Տնտեսություն 18:19 17/03/2022 Հայաստան
«Ամերիաբանկ»-ն առանց պատշաճ ծանուցման բարձրացրել է դոլարի կանխիկացման միջնորդավճարը՝ հասցնելով 3 տոկոսի
«Ամերիաբանկ»-ը վեց անգամ ավելացրել է արտարժույթի կանխիկացման դեպքում գանձվող միջնորդավճարի գումարը։ Նախկինում արտարժույթի կանխիկացման համար գանձվում էր 0.5 տոկոս միջնորդավճար, հիմա՝ 3 տոկոս։
Օրեր առաջ խմբագրությանը դիմած քաղաքացին հայտնեց՝ «Ամերիաբանկ»-ի հաճախորդ է, դոլարային հաշվից կանխիկացում կատարելիս նկատել է, որ ավելի շատ գումար է գանձվել, քան նախկինում։ Բանկից հաճախորդին պարզաբանել են, որ միջնորդավճարը կրկնապատկվել է՝ դառնալով 1 տոկոս։
Մինչ խմբագրությունը փորձում էր բանկից պարզել արդյոք քաղաքացու հաղորդած տեղեկատվությունը համապատասխանո՞ւմ է իրականությանը, միջնորդավճարը բարձացավ ևս 3 անգամ՝ հասնելով արդեն 3 տոկոսի։
Panorama.am-ը մարտի 11-ին հարցում էր ուղարկել «Ամերիաբանկ»-ին՝ խնդրելով պատասխանել մի քանի հարցերի.
1. Արդյոք բանկը բարձրացրե՞լ է արտարժույթի կանխիկացման միջնորդավճարը։
2. Եթե այո` բարձրացել է, ինչո՞ւ լայն իրազեկում չի իրականացվել ու բանկի հաճախորդներին չի տեղեկացվել այդ մասին։
3. Կանխիկացման միջնորդավճարի բարձրացումը ո՞ր արժույթներին է վերաբերում։
4. Եթե այո՝ բարձրացել է, ինչո՞ւ է որոշվել նման փոփոխության գնալ հիմա, երբ ռուս-ուկրաինական պատերազմով ու դրան հետևած պատժամիջոցներով պայմանավորված անկայուն վիճակում են հայտնվել արժույթները, գները, բանկային համակարգը նաև Հայաստանում։
«Տեղեկատվության ազատության մասին» ՀՀ օրենքով նախատեսված հնգօրյա ժամկետում «Ամերիաբանկ»-ից Panorama.am-ը հարցերի վերաբերյալ որևէ պատասխան, արձագանք չստացավ։
«Ամերիաբանկ»-ի պաշտոնական էջում հրապարակված (010) 56 11 11 հեռախոսահամարին ուղղված զանգին պատասխանած աշխատակիցն ասաց՝ այս պահին դոլարի կանխիկացման միջնորդավճարը կազմում է 3 տոկոս, նվազագույնը 1000 դրամ։
Դիտարկմանը, որ հաճախորդները միջնորդավճարի բարձրացման վերաբերյալ ծանուցում չեն ստացել, բանկի աշխատակիցը պատասխանեց. «Առանձին չենք ծանուցել հաճախորդներին, քանի որ ֆորսմաժորային իրավիճակում բանկն իրավասություն ունի փոփոխություն իրականացնել։ Կայքում կա»։
«Ամերիբանկ» ՓԲԸ-ի կայքում իսկապես միջնորդավճարի նոր չափի մասին տեղեկատվություն գտանք, բայց աշխատակցի օգնությամբ։ Այսինքն, տեղեկատվությունը հրապարակված չէ տեսանելի հատվածում։
Հղման մեջ նշվում է, որ փոփոխությունն ուժի մեջ է 11.03.2022 թ-ից, սակայն բանկից ասացին, որ 3 տոկոս միջնորդավճարը գործում է մարտի 4-ից։
Թե ինչով է պայմանավորված միջնորդավճարի նման չափով բարձրացումը, հայտնի ու հրապարակված չէ, գուցե այս նյութից հետո բանկից հրապարակեն ու հիմնավորեն պատճառները։

Экономика 13:33 18/03/2022 Армения
«Америабанк» в шесть раз увеличил размер комиссии, взимаемой при снятии наличных средств в иностранной валюте. Раньше за обналичивание иностранной валюты взималась комиссия в размере 0,5%, теперь она составляет 3%.
Несколько дней назад обратившийся в редакцию Panorama.am гражданин сообщил, что является клиентом «Америабанка», при снятии денег с долларового счета заметил, что сумма взимаемой комиссии превышает прежнюю сумму. Из банка пояснили клиенту, что комиссия повышена в 2 раза и составляет уже 1%.
Пока редакция выясняла у банка, соответствует ли предоставленная гражданином информация действительности, комиссионный сбор увеличился еще в 3 раза, достигнув уже 3%.
Сайт Panorama.am 11 марта отправил запрос в «Америабанк» с просьбой ответить на ряд вопросов:
1.Увеличил ли банк комиссию за снятие иностранной валюты?
2. Если да, увеличил, то почему не было осуществлено соответствующего информирования, об этом не сообщили клиентам банка?
3. На какие валюты  распространяется увеличение комиссии за снятие наличных средств?
4. Если комиссия увеличилась, то почему на такое изменение было решено пойти именно сейчас, когда из-за российско-украинской войны и последовавших за ней санкций в нестабильной ситуации оказались валюты, цены и банковская система, в том числе и в Армении?
В предусмотренный Законом РА «О свободе информации» пятидневный срок Panorama.am не получил ни ответа, ни какой-либо реакции от «Америабанка» в связи с направленными вопросами.
Сотрудник, ответивший на звонок по опубликованному на официальном сайте «Америабанка» телефонному номеру (010) 56 11 11, сообщил, что на данный момент комиссия за обналичивание доллара составляет 3%, как минимум – 1000 драмов.
В ответ на замечание, что клиенты банка не получили уведомления о повышении комиссии, сотрудник банка отметил: «Мы не уведомляли клиентов отдельно, так как в форс-мажорной ситуации банк правомочен внести изменение. Все отображается на сайте».
Мы действительно нашли информацию о новом размере комиссии на сайте ЗАО «Америабанк», но только с помощью сотрудника банка. То есть информация не опубликована в видимой части сайта.
По ссылке указывается, что изменение вступило в силу с 11 марта 2022 года, но в банке указали, что комиссия в 3% действует с 4 марта.
Чем обусловлено такое повышение комиссии – не известно и не сообщается на сайте, быть может, после этого материала банк опубликует и обоснует причины.