Ենթակառուցվածքները՝ համայնքների զարգացման միջոց
Ծովակում հերթական ծրագիրն է իրականացվել. արևային ֆոտովոլտային ևս մեկ կայան է տեղադրվել՝ այս անգամ մշակույթի տան տանիքին: Այս մասին հայտնում են Վիվա-ՄՏՍ ընկերությունից։
«6,9 ԿՎտ դրվածքային հզորությամբ կայանի գործարկումը թույլ կտա շենքի էներգամատակարարումն իրականացնել արևից ստացված էներգիայիով: Այլ կերպ ասած՝ կմեծանա էլեկտրական հոսանքից օգտվելու արդյունավետությունը, կկրճատվի դրա ծախսը:
Գեղարքունիքի մարզի Վարդենիս համայնքի այս գյուղի համար նոր տեխնոլոգիաների ներդրումը կարևոր է տնտեսական, բնապահպանական և ենթակառուցվածքների զարգացման  տեսանկյունից: Տնտեսված միջոցները կծախսվեն գյուղի մյուս խնդիրների լուծման նպատակով, խստաշունչ ձմռան պատճառով այլևս հարկադիր պարապուրդի անհրաժեշտություն չի լինի: Ի դեպ, նույն հասցեում է գործում նաև գյուղի վարչական մարմինը: Մշակույթի տան բնականոն գործունեությունը կարևոր է մայրաքաղաքից կտրված ցանկացած բնակավայրի համար:
Հոսանքի կայանի գործարկմանը մասնակցել են Վիվա-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը, FPWC հիմնադրամի տնօրեն Ռուբեն Խաչատրյանը, Վարդենիս համայնքի ղեկավար Ահարոն Խաչատրյանը, ծրագրի համակարգող Մարտին Մարալչյանը  և գյուղի բնակիչները:
«Մենք էապես կշահենք, երբ սովորենք բնության լեզուն և գնահատենք մեր ունեցած ռեսուրսները, խելացի ու համակարգված օգտվենք դրանցից: Մեր երկիրն ունի արևային էներգիայից օգտվելու մեծ հնարավորություն: Տեխնոլոգիաների զարգացման շրջանում դրանից չօգտվելը բացթողում է: Հատկապես՝ հեռավոր գյուղերի համար, որտեղ հատուկ է խստաշունչ ձմեռը, անգամ աննշան թվացող ծրագիր իրականացնելը տնտեսապես շահավետ է: Ուրախ եմ արձանագրել, որ մայրաքաղաքից բավականաչափ հեռու գտնող այս գյուղում լուծվել է ևս մեկ խնդիր: Ամենափոքր խնդիրը, չլուծվելու դեպքում լրջանում է՝ հետագայում պահանջելով կրկնակի ջանքեր: Մեր ծրագրերի հիմքում օգտակար լինելու և ժամանակակից տեխնոլոգիաների միջոցով բնությանը չվնասելու մոտեցումն է: Դա անհրաժեշտ է ոչ միայն մեզ, այլև, առավելապես՝ հաջորդ սերունդներին»,-ասել է Վիվա-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը:
Կարևոր համարելով համայնքների զարգացումը՝ Վիվա-ՄՏՍ-ն ու Վայրի բնության և մշակութային արժեքների պահպանման հիմնադրամը (FPWC) վերջին 5 տարվա ընթացքում մի քանի ծրագիր են իրականացրել Ծովակում: Գործընկերների աջակցության շնորհիվ ջեռուցման հին մեթոդներն ավելի քան մեկ տարի է չեն կիրառվում նաև գյուղի մանկապարտեզում: 20,4 ԿՎտ դրվածքային հզորությամբ արևային ֆոտովոլտային կայանն այստեղ տեղադրվել է բարդ ժամանակահատվածում: Համավարակով պայմանավորված՝ աջակցող կողմերը մանկապարտեզ չեն այցելել, սակայն ներդրել են բոլոր ջանքերը՝ ծրագիրն ավարտելու և 60 սան սպասարկող մանկապարտեզի աշխատանքը կաթվածահար չանելու համար: Նախկինում գազով աշխատող ջեռուցման 3 կաթսաները փոխարինվել են էլեկտրականով: Մանկապարտեզի շենքը ջեռուցվում է արևային էներգիայից ստացված էլեկտրականությամբ և գործում է ամբողջ ձմեռ:
Ամփոփելով Ծովակում տարիների գործընկերության արդյունքը՝ Վիվա-ՄՏՍ-ն ու Վայրի բնության և մշակութային արժեքների պահպանման հիմնադրամը (FPWC) կարևոր են համարում նաև արտաքին լուսավորության էներգախնայող համակարգի ներդրման ուղղությամբ իրականացված ծրագրերը: ԽՍՀՄ փլուզումից հետո, ժամանակի ընթացքում մաշված և շարքից դուրս եկած ենթակառուցվածքների փոխարեն, գյուղում կառուցվել են նորերը: Ընդհանուր առմամբ, այստեղ տեղադրվել է 93 LED լուսարձակ, լուսավորվել է 3300 մետր ճանապարհահատված: Արդեն 5 տարի Ծովակում օգտվում են առավել արդյունավետ ու դիմացկուն LED լամպերից՝ սպառելով 80 տոկոսով պակաս էլեկտրաէներգիա:
Նոր տեխնոլոգիաների ներդրմամբ բնապահպանական ծրագրեր են իրականացվել նաև Հայաստանի այլ մարզերում»,- ասվում է հաղորդագրությունում:

Economy 10:48 07/06/2022 Armenia
Another important program has been implemented in Tsovak. Another solar photovoltaic station has been installed, this time on the roof of the House of Culture. The operation of the station with an installed capacity of 6.9 kW will allow the building to be supplied with electricity from solar energy. In other words, the efficiency of using electricity will increase, while the cost paid for it will be reduced, Viva-MTS said in a press release on Monday.
