Erablur.am. «Եռաբլուր» հերոսապատումի վիրտուալ թանգարանը
Ադրբեջանի կողմից Արցախի Հանրապետության նկատմամբ սանձազերծած պատերազմից երկու տարի անց Հայաստանում չկա պաշտոնական հստակ տեղեկատվություն պատերազմում զոհվածների, վիրավորների, անհետ կորածների մասին։ Մինչ օրս պաշտպանության նախարարությունը չի հրապարակել պատերազմում անմահացածների անունները՝ չնայած հանրային պահանջին։
Օրեր առաջ քաղաքագետ Արմեն Մինասյանը տեղեկացրեց՝ անցած 1.5 տարվա ընթացքում ընկերների հետ հսկայական աշխատանք է կատարել անցած 34 տարիներին հայրենիքի համար կյանքը տված մեր հերոսների ամբողջական ցանկ պատրաստելու, համակարգված ձևով ու հարմարավետ գործիքներով հանրությանը ներկայացնելու համար: Տվյալները ներկայացված են Erablur.am կայքում, որը դեռ պատրաստման փուլում է։
Կատարված աշխատանքի ընթացքի, դժվարությունների, աշխատանքների ավարտի ժամկետների մասին Panorama.am-ը զրուցել է Արմեն Մինասյանի հետ։
Panorama.am -Պարոն Մինասյան, նոր նախաձեռնությամբ եք հանդես եկել՝ ստեղծելով «Եռաբլուր» հերոսապատումի թանգարան։ Անվանումն արդեն իսկ ավելի քան խորհրդանշական է՝ հաշվի առնելով, թե ինչ դժվարին ժամանակներում ենք ապրում։ Կպատմե՞ք նախաձեռնության մասին։
Արմեն Մինասյան-Ճիշտ եք նկատում, որ նախաձեռնությունն ինչ-որ առումով նաև պայմանավորված է այն իրականությամբ, որում մենք հայտնվել ենք այսօր։ Եթե պաշտոնական լեզվով ասեմ, Erablur.am կայքը կամ «Եռաբլուր» հերոսապատումի վիրտուալ թանգարանը «Հայկական պատմա-աշխարհագրական միություն» տեղեկատվական, վերլուծական հասրակական կազմակերպության նախաձեռնությունն է։ Այն մեր հայրենիքի պաշտպանության համար իրենց կյանքը զոհած հայորդիներին նվիրված յուրօրինակ գնահատանք և խոնարհում է։
Իսկ եթե խոսեմ ավելի պարզ, մարդկային լեզվով, սա մի նախաձեռնություն է, որի շրջանակներում ես և իմ գործընկերները պատրաստվում ենք սպառիչ տեղեկություններ հավաքել, մշակել և հանրությանը մատուցել բոլոր այն անձանց մասին, ովքեր իրենց ամենաթանկը՝ կյանքն են նվիրաբերել հայրենիքի պաշտպանության գործին։
Ես, իհարկե, տեղյակ եմ, որ այսօր առցանց տարբերակով, սոցիալական տարբեր հարթակներում մեր հերոսների մասին տարբեր տեղեկություններ են տարածվում և դրանց զգալի մասը հասանելի է։ Բայց մեր ուսումնասիրությունները ցույց են տվել, որ նախ այդ տեղեկությունները շատ հատվածական են, հիմնականում վերաբերում են 2016 թվականին հաջորդած շրջանին, և բացի այդ՝ դրանց զգալի մասը ճշգրտումների, ստուգման անհրաժեշտություն ունի։ Եվ ամենակարևորը, եթե անգամ դաշտում առկա են որոշակի հարթակներ, ապա դրանք կամ աբողջական չեն կամ որոշակի ժամանակամիջոցում գործել են և այլևս դադարել են թարմացվել։
Հաշվի առնելով այս բոլոր գործոնները՝ մենք փորձում ենք մեկ հարթակ-ամբողջական տեղեկատվություն սկզբունքով առաջ շարժվել, իսկ դա նշանակում է, որ «Եռաբլուր» հերոսապատումի վիրտուալ թանգարանում տեղ են գտնելու Արցախյան 1-ին ազատամարտում, 1994 թ. զինադադարից հետո ընկած ամբողջ ժամանակահատվածում, 2016 թ. ապրիլյան քառօրյայի, 2020 թ. 44-օրյա և վերջին պատերազմական գործողություններում նահատակված մեր բոլոր հերոսների մասին ամբողջական տեղեկություններ։
