Իրավունք 15:20 14/12/2021 Հայաստան
Իրավաբան, «Հայրենիք» կուսակցության քաղաքական խորհրդի անդամ Արսեն Բաբայանը, անդրադառնալով «Քաղաքացիական գիտակցություն» ՀԿ նախագահ, AntiFake.am կայքի հիմնադիր Նարեկ Սամսոնյանի ձերբակալությանը, գրում է.
«Նարեկ Սամսոնյանի ձերբակալությունը կրում է պատժիչ բնույթ։
Նարեկ Սամսոնյանին մեղսագրվող արարքի համար քրեական օրենսգիրքն ամենամեծ պատիժը նախատեսում է մինչև 3 ամիս կալանք: Այդ հոդվածով անձի նկատմամբ կալանավորումը որպես խափանման միջոց անհնարին է կիրառել, քանի որ քրեական դատավարության օրենսգրքի համաձայն՝ կալանավորումը մեղադրյալի նկատմամբ կարող է կիրառվել միայն այն դեպքում, երբ կա հիմնավոր կասկած, որ նա կատարել է այնպիսի հանցանք, որի համար նախատեսվող ազատազրկման ձևով պատժի առավելագույն ժամկետը մեկ տարուց ավելի է:
Քննչական կոմիտեն հրաշալի գիտի, որ Նարեկ Սամսոնյանին ազատությունից կարող է զրկել (այն էլ խիստ ապօրինի) առավելագույնը 72 ժամ (ձերբակալման առավելագույն ժամկետ): Ուստի, քննիչը ձերբակալությունն օգտագործել է որպես պատիժ:

Право 16:35 14/12/2021 НКР
Юрист, член политсовета партии «Родина» Арсен Бабаян, касаясь задержания председателя общественной организации «Гражданское сознание», основателя сайта AntiFake.am Нарека Самсоняна, пишет:
«Задержание Нарека Самсоняна носит карательный характер.
За вменяемое Нареку Самсоняну деяние Уголовный кодекс предусматривает максимальное наказание – до 3 месяцев лишения свободы. По этой статье нельзя применять заключение под стражу в качестве меры пресечения, поскольку в соответствии с Уголовно-процессуальным кодексом обвиняемый может быть подвергнут аресту только при наличии обоснованного подозрения в том, что он совершил такое преступление, за которое установлен максимальный срок лишения свободы на срок более года.
Следственному комитету прекрасно известно, что Нарек Самсонян может быть лишен свободы (что является крайне незаконным) максимум на 72 часа (максимальный срок для задержания). Таким образом, следователь использовал задержание в качестве наказания.