Հայաստանի Ազգային հերոս, դիրիժոր Հովհաննես Չեքիջյանը 93 տարեկան է
ԿԳՄՍ նախարար Վահրամ Դումանյանը տարեդարձի առթիվ շնորհավորել է ԽՍՀՄ ժողովրդական արտիստ Հովհաննես Չեքիջյանին, հայտնում են ԿԳՄՍՆ-ից։
Դեկտեմբերի 23-ին լրացել է ԽՍՀՄ ժողովրդական արտիստ,  Հայաստանի Ազգային հերոս, Հայաստանի ազգային ակադեմիական երգչախմբի գեղարվեստական ղեկավար և գլխավոր դիրիժոր Հովհաննես  Չեքիջյանի ծննդյան 93-ամյակը:
Տարեդարձի առթիվ մաեստրոյին շնորհավորել է ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Վահրամ Դումանյանը՝ մաղթելով քաջառողջություն, արևշատություն, ստեղծագործական անսպառ եռանդ և ամենայն բարիք:
«Անգնահատելի է Հովհաննես Չեքիջյանի ավանդն ու ներդրումը  հայ երգչախմբային արվեստի զարգացման ու տարածման գործում: Դժվար է պատկերացնել որևէ երկիր, որտեղ Մաեստրոն իր երգչախմբով ելույթներ ունեցած չլինի՝ աշխարհով մեկ ներկայացնելով  հայ երաժշտարվեստի նվաճումներն ու կոմիտասյան կոթողները»,- նշված է հաղորդագրությունում:

Prominent conductor, National Academic Choir Director Hovhannes Chekidjian, holder of Order of Motherland for outstanding personal contribution to culture as well as for exceptional services rendered to the Armenian people, celebrates his 93rd birthday anniversary on December 23.
Armenia's Minister of Education, Science, Culture and Sport Vahram Dumanyan has congratulated the renowned intellectual on the occasion of his birthday, wishing him robust health and new creative achievements.
"Maestro Chekidjian's contribution to the development and propagation of the Armenian choir music is invaluable. It is difficult to name a country where Maestro has not performed with his Choir, presenting the achievements of the Armenian Choir music and the masterpieces of Komitas throughout the world," the congratulatory message reads in part.