Կրթություն, գիտություն 15:49 09/09/2022 Արցախ
Արցախի Հանրապետության պետական նախարար Արտակ Բեգլարյանը հրավիրել է ընդլայնված խորհրդակցություն բարձրագույն կրթության համակարգի ուսման վարձերի փոխհատուցման ծրագրի շուրջ՝ մասնակցությամբ ԿԳՄՍ նախարարության պաշտոնյաների, ԱԺ պատգամավորների, բուհերի և միջին մասնագիտական հաստատությունների ղեկավարների: Այս մասին հայտնում են ԱՀ պետական նախարարի աշխատակազմի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնից։
«Հանրապետության նախագահի ծրագրի հիման վրա, ինչպես նաև 2020թ. հետպատերազմյան իրավիճակով պայմանավորված՝ արդեն 2 տարի է, ինչ գրեթե բոլոր ուսանողները ուսման վարձի փոխհատուցում են ստանում կառավարության կողմից: Այժմ մենք խնդիր ունենք 2022-23 ուստարվա փոխհատուցումների տրամադրման կարգը հաստատելու՝ հաշվի առնելով նախընթաց շրջանի փորձը: Մենք պետք է անվճար կրթության այս մեխանիզմով ապահովենք թե՛ Նախագահի ծրագրի իրականացումը, թե՛ կրթության որակի խթանումը և թե՛ սոցիալական երաշխիքների կիրառումը»,- նշել է պետական նախարարը:
Արտակ Բեգլարյանը տեղեկացրել է, որ համապատասխան նախագիծը գրավոր ուղարկվել է բուհեր, միջին մասնագիտական հաստատություններ և բոլոր շահագրգիռ դերակատարներին, իսկ քննարկումն էլ թույլ կտա ունենալ առավել կատարելագործված փաստաթուղթ:
Մանրակրկիտ քննարկման արդյունքում մի շարք բարելավումներ են կատարվել նախագծում, որոնք կամփոփվեն լիազոր մարմնում և կներկայացվեն կառավարության հաստատմանը:

Artsakh’s State Minister Artak Beglaryan on Thursday convened an extended consultation on the higher education system tuition compensation program with the participation of officials of the Ministry of Education, Science, Culture and Sports, members of the National Assembly, heads of universities and secondary professional institutions, his office reported.
"Based on the program of the President of the Republic, as well as due to the post-war situation in 2020, almost all students have been receiving tuition compensation from the Government for 2 years. Now we have the task of confirming the procedure for granting compensations for the 2022-23 academic year, taking into account the experience of the previous period. With this mechanism of free education, we must ensure the implementation of the President's program, the promotion of the quality of education and the application of social guarantees," the minister noted.
Artak Beglaryan informed that the corresponding project was sent to universities, secondary professional institutions and all interested bodies, and the discussion will allow to have a more improved document.
As a result of thorough discussion, a number of improvements have been made in the project, which will be summarized in the authorized body and will be submitted to the government for approval.