Տնտեսություն 14:43 08/01/2022 Հայաստան
Հայաստանում շոկոլադի արտադրությունը շարունակում է նվազել։ Ինչպես Panorama.am-ը տեղեկանում է ՀՀ վիճակագրական կոմիտեից, 2021 թվականի հունվար-հոկտեմբերին շոկոլադ և շաքարե հրուշակեղենի արտադրությունը նվազել է 8.5%-ով՝ կազմելով 7 086.6 հազար տոննա։
2020 թվականին մեր երկրում արտադրվել է 7 հազար 746.5 տոննա շոկոլադ։
Միևնույն ժամանակ տեղեկանում ենք, որ 6.9%-ով աճել են տորթերի, հրուշակների (պիրոժնիներ), ալյուրե թարմ (ոչ երկարատև պահման) այլ հրուշակեղենի, թխվածքաբլիթի, մեղրաբլիթի և համանման արտադրատեսակների, քաղցրաբլիթի, վաֆլի և վաֆլե թերթերի արտադրությունը։
Մասնավորապես, 2021 թ-ի հունվար-հոկտեմբերին արտադրվել է 10 հազար 874.7 տոննա հրուշակեղեն, 2020-ի նույն ժամանակահատվածում՝ 10 հազար 168.2 տոննա։

Economy 16:51 08/01/2022 Armenia
The chocolate production volumes have dropped in Armenia in January-October 2021, the country's Statistical Committee reported in its updated data.  According to the source, the total volumes of chocolate and sugar pastry production stood at 7 thousand 086.6 tons in the reported period, which is down by 8.5% over the indicated period of the previous year.
In 2020, 7 thousand 746.5 tones of chocolate and sugar pastry were produced in the country,
In the meantime, the total volumes of pastry production, including cakes and waffle stood at 10 thousand 874.7 tons, which is a 6.9% increase to compare with the production volumes of 2020.