Քաղաքական 14:27 27/05/2022 Տարածաշրջան
Հայաստանում Իրանի դեսպան Աբբաս Բադախշան Զոհուրին հավանական է համարում մոտ ապագայում Իրանի և Հայաստանի միջև գազի սվոփի տեսքով նոր համագործակցությունը:
«Տեխնիկական և մասնագիտական հարցեր կան, որոնք համապատասխան մասնագետները ուսումնասիրում և քննարկում են: Ճիշտ չի լինի դրանց ավարտից առաջ մենք ցանկանանք ինչ-որ բան ասել: Սպասենք տեխնիկական, մասնագիտական արդյունքներին, բայց արդյունքը, ինչ էլ լինի, երկու երկրների օգտին է լինելու»,- «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ լրագրողների հետ զրույցում ասել է դեսպանը:
Նա հավելել է, որ Հայաստանում կայացած հայ-իրանական միջկառավարական 17-րդ նիստի ընթացքում կարևոր թեմաներից մեկը, որ քննարկվել է երկու երկրների միջև, էներգետիկ ոլորտի համաձայնություններն են, որի մի մասը գազի սվոփին է վերաբերվում:
Իրանի նավթի նախարար Ջավադ Օջին հայտարարել էր, որ երկիրը պատրաստ է թուրքմենական գազը Հայաստան փոխադրել սվոփ համակարգի միջոցով՝ նշելով, որ Թուրքմենստանից Հայաստան գազի փոխադրման շուրջ բանակցությունները սկսվել են:
Բանակցությունների ընթացքում ձեռք են բերվել լավ պայմանավորվածություններ գազի, նավթաքիմիական արտադրանքի արտահանման ավելացման և փոխադարձ կապերի համակողմանի զարգացման վերաբերյալ:

Iranian Ambassador to Armenia Abbas Badakhshan Zohouri says a new cooperation in gas swap is likely to start between Armenia and Iran soon.
“There are technical and specialized issues that relevant experts are studying and discussing. It wouldn’t be right for us to say something until it’s not completed. Let’s wait for the technical, specialized results, but whatever the result will be is going to be beneficial for both countries,” Armenpress quoted the ambassador as telling reporters.
He said that one of the important topics discussed during the 17th Armenian-Iranian Inter-Governmental Session was the energy agreements, including gas swap.
Earlier in May, Iranian Oil Minister Javad Owji expressed Iran’s readiness for swapping Turkmenistan’s natural gas to Armenia.