Հասարակություն 14:27 29/07/2022 Հայաստան
Երևանի  Ավան վարչական շրջանում՝ Աճառյանի 2 փակուղի հասցեում, «Քոփփեռ» ՍՊԸ-ն նախատեսում է պղնձի ու ալյումին ջարդոների ձուլարան հիմնել։ Ավանի թաղապետարանում երեկ կազմակերպած հանրային լսումների ժամանակ բնակիչները դեմ են արտահայտվել՝ մատնանշելով դրա հնարավոր ռիսկերը՝ օդի աղտոտվածություն, ազդեցության հանրային առողջության վրա, ինչպես նաև հարևանությամբ գտնվող Աղի կոմբինատ, Բուսաբանական այգի, տարածքում գտնվող բժշկական կենտրոններ։
Ավանի աղի կոմբինատի տնօրեն Արեգ Ղուկասյանը Panorama.am-ի հետ զրույցում ասաց, որ ֆեյսբուքից է տեղեկացել երեկվա քննարկումների մասին, իսկ ձուլարանի ստեղծման նախագծից  տեղյակ չէ, որևէ մեկն իրենց հետ չի խորհրդակցել, կարծիք չի հարցրել։
«Ծանոթ չեմ նախագծին, մեզ չեն ներկայացրել, բայց եթե ձուլարան է լինելու, արտանետումներ է ունենալու, ապա ի՞նչ անհրաժեշտություն կա կառուցել դա այսպիսի խիտ բնակեցված թաղամասում, որտեղ կան նաև սննդամթերք, դեղորայք արտադրող գործարան, հիվանդանոց։ Մի՞թե Հայաստանի տարածքում մի ամայի վայր չկա, որտեղ կարելի է կառուցել այդ ձուլարանն ու շահագործել առանց որևէ մեկին վնաս տալու»,- ասաց նա։
Ա. Ղուկասյանի գնահատմամբ, իհարկե, տնտեսության զարգացման համար լավ է, որ նման բան է կառուցվում, բայց չի հասկանում՝ ինչո՞ւ հենց այս թաղամասում։
Երեկվա հանդիպմանը ներկա «Էկոլոգիական հասարակական միություն» ՀԿ նախագահ, բնապահպան Սիլվա Ադամյանը մեզ հետ զրույցում պատմեց, որ երբ առաջին անգամ է հայտարարվել նման ձուլարանի կառուցման նախագծի մասին, բնապահպաններից որևէ մեկը տեղյակ չի եղել։
«Մի քանի ամիս առաջ է դա եղել։ Ավանի բնակիչներից մեկը մեր գործընկերից մեկին ահազանգել էր, ու բնապահպաններն այդ նախագծի երկրորդ լսմանը ներկա էին։ Ծանոթացել էինք՝ ինչ են ուզում անել, որ մասում։ Նախատեսվում է  մետաղի ջարդոնը ձուլել ու պիտանի նյութ պատրաստել։ Ընդհանուր առմամբ, օգտակար նախագիծ է,  բայց մեզ համար տարօրինակ թվաց, որ հենց Ավանում են ուզում անել, երբ այդ հատվածում Բուսաբանական այգին է, հիվանդանոցներ կան։
Խոսեցիքն այդ մասին, որ լավ կլինի փորձագետներ ներգրավեն ու տարածքը փոխեն։ Նախագիծը ներկայացնող երիտասարդը կոպիտ պատասխանեց՝  մեզ տենց է հարմար, մենք տենց ենք անելու։ Բնակիչներն էլ ասացին, որ իրենց հարմար չէ, բացի այդ կան հիվանդանոցներ, Բուսաբանական այգի։
Բնակիչները հասկացրեցին, որ թույլ չեն տալու»,-ասաց բնապահպանը։
Նրա խոսքով, ուզում են հենց այդ մասում կառուցել, քանի որ տարածքի սեփականատերը տարիներ շարունակ մետաղի ջարդոններ է հավաքել և որոշել է այդտեղ ձուլարան ստեղծել, «թքած ունի ժողովրդի վրա, իսկ բոլորը գիտեն, որ ձուլարանները ծանր արտանետումներ են ունենում»։
Ս.Ադամյանն ասաց, որ հիմա այդ նախագծում փոփոխություններ են կատարել, սակայն դրանք բացարձակ ոչինչ չեն տալու, ոչինչ չեն փոխելու։
«Օրինակ, 1900 տոննա պետք է ձուլեին, 1200 տոննա են ձուլելու, բայց դա ոչինչ չի տա և ո՞վ է ստուգելու, թե իրենք ինչքան են ձուլում։ Մի տեսչական մարմին ունենք, իր գլուխը չի կարողանում պահի, ուր մնաց դրանց ստուգի»,- ասաց բնապահպանը։
Նա ընդգծեց, որ իր համար ամենազավեշտալին առողջապահության նախարարության արձագանքն է. «Քաղաքապետարանը, շրջակա միջավայրի նախարարությունը, իրենց դիրքորոշումներում մոտավոր նշում էին՝ եթե քաղաքացիները դեմ են, չեն լինի, վարչական շրջանի ղեկավարն ուղիղ ասաց՝ եթե չեն ուզում բնակիչները,  չի լինելու,  իսկ առողջապահության նախարարությունը շտկված նախագծի տակ ստորագրել է ու ասել՝ ընդունելի է, որ Ավանում կառուցվի ձուլարան։ Սա նշանակում է, որ նախարարությունը բացարձակ իր դերում չէ, նախարարը  գաղափար չունի, թե ինչ է ձուլարանը, արտանետումները։ Խայտառակություն է»։
Երեկ, նրա խոսքով, ըստ էության, լսումներ չկայացան, ծրագիրը չներկայացվեց, քանի որ քաղաքացիները թույլ չտվեցին, հասկացրեցին, որ իրենք դեմ են։
Սիլվա Ադամյանը տեղեկացրեց, ՀՀ ԳԱԱ Ա. Թախտաջյանի անվան բուսաբանության ինստիտուտի տնօրենի Արսեն Գասպարյանի հետ զրուցել է, վերջինս հայտնել է, որ գիտական հիմնավորումներով նամակ են պատրաստում, որ այդտեղ չի կարող ձուլարան լինել։
«Այգում կան բուսատեսակներ, թռչուններ, կենդանիներ, միջատներ, այսինքն Երևանում գողտրիկ մի կղզի է, ու չի կարող այդ ձուլարանն իր այդ հոտով, արտանետումներով չազդել այդ ամենի վրա։ Այսինքն՝ ուզում են դա էլ ոչնչացնե՞ն»,- ասաց բնապահպանը։
Նա նաև նշեց, որ վերջերս է մոնիտորինգի կենտրոնը հրապարակել խայտառակ տվյալներ. Երևանն օդի որակի, աղտոտվածության առումով սարսափազդու վիճակում է, որևէ տվյալ նորմայի սահմաններում չէ ու այս պայմաններում ուզում են Ավանում ձուլարան կառուցել։

Общество 15:40 29/07/2022 Армения
