Քաղաքական 17:12 24/02/2022 Հայաստան
Եվրանեսթի Բյուրոյի ու հանձնաժողովների նիստերին մասնակցելու համար Երևան եկած ադրբեջանցի պատգամավորների՝ Հայաստանում ու Բաքու վերադարձից հետո հնչեցրած հայտարարությունների, այդ համատեքստում խաղաղության դարաշրջանի  հնարավորության մասին Panorama.am-ը զրուցել է ադրբեջանագետ Անժելա Էլիբեգովայի հետ։
Panorama.am-Ինչպե՞ս եք գնահատում ադրբեջանցի պատգամավորների հայտարարությունները Եվրանեսթի երևանյան նիստերի ընթացքում, Բաքվից կատարած գրառումները։
Անժելա Էլիբեգովա-Պետք է փաստել, որ ադրբեջանցի պատգամավորներն իրենց վարքագծով, հայտարարություններով, պրովոկացիոն լուսանկարներով, գրառումներով ամբողջությամբ ցույց տվեցին, որ Ադրբեջանը պատրաստ չէ խաղաղության դարաշրջանին։ Այդ ամենը եկավ ապացուցելու, որ խաղաղության դարաշրջան բացելու վերաբերյալ գեղեցիկ, միֆական հայտարարություններն Ադբեջանի կողմից որևէ արձագանք չեն ստանում։ Ադրբեջանցիները ցույց տվեցին, որ չունեն արգանք ընդունող կողմի նկատմամբ, ցույց տվեցին, որ լինելով պատերազմում հաղթող կողմ, որևէ քաղաքակիրթ զրույցի պատրաստ չեն նույնիսկ միջազգային կառույցների միջնորդությամբ։
Բացի այդ, Հայաստանի տարածքում գտնվելով՝ ադրբեջանցիները  գնացին հակաիրանական սադրանքի, խոսքը Կապույտ մզկիթի վերաբերյալ հայտարարությունների մասին է։ Այս ամենն արտահայտում են Ադրբեջանի պաշտոնական վարքագիծը, հետպատերազմյան դիրքորոշումները։
Panorama.am-Ադրբեջանցիներն Արցախի օկուպացրած տարածքում հայկական մշակութային հուշարձանները կամ իրենց են վերագրում, կամ ալբանացիներին։ Երևանում գտնվող իրանական Կապույտ մզկիթն էլ յուրացրեցին։ Սա ինչի՞ մասին է վկայում։
Անժելա Էլիբեգովա-Սա խոսում է սեփական մշակութային արժեքներ չունենալու բարդույթի մասին։ Երբ ունես բարդույթ քո մշակութային արժեքների խղճուկ ու փոքրաթիվ լինելու պատճառով և ուզում ես անընդհատ երևալ ավելի զարգացած ու հին էթնիկ միավոր, քան կաս իրականում, անընդհատ  փորձում ես հարևաններից վերցնել պատմամշակութային արժեքներն ու վերագրել քեզ։ Ադրբեջանցիներն այս առումով աչք են տնկում ոչ միայն հայերի ու իրանցիներ մշակութային ժառանգության վրա, այլև Ադրբեջանի տարածքում բնակվող էթնիկ փոքրմասնությունների՝ թալիշների, լեզգիների և այլոց։ Իհարկե, սա հակագիտական թեմա է, բայց իրենց հասարակության մեջ, ուղեղները լվանալով, պատմության դասագրքերում իրականությունը խեղաթյուրելով, պաշտոնական մակարդակով սուտ խոսելով կարողանում են հասնել այդ հարցի վերաբերյալ միասնական մոտեցման։
Ցավոք սրտի, լինում են դեպքեր, երբ ադրբեջանցիները կարողանում են համոզել նաև մեր հասարակությանը։ Մենք տեսնում ենք դեպքեր, երբ ադրբեջանական քարոզչությունն այստեղ պարարտ հող է գտնում։ Կան մարդիկ, որ համարում են, Արցախը ադրբեջանական տարածք է։ Իհարկե, նրանք փոքրաթիվ են, բայց երևույթն արդեն վտանգավոր է։ Մեր պատմությունը չիմանալու, վատ իմանալու հետևանքով մարդիկ դառնում են ադրբեջանական քարոզչության զոհ։ Սեփական արժեքների պահպանման խնդիր ունենք։
Panorama.am -Դրան նպաստո՞ւմ է Հայաստանի գործող իշխանությունների վարած քաղաքականութունը։
Անժելա Էլիբեգովա -Այո։ Եթե մենք չենք պայքարում հայկականի համար, մեր ունեցածը շռայլորեն բաժանում ենք թշնամուն, որոշ ժամանակ անց առերեսվելու ենք Նախիջևանի պատմության հետ նաև Արցախի օկուպացրած տարածքներում։ Նախիջևանում ջնջվեց հայերի հետքը։ Ես վստահ չեմ, որ մեր հայրենակիցները քաջատեղյակ են Նախիջևանի հայերի, Ջուղայի խաչքարերի, Ագուլիսի եկեղեցիների ճակատագրից։ Այն պահին, երբ մենք հրաժարվում ենք մեր ինքնության մաս կազմող պատմամշակութային հուշարձանները պաշտպանելուց, ադրբեջանցիները շատ արագ դրանք յուրացնում են, դրանցից վերացնում են հայկական հետքը։