Ավելի պարզ՝ հարթակում Դուք կարող եք անուն ազգանունով, ինչպես նաև նույնականացման այլ գործիքներով փնտրել Ձեզ հետաքրքրող մարդուն և մուտքագրված տվյալների հիման վրա հարթակը Ձեզ արդեն ցույց կտա որոնվող հերոսի անհատական էջը՝ պրոֆիլը, որտեղ էլ կգտնեք նրա մասին ամենատարբեր տեղեկություններ՝ թե՛ տեքստային և թե՛ մուլտիմեդիոն։ Հետևաբար, ելնելով այս ամենից կարող եմ ասել, որ այս հարթակը թերևս որպես այդպիսին առաջինն է լինելու, և մեծ հույս ունեմ, որ կկարողանանք ավարտին հասցնել գործը։
Panorama.am -Ինչպես հասկանում եմ ահռելի ծավալի տվյալների և տեղեկությունների հետ գործ ունեք, ինչպե՞ս եք տվյալների հավաքագրումը կատարում։
Արմեն Մինասյան -Միանշանակ այդպես է։ Բայց մինչև Ձեր հարցին անդրադառնալը, պետք է հատուկ ընդգծեմ, որ այս տեղեկությունների հավաքումն ու մշակումն անձամբ ես չափազանց կարևոր եմ համարում նաև մեր ապագայի տեսանկյունից՝ թե մոտ ապագայի, թե անգամ երկարաժամկետ կտրվածքով։
Ինչ վերաբերում է տվյալների հավաքմանը, ապա պետք է նշեմ, որ այստեղ չափազանց լուրջ բարդությունների ենք բախվում։ Տվյալների հավաքագրումն իրականացնում ենք տարբեր աղբյուրներից, այդ թվում պաշտոնական աղբյուրներն ու անցած երեք տասնամյակների ընթացքում հրատարակված բազմաթիվ գրքերն ու արխիվային նյութերը։ Շատ օգտվում ենք լրատվամիջոցների հրապարակումներից, որոնց զգալի մասը արտացոլում ենք նաև կայքում։
Բայց փորձը ցույց է տալիս, որ սպառիչ տեղեկությունների միակ վստահելի աղբյուրը մեր հերոսների հարազատներն են։ Միայն նրանք կարող են տրամադրել հավատ ընծայող տեղեկություններ անվան-ազգանվան ճիշտ գրելաձևի մասին, ինչպես նաև որակյալ լուսանկարներ և տեսանյութեր։ Եվ ի վերջո, հարազատները բոլորից լավ գիտեն, թե իրենց նահատակված որդու կամ եղբոր մասին ինչ անդրադարձներ են եղել, կամ նա ինչ սխրանքներ է գործել և այլն։ Ավելին՝ մեր զոհված հայրենակիցների ճնշող մեծամասնության մասին Դուք որևէ տեղեկություն չեք գտնի, բացի պետական ատյանների կողմից հրապարակված ցանկերը՝ լինեն դրանք մավան մասին գուժող, թե պարգևատրման։ Իսկ այդ ցանկերում անուն-ազգանունից ու ծննդյան օրվանից բացի՝ այլ տեղեկություն չկա։
Հենց սա է պատճառը, որ մենք գրեթե ավարտին ենք հասցրել այ տեղեկությունների մշակումը, որոնք հնարավոր էր գտնել բաց աղբյուրներում, և այժմ փորձում ենք պակասը լրացնել ընտանիքներին այցելությամբ։ Մենք խնդիր ունենք անձամբ այցելել բոլորին և առաջին ձեռքից հավաքել մեզ անհրաժեշտ բոլոր տեղեկությունները։
Հետևաբար, առիթից օգտվելով՝ որպես մեզ ընթերցողների, դիմում եմ նաև մեր հերոսների ընտանիքների անդամներին, հարազատներին և ընկերներին erablur.am հարթակում փնտրել իրենց հերոսին, անձնական էջում տեսնել առկա տեղեկությունները և, եթե ունեն ցանկություն համալրել այդ տեղեկությունները, ապա կարող են սոցիալական ցանցերի մեր էջերի՝ Facebook, Instagram և Telegram միջոցով կապ հաստատել մեզ հետ և մենք կկազմակերպենք այդ ամբողջ պրոցեսը։
Panorama.am -Իսկ կասե՞ք, այս պահին քանի մարդու մասին եք տեղեկություն հավաքել։