В ереванском административном районе Аван, по адресу 2-й тупик улицы Грачья Ачаряна, ООО «Коппер» планирует основать плавильный завод для меди и алюминия. В ходе организованных накануне в администрации района общественных слушаний жители выразили свое несогласие, перечислив возможные риски: загрязнение воздуха, влияние на общественное здоровье, а также угроза для расположенных по соседству солекомбината, Ботанического сада и медицинских центров.
Директор ЗАО «Аванский солекомбинат» Арег Гукасян в комментарии для Panorama.am указал, что он узнал о вчерашних обсуждениях из Facebook, о проекте основания плавильного завода ему ничего не известно, с ними никто не советовался и не спрашивал их мнения.
«Я не знаком с проектом, нам его не представили, но если это будет плавильный завод, то будут и выбросы. Какая надобность строить его в таком густонаселенном районе, где есть также предприятия по производству продовольствия, лекарств, больница? Неужели на территории Армении нет ни одного безлюдного места, где можно построить этот плавильный завод и эксплуатировать его, никому не причиняя вреда?» – сказал он.
По оценке Гукасяна, конечно, для развития экономики хорошо, что строится что-то подобное, но он не понимает, почему это делается именно в этом районе.
Присутствовавшая на вчерашней встрече председатель общественной организации «Экологический общественный союз», эколог Сильва Адамян рассказала Panorama.am: когда проект строительства такого плавильного завода был представлен впервые, никто из экологов не был в курсе.
«Это было несколько месяцев назад. Один из жителей Авана предупредил одного из наших коллег, и экологи уже присутствовали на втором слушании по проекту. Мы ознакомились с тем, что они хотели сделать, в какой конкретно части. Металлолом планируется переплавить и подготовить пригодный материал. В целом, это полезный проект, но нам показалось странным, что его хотят реализовать в Аване, когда на этом участке – Ботанический сад и больницы.
Мы указали, что было бы хорошо привлечь специалистов и изменить территорию. Молодой человек, представлявший проект, в грубой форме ответил: нам удобно так – мы так и сделаем. Жители возразили, что не удобно им, к тому же здесь есть больницы, Ботанический сад.
Жители Авана дали понять, что не допустят строительства», – рассказала эколог.
По ее словам, хотят строить именно на указанном месте, поскольку собственник территории годами собирал металлолом и решил создать там плавильный завод, «ему нет дела до людей, а все знают, что у плавильных заводов тяжелые выбросы».
С.Адамян указала, что сейчас в этот проект внесены изменения, но они абсолютно ничего не дадут, ничего не изменят.
«Например, должны были плавить 1900 тонн, будут плавить 1200 тонн, но это ничего не даст и кто будет проверять количество? У нас есть один инспекционный орган, который даже сам себя не может содержать, куда уже там их проверять?» – сказала эколог.
Она подчеркнула, что для нее в сложившейся ситуации самым комичным является реакция Минздрава. «Мэрия, министерство окружающей среды при представлении своих позиций отмечали примерно следующее: если горожане будут против – завода не будет. Глава административного района прямо сказал: если жители не захотят, предприятия не будет.
А Минздрав подписал дополненный проект, сказав тем самым: строительство плавильного завода в Аване допустимо. Это значит, что министерство абсолютно не на своем месте, министр понятия не имеет, что такое плавильный завод, выбросы. Это позор».
Вчера, по ее словам, фактически слушания не состоялись, проект представлен не был, потому что граждане не разрешили, дали понять, что они против.
Сильва Адамян рассказала также, что она беседовала с директором Института ботаники имени А.Л. Тахтаджяна НАН РА Арсеном Гаспаряном, последний сообщил, что они подготавливают письмо с научными обоснованиями того, что там не может быть завода.
«В Ботаническом саду есть виды растений, птицы, животные, насекомые, то есть это уютный островок в Ереване, и плавильный завод не может не влиять на все это запахом и выбросами. То есть хотят уничтожить иэто?» – сказала эколог.
Она также напомнила, что недавно мониторинговый центр опубликовал позорные данные. Ереван находится в ужасном состоянии по качеству воздуха и его загрязнению, ни один показатель не в норме, и в этих условиях в Аване хотят построить плавильный завод.