Մշակույթ 18:03 25/08/2022 Հայաստան
Մետաքսի վրա նկարելու ձիրքը, նուրբ կտորին հայկականություն հաղորդելու ձգտումը, գույների նկատմամբ սերը Հենրիկ Իգիթյանի անվան գեղագիտության ազգային կենտրոնի հարկի տակ է ժողովել երեք ստեղծագործող կանանց ու նրանց աշխատանքները։
«Մետաքսյա Եռյակ» խորագրով ցուցահանդեսին իրենց աշխատանաքներն են ներկայացրել Արմենուհի Սաղդասարյանը /Սաղարթ/, Գոհար Մաճկալյանը և Թանիա Մազեճեանը: Նրանք համագործակցում են՝ բացահայտելու ու ներկայացնելու մետաքսանկարչության գրավիչ ու գեղեցիկ աշխարհը,  օրինակ դառնալու նաև այլ կանանց համար՝ զբաղվելու կիրառական արվեստի այս ճյուղով։ Ցուցահանդեսի բացումը տեղի ունեցավ երեկ՝ օգոստոսի 24-ին։
Տարիներ շարունակ ապրելով Լիբանանում ու տարված լինելով արաբական մշակույթով, գեղագրությամբ՝ Արմենուհի Սաղդասարյանը մտմտում էր այս գաղափարն իրականություն դարձնելու մասին։ Սա երկրորդ ցուցահանդեսն է, առաջինն անհատական էր։  Ասում է՝ հանգրվան առ հանգրվան առաջ է գնում, իսկ այդ ճանապարհին յուրաքանչյուր ձեռքբերման, հաջողության համար շնորհակալ ու երախտապարտ է ընտանիքի անդամներին։
«Իմ ներշնչումներն ամբողջը հայկական այբուբենի ու զարդարվեստի շուրջ են, որոնք ներկայացնում են մեր ժողովրդի դարավոր նյութական ու հոգևոր մշակութային ընթացքը։ Իմ նպատակն է այս աշխատանքերի միջոցով մեր ունեցած հնադարյա ժառանգությանը նոր շունչ պարգևել»,-մինչև ցուցահանդեսի հանդիսավոր բացումը Panorama.am-ի հետ զրույցում ասաց Արմենուհի Սաղդասարյանը։
Թանիա Մազեճեանն էլ  Հայաստան եկել է Բեյրութից։ Հայրիկի օգնությամբ փոքր տարիքից նկարում էր, Հայաստան տեղափոխվելուց հետո զարգացրեց ձիրքը։ Ցուցահանդեսին մասնակցելու միտքն էլ մի քանի ամսում կյանք տվեց Իգիթյանի անվան գեղագիտության ազգային կենտրոնում ներկայացրած նրա աշխատանքներին։
«Իմ նկարները բազմազան են, իմ բոլոր մտածումները, զգացմունքները կարող եք գտնել դրանց մեջ»,-նշեց Թանիա Մազեճեանը։
Իր աշխատանքներից առանձնացնում է «Անանուն»-ը։ Ասում է՝ սիրով է նվիրում գործերը ընկերներին, բարեկամներին, հարազատներին։
Գոհար Մաճկալյանը բատիկով զբաղվում է  երկար տարիներ։ Աշխատանքներն առաջին անգամ ներկայացրեց 2014 թ անհատական ցուցահանդեսում, որը տեղի ունեցավ Դիլիջանում։
«Ինձ շատ գրավեց բատիկի տեխնիկան, բազմազանությունը, որը հնարավարություն է տալիս անվերջ, անսահման, անկաշկանդ աշխատել մետաքսի հետ։ Բատիկը դարձել է իմ կյանքը, առօրյան, կենսակերպը»,-Panorama.am-ի հետ զրույցում ասաց նա։
Մաճկալյանն իր աշխատանքներում համադրել, միաձուլել է հայկական եկեղեցիներն ու ձեռագրերը։
«Կարող եմ ասել՝ այդ նոր մոտեցումն ինձ հաջողվեց։ Այս շարքը շարունակվում է»,-նշեց նա։
Նա նկատում է, որ Հայաստանում  տարեցտարի բատիկի նկատմամբ հետաքրքրությունը մեծանում է։
Բատիկա աշխատանքները ներկայացվում են որպես նկար, կարված հագուստ, դեկորատիվ-կիրառական արվեստի գործեր։ Ծագումնաբանական տեսանկյունից չլինելով հայկական՝ այն արմատավորվել է հայ արվեստագետների մոտ, իր տարբեր տեսակներով ու դրսևորումներով ստացել հայկական նոր շունչ և ինքնատիպություն։

Культура 21:30 25/08/2022 Армения
Умение рисовать по шелку, желание придать тонкой ткани армянское дыхание, любовь к краскам объединили трех творческих женщин и их работы под крышей Национального центра эстетики имени Генрика Игитяна.
На выставке «Шелковое Трио» свои работы представили Арменуи Сагдасарян (Сагарт), Гоар Мачкалян и Тания Мазечян. Они сотрудничают, чтобы раскрыть и представить привлекательный и красивый мир росписи по шелку, стать примером также для других женщин, практикующих эту отрасль прикладного искусства. Открытие выставки состоялось вчера, 24 августа.
Прожив долгие годы в Ливане и будучи одержимой арабской культурой, Арменуи Сагдасарян задумалась о том, чтобы воплотить эту идею в жизнь. Это уже вторая выставка, первая была персональной. Она отмечает, что движется вперед шаг за шагом, и благодарна и признательна членам своей семьи за каждое достижение и успех на этом пути.
«Все мое вдохновение связано с армянским алфавитом и украшениями, которые представляют многовековой материальный и духовный культурный процесс нашего народа. Моя цель – вдохнуть новую жизнь в наше древнее наследие через эти произведения», – сказала в беседе с корреспондентом Panorama.am Арменуи Сагдасарян.
Тания Мазечян же в свою очередь переехала в Армению из Бейрута. Благодаря помощи отца рисовала с детства, после переезда в Армению она усовершенствовала своё мастерство. Мысль об участии в выставке за несколько месяцев воплотила в жизнь её работы, представленные в Национальном центре эстетики имени Генриха Игитяна.
«Мои картины разнообразны, в них можно найти все мои мысли и чувства», – отметила она.
Среди своих работ она выделяет – «Анонима». Говорит, что с любовью дарит свои работы своим друзьям, родным и близким.
Гоар Мачкалян много лет занимается батиком. Впервые представила свои работы на персональной выставке в 2014 году, которая прошла в Дилижане.
«Меня очень заинтересовала техника батика, его многообразие, которое позволяет бесконечно, безгранично, свободно работать с шелком. Батик стал моей жизнью, моей повседневной жизнью, моим стилем жизни», – рассказала Гоар в беседе с корреспондентом Panorama.am.
Мачкалян в своих работах сочетает, соединяет армянские церкви и рукописи.
«Могу сказать, что этот подход мне удался. Эта серия будет продолжена», – подчеркнула она.
Г. Мачкалян полагает, что в Армении с каждым годом возрастает интерес к батику.
Работы по технике батика представляются в качестве картин, одежды, декоративно-прикладных работ. Будучи не армянскими с точки зрения происхождения, техника прижилась среди армянских художников, в различных своих видах и проявлениях получило новое армянское дыхание и самобытность.