For this village of the Vardenis community in Gegharkunik Province, the introduction of new technologies is important in terms of economic, environmental, and infrastructure development. The saved funds will be spent on solving other problems of the village, and there will be no need for forced idleness due to the severe winter. By the way, the administrative part of the village is located at the same address. The normal operation of the House of Culture is important for any settlement cut off from the capital.
Viva-MTS General Manager Ralph Yirikian, FPWC Director Ruben Khachatryan, Vardenis Mayor Aharon Khachatryan, project coordinator Martin Maralchyan, and villagers took part in the operation of the solar photovoltaic station.
“We will get a big advantage, once we learn to understand the Nature and appreciate the resources in our possession, and start to consume them mindfully and in a coordinated manner. Our country has a major chance to get use of the solar energy. In the era of technologies not using them would be a missed opportunity, especially, when it comes to remote villages, where severe winter conditions are common. Therefore, even the seemingly minor program implemented in those settlements is justified from economic perspective. I am happy to state yet another problem has been solved in this far away village. The smallest issue gets huge if it not solved in time, and requires doubled efforts to be fixed. At the core of our program is the attempt to be useful and to avoid damaging nature while using modern technologies. We need that mostly for the coming generations,” Viva-MTS General Manager Ralph Yirikian said.
With the importance of community development in mind, Viva-MTS and the Foundation for the Preservation of Wildlife and Cultural Assets (FPWC) have implemented several projects in Tsovak over the past 5 years. Thanks to the support of the partners, the old heating methods have not been used in the village kindergarten for more than a year. The 20.4 kW solar photovoltaic station was installed here during a difficult period. Due to the pandemic, the supporters did not visit the kindergarten but made every effort to complete the program so as not to paralyze the work of the kindergarten working for 60 kids.
All three gas heating boilers were replaced by electric ones. The kindergarten building is heated by solar energy and operates all winter.
Summing up the results of years of partnership in Tsovak, Viva-MTS and the FPWC also consider the programs for the implementation of outdoor lighting to save energy. After the collapse of the USSR, a new one was built in the village instead of the worn-out infrastructure. In total, 93 LED floodlights were installed here, and 3300 meters of the road were illuminated. Tsovak has been using the most efficient and durable LED lamps for 5 years, using 80% less electricity.
With the introduction of new technologies, environmental projects have also been implemented in different regions of Armenia.
About the Viva-MTS (MTS Armenia CJSC) is Armenia’s leading telecommunications operator, having the widest network reach and spreading a wide range of Voice and Data services all across Armenia. Having the best of the Armenian people at heart since its launch on 1st July 2005 and in a short period of time Viva-MTS has managed to build a nationwide network and a considerable customer base. Viva-MTS drives innovation and aims at always being at the forefront of any development serving the Armenian mobile communications market.  The company follows the guidance provided by ISO 26000 (International Standard of Social Responsibility), ISO/IEC 27001:2013 (Information Security Management System) and ISO 37001 (International anti-bribery management systems standard).