է՝ վերջ դնելու ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտությանը
Արցախի Հանրապետության ԱԳՆ-ն տարածել է հայտարարություն Արցախում անկախության հանրաքվեի անցկացման 30-ամյակի կապակցությամբ.
«30 տարի առաջ՝ 1991 թ․ դեկտեմբերի 10-ին, Արցախի Հանրապետությունում (Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետություն) կայացել է երկրի քաղաքական ապագային վերաբերող համահանրապետական հանրաքվե, որի արդյունքներով մասնակցած ընտրողների բացարձակ մեծամասնությունը (99,89 %) կողմ է քվեարկել անկախությանը։ Հանրաքվեն անց է կացվել այն ժամանակ գործող ազգային օրենսդրությանը, ժողովրդավարական ընթացակարգերին և միջազգային իրավունքի նորմերին համապատասխան։ Ստեղծվել են բոլոր անհրաժեշտ պայմանները հանրապետության ամբողջ տարածքում հանրաքվե անցկացնելու համար։ Ընտրությանը մասնակցել են ընտրելու իրավունք ունեցող քաղաքացիների 82 %-ը։
Հանրաքվեի նախապատրաստումն ու անցկացումը տեղի է ունեցել Ադրբեջանի՝ լարվածության սրմանն ուղղված քաղաքականության պայմաններում, որը պայթյունավտանգ բնույթ էր ստացել և արդյունքում վերածվեց լայնածավալ պատերազմի Արցախի և նրա ժողովրդի դեմ։
Արցախում անկախության հանրաքվեի անցկացումն արցախյան կողմի հերթական փորձն էր՝ կանխել մոտալուտ պատերազմը և ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորումը տեղափոխել իրավական և քաղաքական հարթություն։ Սակայն Ադրբեջանն արհամարհեց հակամարտությունը խաղաղ և դիվանագիտական միջոցներով լուծելուն ուղղված Արցախի քայլերը և քվեարկության օրը ծանր հրետակոծության ենթարկեց Հանրապետության մայրաքաղաք Ստեփանակերտը, ինչի հետևանքով  զոհվեցին և  վիրավորվեցին տասնյակ քաղաքացիական բնակիչներ։
Ինքնիշխան պետականությունն ամրապնդելու և զարգացնելու իր վճռականությունն արցախահայությունը վերահաստատել է հաջորդ սահմանադրական հանրաքվեների ժամանակ։ 2006 թ․ դեկտեմբերի 10-ին համաժողովրդական հանրաքվեով ընդունվել է երկրի առաջին սահմանադրությունը։ 2017 թ․ փետրվարի 20-ին Արցախի ժողովուրդը հերթական հանրաքվեով կողմ է քվեարկել նոր Սահմանադրությանը՝ այդպիսով հաստատելով իր նախորդ որոշումներն ու անկախ պետություն կառուցելու ուղին շարունակելու կամքը։
Ցավոք, միջազգային հանրությունը չճանաչեց Արցախի ժողովրդի կամարտահայտությունն ու ժողովրդավարական ձգտումները, ինչը թույլ կտար կանխել Ադրբեջանի սանձազերծած պատերազմները և փրկել հազարավոր անմեղ կյանքեր։
Ադրբեջանը նախաձեռնեց Արցախի ոչնչացման նպատակով սանձազերծված երեք պատերազմներ (1991-1994 թթ․, 2016 թ․ և 2020 թ․), պատերազմների միջև ընկած տարիներին նպատակաուղղված և հետևողականորեն խափանեց միջազգային միջնորդների խաղաղարար նախաձեռնությունները՝ բանակցությունների ընթացքում  որդեգրելով ծայրահեղ անզիջում ու ապակառուցողական դիրքորոշում բոլոր հարցերի շուրջ։ 2020 թ․ 44-օրյա պատերազմից հետո առարկայական բանակցություններից Բաքվի հրաժարումն այդ ագրեսիվ քաղաքականության շարունակությունն է, ինչի նպատակը հակամարտության համապարփակ կարգավորման բացառումն է։ Միջազգային միջնորդների առաջարկությունների էվոլյուցիան վկայում է, որ նրանք գիտակցում են Արցախի՝ Ադրբեջանի կազմում  լինելու անհնարինությունը և ճանաչում են Արցախի ժողովրդի առանցքային դերը սեփական քաղաքական կարգավիճակի որոշման հարցում։ Հրաժարվելով բանակցություններից՝ Բաքուն, հակառակ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների ջանքերին և առաջարկներին, փորձում է ուժի ապօրինի կիրառման արդյունքները պարտադրել որպես կայացած փաստ։
Եվս մեկ անգամ ընդգծում ենք, որ Արցախի ժողովրդի կողմից իրացված ինքնորոշման անքակտելի իրավունքի ճանաչումը միակ միջոցն է՝ վերջ դնելու ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտությանը և վերացնելու դրա հետևանքները, ինչը ենթադրում է, մասնավորապես, օկուպացված բոլոր տարածքների դեօկուպացիա, փախստականների խնդրի և այլ հարցերի երկարաժամկետ, արդարացի և կայուն լուծում։
Անկախության հանրաքվեն ամուր հիմք է արցախյան պետականության համար, որի ստեղծման նպատակն էր փրկել արցախահայությանը լիակատար ոչնչացման վտանգից, ինչի աղբյուրը  եղել և շարունակում է լինել Ադրբեջանի ռազմատենչ քաղաքականությունը, իսկ վերջինիս պետականաշինության հիմքում դրված է հայատյաց և ցեղասպան գաղափարախոսությունը։
Արցախյան պետության ամրապնդումը և դրա միջազգային ճանաչումը բացարձակ առաջնահերթություններ են Արցախի իշխանությունների և ժողովրդի համար, քանի որ ժողովրդի պահպանման և զարգացման կարևորագույն պայմանը և միջոցը միջազգային-իրավական սուբյեկտայնություն ունեցող ազգային պետության առկայությունն է։ Արցախահայության պայքարը հանուն սեփական անկախ պետականության, պայքար է հանուն ազատության, հիմնարար իրավունքների, խաղաղության, ինչպես նաև անվտանգ և արժանապատիվ ապագայի»։

Politics 15:04 10/12/2021 NKR
