Փաշինյանը կարևորել է ՄԽ  համանախագահության շրջանակում բանակցային գործընթացի վերականգնումը
Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ԱՄՆ նորանշանակ համանախագահ, Կովկասյան բանակցությունների հարցերով ավագ խորհրդական  Ֆիլիպ Ռիքերին:
Կառավարությունից հայտնում են՝ նա շնորհավորել է պարոն Ռիքերին պատասխանատու պաշտոնում նշանակվելու կապակցությամբ և ողջունել նրա այցը տարածաշրջան: Փաշինյանը Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման գործընթացում ընդգծել է ԱՄՆ կարևոր դերը՝ որպես ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ պետություն: Նիկոլ Փաշինյանը կարևորել է ՄԽ  համանախագահության շրջանակում բանակցային գործընթացի վերականգնումը և վերջինիս փորձի օգտագործումը՝ ԼՂ հիմնախնդրի համապարփակ կարգավորման համատեքստում:
Զրուցակիցները քննարկել են ԼՂ հիմնախնդրին վերաբերող մի շարք հարցեր:
Անդրադարձ է կատարվել 44-օրյա պատերազմի հետևանքով առաջացած հումանիտար խնդիրներին: Շեշտվել է հայ ռազմագերիների և այլ պահվող անձանց անհապաղ հայրենադարձման, ադրբեջանական վերահսկողության տակ անցած տարածքներում հայկական մշակութային և կրոնական ժառանգության պահպանման անհրաժեշտությունը:
Մտքեր են փոխանակվել նաև Հայաստան-Ադրբեջան հարաբերությունների կարգավորման, տարածաշրջանային կայունությանն ու անվտանգությանն առնչվող այլ թեմաների շուրջ:

Nikol Pashinyan on Saturday received newly appointed US co-chair of the OSCE Minsk Group, Senior Advisor for Caucasian Negotiations Philip Reeker, the Armenian prime minister's office reported.
The prime minister congratulated Reeker on his appointment to the responsible position and welcomed his visit to the region. He emphasized the important role of the US in the process of settlement of the Nagorno-Karabakh conflict as a co-chair state of the OSCE Minsk Group. Nikol Pashinyan emphasized the restoration of the negotiation process within the co-chairmanship of the Minsk Group and the use of the latter's experience in the context of the comprehensive settlement of the Nagorno-Karabakh issue.
The interlocutors discussed a number of issues related to the Nagorno-Karabakh issue.
Reference was made to the humanitarian problems caused by the 44-day war. The need for immediate repatriation of Armenian prisoners of war and other detained persons, preservation of Armenian cultural and religious heritage in the territories that have passed under Azerbaijani control was emphasized.
The sides also exchanged thoughts on the normalization of Armenia-Azerbaijan relations, regional stability and other security issues.