Քաղաքական 15:15 04/05/2022 Տարածաշրջան
Ումիդ-Բաբեկ ստորջրյա հանքավայրի բլոկում հետախուզական աշխատանքների ժամանակ Կասպից ծովի ադրբեջանական հատվածում հայտնաբերվել է խորհրդային ժամանակների ռազմածովային նավերի 6 ական, տարածքը ժամանակավորապես փակ է նավարկության համար։ ՏԱՍՍ-ի փոխանցմամբ՝ այդ մասին չորեքշաբթի հայտնել է Ադրբեջանի ՊՆ մամուլի ծառայությունը։
«Ադրբեջանում «Ումիդ Բաբեկ» օպերացիոն ընկերության մասնաճյուղի կողմից Կասպից ծովի ադրբեջանական հատվածում տարածքային հետախուզության ընթացքում 60 մետր խորության վրա հայտնաբերվել են անհայտ առարկաներ: Նավերի և ռազմածովային ուժերի մասնագետների ներգրավմամաբ ԽՍՀՄ-ի ժամանակ որպես ականակիր  օգտագործվող ծովային տարածքի ստուգման ընթացքում հայտնաբերվել է 6 խոշոր նավի ական (KB-1) որոնք ջուրն էին նետված ականապատման չափանիշներին անհամապատասխ ձևով»,-ասվում է հաղորդագրության մեջ։
Պաշտպանության գերատեսչության փոխանցմամբ՝ հաշվի առնելով եղանակային պայմանները և անվտանգության միջոցները մայիսի 9-ից պետական այլ կառույցների հետ համագործակցությամբ նախատեսվում է վնասազերծել հայտնաբերված ականները և շարունակել որոնողական աշխատանքները։
«Տարածքը, որտեղ հայտնաբերվել են ականները, անվտանգության նկատառումներով ժամանակավորապես փակ է նավարկության համար»,-ասվում է հաղորդագրությունում։

Politics 16:45 04/05/2022 Region
Six naval mines abandoned back in the Soviet era have been found in Azerbaijan’s sector of the Caspian during exploration work at the Umid-Babek block. The area is temporarily closed to shipping, TASS reported on Wednesday, citing Azerbaijan’s Defense Ministry.
"As the local branch of the Umid Babek Operating Company conducted exploration in the Azerbaijani sector of the Caspian Sea, unidentified objects were spotted at a depth of 60 meters. In the Soviet era the area was used as a test site for mine sweepers. Naval ships and specialists were commissioned to examine the area. Six large naval mines KB-1 were found. The mines had been dropped into the sea without observing all mine-laying standards," the news release says.
The Defense Ministry said that the mines would be rendered harmless on May 9 with all safety precautions taken on the condition the weather is favorable. Search operations will continue.
"The area where the mines have been found is temporarily closed to shipping for safety reasons," the news release reads. Civilian works at sea continue as usual.