Քաղաքական 15:11 02/05/2022 Հայաստան
«Կա վճռական տրամադրված հայրենասերների մի հոծ խումբ, որոնք պատրաստ են մեր երկիրը փրկել այս թուրքահպատակ իշխանություններից»,- լրագրողների հետ զրույցում ասաց ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի որդին՝ Լևոն Քոչարյանը։
Հարցին, թե այսօր առավոտվանից սկսված անհնազանդության ակցիաների պատճառով կան մեծ թվով բերման ենթարկվածներ, ինչ է կարծում՝ արդյոք իշխանություները կգնան կոշտ միջոցների, Լևոն Քոչարյանը նշեց, որ այսօր արդեն տեսել են ոստիկանական ուժերի բիրտ, ոչ համաչափ գործողությունները և որոշ տեղերում լկտի պահվածքը։
«Սա ցույց է տալիս, որ իշխանությունները սարսափած են ու հասկանում են, որ այս ալիքը գնալով մեծանում է։ Իսկ իրենք (խմբ.՝ իշխանությունները) միգուցե ամեն ինչի պատրաստ լինեն, բայց ես չեմ կարծում, որ նույն ոստիկանները կգնան նման քայլերի։ Դա նաև կախված է մեր վճռականությունից, մարդկանց քանակից։ Փորձը ցույց է տալիս, որ որտեղ շատ մարդ կա, ապա այդտեղ ոչինչ չեն անում, իսկ որտեղ համեմատաբար քիչ մարդ կա, սկսում են լկտիություն անել»,- ընդգծեց նա։
Դիտարկմանը, թե այսքան թվով մարդկանց ներկայությունը բավարա՞ր է իշխանափոխություն անել համար, Լևոն Քոչարյանը նկատեց, որ մարդիկ պետք է հասկանան՝ հենց իրենցից է կախված ամեն ինչ և այդ մտքով էլ պետք է դուրս գան և մասնակցեն անհնազանդության ակցիաներին։ «Ինչքան շատ մեզ միանան, այնքան ավելի հեշտ և անցնցում կլինի։ Ի վերջո մենք պայքարում ենք մեր երկրի համար»,- նշեց նա։

Политика 16:19 02/05/2022 Армения
Есть многочисленная группа решительно настроенных патриотов, которые действительно готовы спасти страну от турецкоподданой власти, заявил в беседе с журналистами младший сын второго президента Армении Роберта Кочаряна Левон Кочарян.
Что касается жестких действий полиции, то, по словам Кочаряна, люди стали очевидцами грубого, несоразмерного и местами наглого поведения полицейских сил.
«Это демонстрирует, что власти в ужасе и понимают, что эта волна набирает обороты.  А они (власти. – Ред.), может, будут готовы на все, но я не думаю, что полицейские пойдут на подобный шаг. Это зависит также от решимости и числа собравшихся. Как показывает опыт, если они видят, что собравшихся много, то ничего не предпринимают, а где сравнительно мало людей – ведут себя нагло», – подчеркнул Левон Кочарян.
В ответ на вопрос о том, достаточно ли присутствия такого числа людей для смены власти, Левон Кочарян отметил, что люди должны понять, что все зависит именно от них, они должны выйти с этой мыслью, принять участие в акциях неповиновения. Чем больше к нам присоединятся, тем без потрясений все будет.В конце концов, мы боремся во имя нашей страны», – сказал он.