Իրավունք 10:17 27/01/2022 Հայաստան
Մեղադրանք է առաջադրվել 44-օրյա պատերազմի ընթացքում ԱՀ պաշտպանական շրջանի հրամանատարի պաշտոնը զբաղեցրած բարձրաստիճան սպային
Մեղադրանք է առաջադրվել 2020 թվականի պատերազմական գործողությունների ընթացքում Արցախի Հանրապետության պաշտպանական շրջանի հրամանատարի պաշտոնը զբաղեցրած բարձրաստիճան սպային։ Այս մասին հայտնում են ՀՀ քննչական կոմիտեից։
«ՀՀ քննչական կոմիտեի զինվորական քննչական գլխավոր վարչության հատկապես կարևոր գործերի քննության վարչությունում քննվող քրեական գործի շրջանակներում իրականացված մեծածավալ քննչական և դատավարական այլ գործողությունների արդյունքում պարզվել է, որ Արցախի Հանրապետության պաշտպանության բանակի N պաշտպանական շրջանի հրամանատար, գնդապետ Վ.Յ-ն 2020թ. սեպտեմբերի 27-ին ՀՀ  կառավարության թիվ 1586-Ն որոշմամբ հայտարարված ռազմական դրության պայմաններում և Ադրբեջանի Հանրապետության զինված ուժերի կողմից Արցախի Հանրապետության դեմ սանձազերծված ագրեսիվ պատերազմի ընթացքում` 2020թ. հոկտեմբերի 10-ից 13-ն ընկած ժամանակահատվածում, հրաժարվել է կատարել զինվորական ծառայության առանձին` գնդի հրամանատարի պարտականությունները, որը զուգորդվել է դրանց փաստացի դադարեցմամբ, ինչպես նաև ծառայության նկատմամբ դրսևորել է անփույթ վերաբերմունք։
2022 թվականի հունվարի 19-ին վերջինիս մեղադրանք է առաջադրվել՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 364-րդ հոդվածի 3-րդ մասով և 376-րդ հոդվածի 1-ին մասով։

Law 11:29 27/01/2022 Armenia
Criminal charges brought against high-ranking military official for failure to perform military duties during the 44-day war
The Investigative Committee of Armenia has brought charges against a high-ranking military official who served as the commander of one of the Artsakh Republic Defense Army Areas.
As the Committee said in a released statement, as part of the criminal case investigated in the Department of Investigation of Particularly Important Cases of General Military Investigative Department, it has been found out that the Commander of N Defense Area of the Artsakh Defense Army, Colonel V. Y. refused from performing his military duties as Commander of the Defense Area from October 10 to 13 in 2020 during the martial law when an aggressive war was unleashed by Azerbaijan against the Republic of Artsakh.
The former commander has also displayed negligent attitude to service which has caused essential damage.
Charges have been pressed against him according to Point 3 of Article 364 and Point 1 of Article 376 of the RA Criminal Code which are refusal from performing one’s military duties and negligent service.