Panorama.am-Ինչպե՞ս եք գնահատում ադրբեջանցի պատգամավորների հայտարարություններին հայկական կողմի արձագանքի քայլերի բացակայությունը։ Կա կարծիք, որ Հայաստանը պետք է դիմեր Եվրանեսթին՝ ադրբեջանցիների հայտարարությունները դատապարտելու հորդոր-պահանջով։
Անժելա Էլիբեգովա- Վերջին մեկ ու կես տարվա ընթացքում երևի 30-40 միջադեպ  է եղել, որոնց պետք է բավականին կոշտ արձագանքեր պաշտոնական Երևանը, ինչը մենք չենք տեսնում, և որն ամեն անգամ արդարացվում է ադրբեջանցիներին չնյարդայնացնելու ձգտումով։ Սակայն դրա արդյունքում Ադրբեջանի առավելապաշտական պլանները չեն փոխվում, Ադրբեջանը երկխոսությանն ավելի հակված չի դառնում։ Սա ցույց է տալիս, որ Հայաստանի վախկոտ, զիջողական քաղաքականությունը որևէ կերպ խնդրի լուծմանը չի օգնում։ Ադրբեջանն արդեն խոսում է այն մասին, որ Երևանն իրենցն է, վերադառնալու են։ Ես հասկանում եմ, որ մենք ունենք բնակչության մի հատված, որը չի պատկերացնում դրա իրական լինելը, բայց Ուկրաինայի բնակչության մի ստվար հատված էլ չէր պատկերացնում, որ այսօր նման բան է լինելու իրենց երկրում։ Երբ թշնամիդ անընդհատ սպառնում է քեզ ոչնչացմամբ, նաև սպանում է, գերեվարում, հույսը դնել միֆական խաղաղության վրա, միամտություն է։
Տեսեք, Սյունիքում ինչքան մենք հետ ենք քաշվում, Ադրբեջանն այդքան առաջ է գալիս։ Պաշտոնապես ասում են՝ Սև լճի 30 տոկոսի համար կռիվ չենք տալու, Գորիս-Կապան ճանապարհի համար չենք վիճելու։ Հիմա Աստված գիտի, թե ադրբեջանցները քանի կմ են առաջ եկել։ Այս պահի դրությամբ իրավիճակի մասին մենք նույնիսկ տեղյակ չենք։  Հանրությանն այդ մասին չեն իրազեկում։  Անցած տարվանից ադրբեջանական զորքերը Հայաստանի Հանրապետության սուվերեն տարածքում են, անցած տարվա մայիսին ադրբեջանցիներին մեկ ժամ էին տվել դուրս գալու համար, արդեն լրացավ տասն ամիսը։ Այս պայմաններում ցանկացած գիտակից մարդու համար հասկանալի է, որ խաղաղության մեր ձգտումը չի աշխատում։
Panorama.am-Հաշվի առնելով պատերազմից հետո զինված ուժերի՝ դեռ չվերականգնված վիճակը, արժանապատիվ կեցվածքի, արձագանքի հնարավորություն կա՞։
Անժելա Էլիբեգովա-Արժանապատիվ կեցվածք ընդունելու համար պետք է ունենալ իշխանություն և համակարգ, որը պետք է ու պատրաստ է օր ու գիշեր աշխատել։ Պետք է ունենալ այնպիսի իշխանություն, որը պատկեացնում է, թե ինչ է ազգային պետությունը, ազգ-բանակ գաղափար, արժեհամակարգային պետությունը։ Այս պահին մենք, ցավոք, նման իշխանություն չունենք։ Ակնհայտ է, այն ճանապարհը, որն իշխանությունն ընտրել է, սխալ է, անարդյունավետ է, պատերազմից հետո շարունակում են զոհվել խաղաղ բնակիչներ, զինվորներ։ Ադրբեջանցիները շարունակում են գերեվարել մեր զինվորներին, շարունակում են մեր պետության տարածք մտնել։ Պետք է լինի իշխանություն, որ ընտրի արդյունավետ ճանապարհն ու կարողանա գործել արդյունավետ։

Политика 16:28 25/02/2022 Армения
Анжела Элибегова: Прибывшие в Ереван азербайджанские депутаты констатировали – Азербайджан не готов к миру
Эксперт по геополитике Южного Кавказа Анжела Элибегова в интервью Panorama.am коснулась сделанных прибывшими в Ереван для участия в заседаниях бюро и комитетов ПА Евронест азербайджанских депутатов из Армении и по возвращении в Баку, возможности в данном контексте эпохи мира.
– Как вы оцениваете заявления азербайджанских депутатов на заседаниях Евронест в Ереване, сделанные уже из Баку записи?
