Իրավական բոլոր միջոցներով պայքարելու եմ Հայաստան վերադառնալու իրավունքս վերականգնելու համար. Մուրադ Փափազյան
11:08 28/07/2022
«Մերժում եմ այս որոշումը և պահանջում եմ Հայաստան վերադառնալու իրավունքս: Հայաստանը Նիկոլ Փաշինյանի սեփականությունը չէ՝ ոչ էլ իր վարչակարգինը: Հայաստանը յուրաքանչյուր հայի հայրենիքն է, ուր կարող է մուտք գործել յուրաքանչյուր հայ, նույնիսկ եթե ընդդիմադիր է իշխանությանը: Եվ այս պատճառով է, որ որոշել եմ իրավական առումով վերականգնել իրավունքս․․․»,- ՀՅԴ պաշտոնական կայքի հաղորդմամբ, ասել է ՀՅԴ Բյուրոյի անդամ, Ֆրանսիայի հայկական կազմակերպությունների համակարգող խորհրդի (CCAF) համանախագահ Մուրադ Փափազյանը, ում մուտքը Հայաստան արգելվել է։
«Նիկոլ Փաշինյանի համակարգի կողմից Հայաստան մուտքս արգելելուց երկու շաբաթ անց ցավով հաստատում եմ, որ իշխանության այս որոշումը իրավական ոչ մի լուրջ հիմք չունի: Հայտնի պատճառներով Թուրքիայում և Ադրբեջանում ճանաչված լինելով որպես անցանկալի անձ «անցանկալի» եմ նկատվել նաև Հայաստանում` իշխանությունների կողմից չհիմնավորված պատճառներով: Առաջին բացատրությունը ԱԱԾ-ն մերժել էր տալ` hայտնելով, թե մուտքիս արգելքը երկիր առնչվում է անձնական կյանքիս:
Ապա, անդրադառնալով կացության ծիծաղելիությանը, հուլիսի 22-ին վարչապետի գրասենյակը հայտարարեց, որ արգելքի պատճառը 2021-ի հունիսի 1-ին, Փարիզում, Նիկոլ Փաշինյանի դեմ տեղի ունեցած բողոքի ցույցին մասնակցությունս է, և տվյալ ցույցը կազմակերպելը: Բայց նշյալ թվականից մինչև 2022-ի հուլիսի 13-ը 4 անգամ անարգել մուտք եմ գործել Հայաստան: Ավելին, Հայաստանի պատկան մարմինները ոչ մի բողոք չեն ներկայացրել ֆրանսիայի իշխանություններին՝ 2021-ի հունիսի 1-ի ցույցի մասնակիցների կամ կազմակերպիչների նկատմամբ:
Որևէ իրավական պետության հիմնարար սկզբունքներ՝ անմեղության կանխավարկածը և խոսքի ազատությունը բռնաբարելով, Հայաստանի կառավարությունը առանց դատական որևէ հիմնավորման որոշել է Հայաստան մուտքս արգելել 2022-ի հուլիսի 13-ին: Եվ իրողությունն այն է, որ ես ոչ մասնակցել եմ այդ ցույցին, ոչ էլ կազմակերպել եմ այն: Տարբեր տեսակետ ունենալը միակ սկզբունքն է, որը մղել է Նիկոլ Փաշինյանին նման որոշում կայացնելու` բռնատիրական վարչակարգին վայել կեցվածքով:
Մերժում եմ այս որոշումը և պահանջում եմ Հայաստան վերադառնալու իրավունքս: Հայաստանը Նիկոլ Փաշինյանի սեփականությունը չէ` ոչ էլ իր վարչակարգինը: Հայաստանը յուրաքանչյուր հայի հայրենիքն է, ուր կարող է մուտք գործել յուրաքանչյուր հայ, նույնիսկ եթե ընդդիմադիր է իշխանությանը: Եվ այս պատճառով է, որ որոշել եմ իրավական առումով վերականգնել իրավունքս, որի համար դատական պաշտպանությունս վստահել եմ ԱԺ պատգամավոր Արծվիկ Մինասյանին՝ ներկայացնելու անձս, և փաստաբան Սիրանուշ Սահակյանին, որոնց լիազորում եմ կատարելու հարկն ու պատշաճը: Արծվիկ Մինասյանը հուլիսի 25-ին արդեն իսկ այս մասին նամակ է ուղարկել ԱԱԾ-ին՝ պահանջելով վերանայել տվյալ որոշումը: Օրինական առումով ԱԱԾ-ն 5 օր ժամանակ ունի պատասխանելու նամակին, որի հիման վրա մենք կորոշենք թղթածրարի հետագա հոլովույթը:
Երկու շաբաթվա ընթացքում հազարավոր զորակցական պատգամներ եմ ստացել Հայաստանից ու Սփյուռքից, քաղաքական տարբեր դիրքորոշումների տեր անձանցից, որոնք բոլորն էլ ընդվզել են Փաշինյանի հակաժողովրդավար որոշման դեմ: Նման որոշմանը ընդդիմանալը բխում է Հայաստանի նկատմամբ սիրուց և մերժումն է ժողովրդավարությունից կառավարության շեղման, ինչպես նաև իրավական պետության հիմնարար սկզբունքների հիշեցումն է` Հայաստանը պետք է վերադառնա իրավական պետության իր կոչումին:
Հուսկ, իրավական բոլոր միջոցներով պայքարելու եմ Հայաստան վերադառնալու իրավունքս վերականգնելու համար»,- գրել է Մուրադ Փափազյանը։

Право 16:16 28/07/2022 В мире
Мурад Папазян: Армения – не собственность Никола Пашиняна и его режима, Армения – Родина каждого армянина
Отвергаю решение о запрете мне въезда в Армению и требую восстановления своего права вернуться на Родину, заявил председатель Координационного совета армянских организаций Франции (CCAF), представитель Бюро АРФ «Дашнакцутюн» Мурад Папазян. Его слова приводит официальный сайт АРФД.
«Через две недели после того, как система Никола Пашиняна запретила мне въезд в Армению, с сожалением констатирую, что это решение властей не имеет под собой каких бы то ни было серьезных правовых оснований. По известным причинам будучи нежелательной персоной в Турции и Азербайджане, я был признан "нежелательной" персоной и в Армении – по необоснованным властями причинам. Первой отказалась представлять разъяснение Служба национальной безопасности, заявив, что запрет на мой въезд в страну связан с моей личной жизнью.
Затем, касаясь комизма ситуации, 22 июля аппарат премьер-министра заявил, что причиной запрета стало мое участие в акции протеста против Никола Пашиняна 1 июня 2021 года в Париже и организация этой акции.
Но с упомянутой даты до 13 июля 2022 года я беспрепятственно въезжал в Армению 4 раза. Более того, соответствующие органы Армении не предъявляли властям Франции никаких претензий к участникам или организаторам акции 1 июня 2021 года.
Нарушая основополагающие принципы любого правового государства, презумпцию невиновности и свободу слова, правительство Армении приняло решение запретить мне въезд в Армению 13 июля 2022 года без каких-либо юридических оснований. А реальность такова, что я не участвовал в этой акции и не организовывал ее. Наличие иной точки зрения – единственный принцип, подтолкнувший Никола Пашиняна к принятию такого решения, в присущем диктаторскому режиму стиле.
Я отвергаю это решение и требую восстановления своего права вернуться в Армению. Армения – не собственность Никола Пашиняна и его режима. Армения – Родина каждого армянина, куда может приехать каждый армянин, даже если он находится в оппозиции к власти. По этой причине я принял решение о восстановлении своего права на законных основаниях, для чего доверил свою защиту представлявшему меня депутату НС Арцвику Минасяну и адвокату Сирануш Саакян, которых я уполномочиваю делать то, что надобно и подобает.
25 июля Арцвик Минасян уже направил по этому поводу письмо в СНБ с требованием пересмотреть это решение.  Юридически у СНБ есть 5 дней, чтобы ответить на письмо, на основании чего мы примем решение о дальнейших действиях», – подчеркнул Папазян.
«Всеми правовыми средствами буду за восстановление своего права на возвращение в Армению», – указал Мурад Папазян.