Արմեն Մինասյան-Մեր ձեռքի տակ եղած տեղեկությունները շատ են։ Դրանց մի մասն արդեն իսկ մշակված է և արտացոլված է կայքում, իսկ մի զգալի մասը ներկայումս մշակման փուլում է։ Ես կարող եմ տվյալներ տալ միայն կայքում առկա բովանդակության մասին. ներկայում մենք զետեղել ենք 7000-ից ավելի անուն, որոնցից մոտ 5500-ի մասին արդեն իսկ կան լրացված կենսագրական տվյալներ։ Բացի այդ՝ այս պահին զետեղված են մոտ 1500 տեսանյութեր և 300-ից ավելի հոդվածներ ու հրապարակումներ։
Panorama.am -Փորձում եմ արդեն իսկ պատկերացնել, թե որպես լրագրող մասնագիտական հետաքրքրություններիս շրջանակնում ինչ տեղեկություններ կարող եմ փնտրել և գտնել կայքում։
Արմեն Մինասյան- Իսկապես, այս հարթակի միջոցով մեր հերոսների հիշատակը վառ պահելով հանդերձ, փորձում ենք նրանց սխրագործությունները դարձնել նաև ուսանելի մեր ապագա սերունդների համար։
Կայքի միջոցով դուք կարող եք շատ հեշտությամբ գտնել բոլոր այն հերոսներին, ովքեր այդ օրվա հոբելյարներն են։ Կարող եք Ձեր նախընտրությամբ կազմել ցանկեր՝ ըստ ծննդյան օրվա, տարվա, ըստ ծառայության վայրի ու մասնագիտության, ըստ ծննդավայրի, անգամ կրթօջախի։ Մեր խնդիրն է, ոչ միայն կոնկրետ մարդու մասին ստատիկ տեղեկություններ տալը, այլ այնպիսի գործիքներ, որոնցով հետաքրքված անձինք կարող են հեշտությամբ գտնել իրենց համագյուղացուն կամ համադասարանցուն, իրենց հասակակցին կամ անվանակցին։ Բացի այդ՝ կարող եք տեսնել, թե որտեղ, երբ և ինչ ձևաչափով անդրադարձ կա այդ մարդու մասին։ Իրականում կայքը բավականին բազմազան է, բայց նաև՝ մատչելի օգտագործողի համար։
Panorama.am -Իսկ ե՞րբ եք մտադիր ավարտին հասցնել աշխատանքները։ Այսինքն՝ կայքը ե՞րբ կդառնա ամբողջական։
Արմեն Մինասյան-Այդ հարցի պատասխանը ես չունեմ։ Իրականում աշխատանքը հսկայական ծավալների է հասնում։ Պատկերացրեք, որ մենք սկսել ենք գյուղ առ գյուղ այցելություններ ունենալ Հայաստանի և Արցախի բնակավայրեր և առաջին ձեռքից տեղեկություններ հավաքել։ Եթե հաշվի առնենք, որ Հայաստանում և Արցախում 1000-ից ավելի բնակավայր կա, փորձեք ինքներդ հաշվել, թե որքան կարող է տևել։
Անշուշտ, ես և իմ գործընկերները նպատակ ունենք օր առաջ ավարտին հասցնել այս գործը, բայց ցավոք մեր ռեսուրսները խիստ սահմանափակ են։ Զուտ տեխնիկապես հնարավոր է գործը արագացնել, բայց դրա համար անհրաժեշտ կլինի աշխատակիցների ու կամավորների մեծ թիմ ներգրավել։ Առայժմ մենք ստիպված ենք սահմանափակվել մեր մտերիմների, ընկերների ու հետաքրքրված այլ անձանց օժանդակությամբ։
Եթե մեզ առաջիկայում հաջողվի նյութական, ֆինանսական ու տեխնիկական աջակցության այլ աղբյուրներ գտնել, հույս ունեմ, որ կկարողանանք գործընթացն արագացնել ու մինչև հաջորդ տարվա հունվարի 28-ը կամ մայիսի 9- ը կայքը բերել ավարտուն տեսքի։
Panorama.am -Մինչ այս պահը որևէ մեկը ֆինանսապես օժանդակե՞լ է, կամ՝ գոնե ակնկալիք ունե՞ք։
Արմեն Մինասյան-Մենք փոքրիկ ֆինանսավորում ստացել ենք «Լույս» հիմանդրամից, ինչի համար անշուշտ երախտապարտ ենք հիմնադրամի ղեկավարությանը։ Այս պահին սա միակն է։ Բայց ես հանդիպումներ եմ ունեցել Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանի, «Երկրապահ» կամավորական միության նախագահ Սասուն Միքայելյանի, Արցախյան ազատամարտի վետերանների միության նախագահ Սամվել Կարապետյանի, մի շարք գործարարների ու քաղաքական գործիչների հետ, և պետք է նշեմ, որ բոլորն էլ խոստացել են աջակցել։ Բացի այդ՝ մենք կայքը գործարկել ենք և կայքում զետեղել ենք գործիքներ, որոնց միջոցով մեր հայրենակիցները և ոչ միայն իրենք կարող են փոքրիկ հանգանակություններով օժանդակել գործին։

