Օրվա մամուլ 09:42 03/03/2022 Հայաստան
«Փաստ» թերթը գրում է. «Այս էլ որերորդ անգամ Նիկոլ Փաշինյանը Ազգային ժողովում «բոլոլա» հրահրեց: Պետք է ենթադրել, որ ամեն անգամ, երբ իր «ելույթից» հետո ԱԺ-ում վիճաբանություն է սկսվում իր անվան պատգամավորների ու ընդդիմության միջև, մեծագույն հաճույքով է հետևում դրան: Իսկ ամեն ինչ սկսվեց նրանից, որ Փաշինյանին պարզապես հարցրեցին՝ ինչոր բան անո՞ւմ եք մեր ժողովրդի համար, երբ անընդհատ թանկացումներ են, որևէ քայլ ձեռնարկո՞ւմ եք հացահատիկի հարցը լուծելու համար:
Նա այս հարցերին չպատասխանեց. ամենայն հավանականությամբ, պատասխանելու բան չկար: Փոխարենը խիստ վրդովվեց, երբ հերթական անգամ հիշեցրին, որ հանձնել է Արցախի 75 տոկոսը, այնինչ, իրենք ամեն ինչ անում են, որ դա մոռացվի: Թշնամական պետությունների կամ այլ պետությունների ղեկավարների՝ իր և մեր երկրի հասցեին տարբեր գնահատականներին երբեք չարձագանքող Փաշինյանը սկսեց հոխորտալ, գոռգոռալ ու մատ թափ տալ ընդդիմության վրա՝ վերստին անցնելով իր սիրելի թեմային՝ նախկին նախագահներին: Ուշագրավ է, որ նա նորից խոսեց նրանց նկատմամբ նոր քրեական գործեր հարուցելու մասին, ինչը հատկանշական է Ադրբեջանի կողմից Ռ. Քոչարյանի ու Ս. Սարգսյանի նկատմամբ քրեական գործ հարուցելու և հետախուզում հայտարարելու ֆոնին:
Այն, որ երկրի վարչապետի պաշտոնը զբաղեցնող անձը ԱԺ ամբիոնից իրեն թույլ է տալիս ասել «մատ էլ թափ կտամ, պետք լինի, ուրիշ բան էլ թափ կտամ», ինքնին շատ խոսուն է: Սակայն շատ ավելի կարևոր է երկու հարց. նախ՝ հերթական անգամ նման հոգեվիճակի մեջ հայտնվելու խորքային պատճառները՝ կապված թե՛ կոնկրետ թեմայի հիշեցման, թե՛ աշխարհաքաղաքական առկա հանգամանքների հետ, և երկրորդ՝ թե ինչո՞ւ և ինչպե՞ս հասանք նրան, որ 2020 թվականի սեպտեմբեր-նոյեմբերից հետո հնարավոր դարձավ այս ամենը, երբ Նիկոլ Փաշինյանը հոխորտում և մեղադրում է այլոց...»։

«Паст»: Почему Пашинян постоянно провоцирует в парламенте «дебош»
Газета «Паст» пишет, что Никол Пашинян в очередной раз спровоцировал «дебош» в Национальном Собрании. Следует предположить, что каждый раз, когда в парламенте начинается склока между депутатами его фракции и оппозицией, он с большим удовольствием наблюдает за этим.
«А все началось с того, что Пашиняна просто спросили: вы что-то делаете для нашего народа, когда кругом все постоянно дорожает, предпринимаете ли какие-то шаги для решения проблемы с запасом зерном.
Он на эти вопросы не ответил: по все видимости, нечего было сказать. Вместо этого, крайне возмутился, когда ему в очередной раз напомнили, что он сдал 75% Арцаха, в то время как они делают все возможное, чтобы об этом забыли.
Никогда не отвечающий на заявления глав вражеских или других стран в адрес нашей страны и в свой адрес Пашинян начал размахивать пальцем и грозить оппозиции, снова перейдя к любимой теме – бывшим президентам. Примечательно,  что он заговорил о возбуждении новых уголовных дел в их отношении, что характерно на фоне возбуждения уголовных дел в Азербайджане в отношении Кочаряна и Саргсяна и их объявления в розыск.
То, что занимающее пост премьер-министра страны лицо позволяет с трибуны Национального Собрания заявлять «буду размахивать пальцем, а если будет нужно, то и другим», уже довольно показательно. Но есть два более важных вопроса. Во-первых,  глубинные причины подобного душевного состояния, связанного и с упоминанием конкретной темы, и с существующими геополитическими реалиями, и во-вторых, как и почему мы могли дойти до ситуации,  когда после сентября-ноября 2020 года стало возможным, чтобы Никол Пашинян запугивал и обвинял других…», - пишет газета.