– Нужно констатировать, что азербайджанские депутаты своим поведением, заявлениями, провокационными фото, записями в соцсетях полностью показали, что Азербайджан не готов к эпохе мира. Все это стало доказательством того, что красивые, мифические заявления об открытии эпохи мира не находят какого бы то ни было отклика в Азербайджане. Азербайджанцы продемонстрировали, что у них нет уважения к принимающей стороне, что, будучи победившей стороной в войне, они не готовы к какому-либо цивилизованному разговору – даже при посредничестве международных структур.
Кроме того, находясь на территории Армении, азербайджанцы пошли на антииранскую провокацию, речь о заявлениях касательно персидской Голубой мечети Еревана. Все это отражает официальный курс Азербайджана, его послевоенную позицию.
– Армянские культурные памятники на оккупированных территориях Арцаха азербайджанцы приписывают либо себе, либо албанцам. Присвоили и персидскую Голубую мечеть Еревана. О чем это свидетельствует?
– Это говорит о комплексе в связи с отсутствием собственных культурных ценностей. Когда у тебя комплекс из-за скудности и малочисленности своих культурных ценностей, а ты постоянно хочешь казаться более развитой и древней этнической единицей, чем ты есть на самом деле, ты постоянно пытаешься присваивать историко-культурные ценности у соседей. В этом плане азербайджанцы положили глаз на культурное наследие не только армян и иранцев, но и проживающих в Азербайджане этнических меньшинств – талышей, лезгин и других. Конечно, это антинаучная тема, но в азербайджанском обществе путем промывания мозгов, искажения действительности в учебниках истории, тиражирования лжи на официальном уровне удается добиться единого подхода к этому вопросу.
К сожалению, бывают случаи, когда азербайджанцам удается убедить и наше общество. Мы видим случаи, когда азербайджанская пропаганда находит здесь благодатную почву. Есть люди, которые считают, будто Арцах – это азербайджанская территория. Конечно, их не много, но само явление уже опасно. Из-за того, что не знают нашу историю, знают ее плохо, люди становятся жертвами азербайджанской пропаганды. У нас есть проблема сохранения собственных ценностей.
– Способствует ли этому проводимая действующими властями Армении политика?
– Да. Если мы не сражаемся за армянское, щедро раздаем врагу то, что имеем, через некоторое время столкнемся с произошедшей с Нахиджеваном историей также на оккупированных территориях Арцаха. След армян был стерт в Нахиджеване. Я не уверена, что наши соотечественники хорошо осведомлены о судьбе армян Нахиджевана, хачкаров Джуги и церквей Агулиса. В тот момент, когда мы отказываемся от защиты являющихся частью нашей идентичности историко-культурных памятников, азербайджанцы очень быстро их присваивают, стирая с них армянский след.
– Как вы оцениваете отсутствие реакции, шагов с армянской стороны на заявления азербайджанских депутатов? Есть мнение, что Армения должна была обратиться в Евронест с призывом-требованием осудить заявления азербайджанцев.
– За последние полтора года произошло, наверное, 30-40 инцидентов, на которые официальный Ереван должен был отреагировать достаточно жестко, чего мы не видим, что всегда оправдывается стремлением не раздражать азербайджанцев. Однако в результате этого максималистские планы Азербайджана не меняются, Азербайджан не становится более склонным к диалогу. Это свидетельствует о том, что трусливая, уступчивая политика Армении никоим образом не способствует решению проблемы. Азербайджан уже говорит о том, будто Ереван тоже их, что они вернутся. Я понимаю, что у нас есть часть населения, которая не представляет, что это реально, но значительная часть населения Украины тоже не представляла, что подобное произойдет в их стране сегодня. Когда твой враг постоянно угрожает тебя уничтожить, также убивает, берет в плен, надеяться на мифический мир – наивно.
Смотрите, чем больше мы отступаем в Сюнике, тем больше Азербайджан продвигается вперед. Официально заявляется, что мы не будем воевать за 30% Черного озера (Сев лич), не будем спорить за дорогу Горис-Капан. Теперь Бог знает, на сколько километров вглубь продвинулись азербайджанцы. Сейчас мы даже не в курсе ситуации. Общественность об этом не информируют. С прошлого года азербайджанские войска находятся на суверенной территории Республики Армения. Хотя, помнится, в мае прошлого года азербайджанцам дали час на отвод своих войск, уже прошло десять месяцев. В этих условиях любому сознательному человеку ясно, что наше стремление к миру не работает.
– Учитывая не восстановившееся после войны состояние вооруженных сил, есть ли возможность для достойного поведения и реакции?
– Для достойного поведения нужно иметь власть и систему, которые должны и готовы работать денно и нощно. У нас должна быть такая власть, которая представляет, что такое национальное государство, идея нация-армия, государство с системой ценностей. К сожалению, на данный момент у нас нет такой власти. Очевидно, что выбранный властями путь – неправильный, неэффективный, после войны продолжают гибнуть мирные жители, военные. Азербайджанцы продолжают захватывать в плен наших военных, продолжают вторгаться на территорию нашего государства. Должна быть власть, которая выберет эффективный путь и сможет действовать эффективно.