Մշակույթ 10:12 09/06/2022 Հայաստան
Երեկ երեկոյան հայտնի են դարձել Խաչատրյանի անվան 18-րդ միջազգային  մրցույթի 1-ին փուլի հաղթողների անունները։ Վերջիններս հունիսի 9-ին և 10-ին հանդես կգան մրցույթի 2-րդ փուլում։
«Արամ Խաչատրյան-մրցույթ» մշակութային հիմնադրամից հայտնում են, առաջին փուլը հաղթահարել են հետևյալ 10 թավջութակահարները՝
.Միքայել Ոսկանյան- Հայաստան
.Կյուն Ջուն Լի- Հարավային Կորեա
.Էվա Արդերիուս- Իսպանիա
.Ջոու Կիտամուրա- Ճապոնիա
.Սունվու Բաք- Հարավային Կորեա
.Իվան Սենդեցկի- Ռուսաստան
.Էտտոռե Պագանո- Իտալիա
.Կոնստանտին Բորոդին- Ռումինիա/Մոլդովա
.Տատյանա Բայարինա- Բելառուս
.Արտյոմ Իոանիսյան- Հայաստան։
Խաչատրյանական մրցույթն անցկացվում է «Արամ Խաչատրյան-մրցույթ» մշակութային հիմնադրամի կազմակերպմամբ և ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարության աջակցությամբ։ Մրցույթը 2013 թվականից Ժնևում հիմնված Միջազգային երաժշտական մրցույթների համաշխարհային ֆեդերացիայի (WFIMC) անդամ է և գործում է ֆեդերացիայի սահմանած կանոններով։

Culture 13:20 09/06/2022 Armenia
The winners from the first round of the 18th Aram Khachaturian International Competition were announced on Wednesday..
The following contestants have made it to the second round scheduled for June 9-10:
1. Mikayel Voskanyan
3. Kyung-Jun Lee
4. Eva Arderius
9. Yo Kitamura
10. Seonwoo Park
11. Ivan Sendetckii
12. Ettore Pagano
14. Constantin Borodin
15. Tatsiana Bayaryna
17. Artyom Ioanisyan
"We congratulate them and wish successful performances in the 2nd round. Also we thank all contestants of the 1st round for being a part of the 18th Khachaturian International Competition and wish best of luck in their professional careers," organizers said in a statement.
The Khachaturian Competition kicked off in Yerevan on June 6, the 119th birth anniversary of the great Armenian composer.