Society 15:04 28/09/2022 Armenia
Two years after the war waged by Azerbaijan against the Artsakh Republic no official information about the dead, wounded or missing Armenian soldiers is still available. The Armenian Defense Ministry has not yet released the names of fallen soldiers despite public demand.
Just a few days ago, political analyst Armen Minasyan revealed that he and his friends worked hard over the past one and a half years to prepare a complete list of heroes who sacrificed their lives for the homeland in the past 34 years, to systematically provide the public with data with a user-friendly interface. The data is provided on the Erablur.am website, which is still in development.
Panorama.am talked to Armen Minasyan about the ongoing work, difficulties and possible dates for the completion of the project.
Panorama.am: Mr. Minasyan, you have come up with a new initiative, launching a virtual museum of the Yerablur heroic chronicles. The name itself is highly symbolic given the difficult times we are living through. Can you tell us about this initiative?
Armen Minasyan: It’s true, the initiative is to some extent conditioned by the reality we are facing today. Officially, the Erablur.am website or the virtual museum of the Yerablur heroic annals is an initiative of the Armenian Historical and Geographic Union NGO. It’s a kind of unique tribute to all those who gave their lives in defense of the homeland.
Simply put, this is an initiative where my colleagues and I plan to collect, edit and present to the public comprehensive data about those who sacrificed their lives in defense of the homeland.
Naturally, I know that today various information about our heroes is distributed online, on various social media platforms, which is widely accessible. But our research has shown that this information is, first of all, very sketchy, mostly related to the period after 2016. In addition, much of it needs to be corrected and verified. Most importantly, even if there are some information platforms, they are either not complete, or no longer provide updates.
Taking into account all these factors, we are trying to create a single platform providing complete data. Thus, the virtual museum of the Yerablur heroic chronicles will provide users with access to complete information about all Armenian heroes who fell in the first Artsakh war, after the ceasefire of 1994, during the April 2016 war and the 44-day war in 2020, as well as all those who died in the recent fighting.