The recognition of Artsakh's people right to self-determination the only way to end the Azerbaijani-Karabakh conflict - Artsakh MFA
The Foreign Ministry of the Republic of Artsakh issued a statement on the 30th anniversary of the nationwide referendum on the political future of Artsakh held on December 10, 1991, as a result of which the overwhelming majority of the voters (99.89%) voted for independence.
It reminds that the referendum was held in full compliance with the then national legislation in force, democratic procedures and norms of international law.
It reminds that the preparation and holding of the referendum took place against the background of a purposefully pursued policy of Azerbaijan to escalate tensions, which became explosive and subsequently turned into a full-scale war against Artsakh and its people. The statement then reads: "The referendum on independence in Artsakh was another attempt by the Artsakh side to prevent the impending war and to transfer the resolution of the Azerbaijan-Karabagh conflict to the legal and political plane. However, Azerbaijan ignored the steps taken by Artsakh to resolve the conflict by peaceful and democratic means and on the election day subjected Stepanakert, the capital of the Republic, tօ massive artillery shelling, as a result of which dozens of civilians were killed and injured.
The people of Artsakh have repeatedly reaffirmed their determination to strengthen and develop the sovereign statehood at subsequent constitutional referenda. On December 10, 2006, the first Constitution of the country was adopted in Artsakh at a national referendum. On February 20, 2017, the people of Artsakh voted for the new Constitution at a regular referendum, thus confirming their previous decisions and will, to continue the path of building an independent state.
Unfortunately, the expressions of the will of the people of Artsakh and their democratic aspirations became a missed opportunity for the international community, which, if recognized, could have prevented the wars unleashed by Azerbaijan against our country and saved thousands of innocent lives.
Azerbaijan was the initiator of three wars unleashed with the aim of destroying Artsakh in 1991-94, 2016 and 2020. In the interwar years it deliberately and consistently undermined the peacekeeping efforts of international mediators by taking an extremely uncompromising and destructive position on all issues during the negotiations. The continuation of this aggressive policy has been Baku’s refusal to conduct substantive negotiations after the 44-day war in 2020 in order to exclude the possibility of achieving a comprehensive settlement of the conflict. The evolution of the proposals of the international mediators demonstrates their understanding of the impossibility of Artsakh’s being part of Azerbaijan and recognition of the key role of the people of Artsakh in determining their political status. In particular, by refusing to negotiate, Baku, contrary to the efforts and proposals of the OSCE Minsk Group Co-Chairs, is trying to impose the results of the illegal use of force as a fait accompli.
We emphasize once again that recognition of the inalienable right to self-determination realized by the people of Artsakh is the only way to put an end to the Azerbaijan-Karabagh conflict and to create conditions for eliminating its consequences, including liberation of all the occupied territories, and finding a long-term, fair and sustainable solution to the problem of refugees and other remaining issues.
The referendum on independence is a solid legal basis for the statehood of Artsakh, created with the aim of saving the people of Artsakh from the threat of complete annihilation, which emanated and continues to emanate from the militant policy of Azerbaijan, where the hatred against Armenians and genocidal ideology are the basis of state-building.
Strengthening the state of Artsakh and achieving its international recognition are an absolute priority for the authorities and people of Artsakh, since having a national state with a status of an international legal subject is the key condition and means of preserving and developing the people. The struggle of the people of Artsakh for their independent statehood is a struggle for freedom, fundamental rights and peace, as well as a safe and dignified future."