On the platform you can search for a person by his name or surname, as well as use other identification tools, and based on the data you enter, the platform will show the personal page of a fallen hero – a profile, where you can find all kinds of text and multimedia information about him.
Therefore, I can state that this is the first platform of the kind, and I hope that we will see it through to the end.
Panorama.am: I see that you are dealing with voluminous data. How is the data collection process taking place?
Armen Minasyan: Absolutely. But before answering your question, I must emphasize that I personally consider the collection and processing of such data extremely important for both the near and distant future.
As far as data collection is concerned, I should note that we are facing serious problems here. We collect data from various sources, including official ones, as well as from numerous books and archival materials published over 30 years. We also use media reports, which are mostly featured on the site.
But experience shows that the only reliable source of comprehensive information is the families of fallen heroes. Only they can provide credible information about the spelling of the heroes' names, as well as high-quality photos and video footage. Finally, the relatives know best of all what kind of feats were performed by their loved ones. Moreover, you won't find any information about the overwhelming majority of our compatriots except for the lists made public by the component authorities, whether it's news of a soldier's death or his posthumous award. And these lists contain no information other than the soldiers’ first and last names and birthdays.
That's the reason we've almost finished processing the data that could be found in open sources, and now we're trying to collect more information through visits to the families of deceased servicemen. The problem is making personal visits to gather the complete information we need.
Thus, I would like to take this opportunity to appeal to the families and friends of fallen heroes to search for their heroes at Erablur.am, review the data and, if there is a desire to add some information, they can contact us on Facebook, Instagram and Telegram and we will organize the whole process.
Panorama.am: Can you tell us how many people’s data have you managed to collect so far?
Armen Minasyan: We have a lot of information at hand. It has partially been processed and published on the site, while another significant part of it is being processed at the moment. I can provide the data available on the website. At this point, more than 7,000 names, as well as biographical data on 5,500 of them can be found on the website. In addition, about 1,500 videos and over 300 media reports are featured.
Panorama.am: As a journalist, I have a good guess about what information I can find on the website within my professional interests.
Armen Minasyan: Indeed. Apart from preserving the memory of our heroes, this platform also seeks to raise awareness about their deeds for the future generations.
The website allows you to easily find all those heroes who were born on a given date. You can compile lists as you see fit: by their birthday, birth year, place of military service, profession, birthplace and even educational institution. Our task is not only to provide statistics about this or that person, but also such tools through which those interested can easily find their fellow villager or classmate, peer or namesake. In addition, you can see where, when, and in what format there is a mention of this person. In fact, the site is quite diverse, but at the same time user-friendly.
Panorama.am: When do you plan to complete this work? In other words, when will the site be fully ready?
Armen Minasyan: I do not have an answer to this question at the moment. In fact, the work is quite extensive. We have started visits to all villages, settlements in Armenia and Artsakh to collect first-hand information. Given that there are more than 1,000 settlements in Armenia and Artsakh, try to figure out for yourself how long this process will take.
Undoubtedly, my colleagues and I are striving to complete the process as soon as possible, but, unfortunately, our resources are strictly limited. It is technically possible to speed up the process, but it will require the involvement of a large number of employees and volunteers. For now, we have to limit ourselves to the help of our families, friends, and interested parties.
If we manage to find other sources of material, financial and technical assistance in the near future, I hope we will be able to step up the process and to finalize the site by January 28 or May 9, 2023.
Panorama.am: Has anyone provided financial assistance to date? Do you have any expectations?
Armen Minasyan: We have received a small financial assistance from the Luys Foundation and we are absolutely grateful to its management. This is the only support we have received so far. But I have held meetings with Artsakh President Arayik Harutyunyan, Sasun Mikayelyan, the leader of Yerkrapah Volunteer Union, Samvel Karapetyan, Chairman of the Union of Freedom Fighters, as well as a number of businessmen and politicians, who all promised to provide financial aid. In addition, we have launched the website and placed tools on the site which allows our compatriots and not only to make small donations to support the cause.