Erablur.am. «Եռաբլուր» հերոսապատումի վիրտուալ թանգարանը
Ադրբեջանի կողմից Արցախի Հանրապետության նկատմամբ սանձազերծած պատերազմից երկու տարի անց Հայաստանում չկա պաշտոնական հստակ տեղեկատվություն պատերազմում զոհվածների, վիրավորների, անհետ կորածների մասին։ Մինչ օրս պաշտպանության նախարարությունը չի հրապարակել պատերազմում անմահացածների անունները՝ չնայած հանրային պահանջին։
Օրեր առաջ քաղաքագետ Արմեն Մինասյանը տեղեկացրեց՝ անցած 1.5 տարվա ընթացքում ընկերների հետ հսկայական աշխատանք է կատարել անցած 34 տարիներին հայրենիքի համար կյանքը տված մեր հերոսների ամբողջական ցանկ պատրաստելու, համակարգված ձևով ու հարմարավետ գործիքներով հանրությանը ներկայացնելու համար: Տվյալները ներկայացված են Erablur.am կայքում, որը դեռ պատրաստման փուլում է։
Կատարված աշխատանքի ընթացքի, դժվարությունների, աշխատանքների ավարտի ժամկետների մասին Panorama.am-ը զրուցել է Արմեն Մինասյանի հետ։
Panorama.am -Պարոն Մինասյան, նոր նախաձեռնությամբ եք հանդես եկել՝ ստեղծելով «Եռաբլուր» հերոսապատումի թանգարան։ Անվանումն արդեն իսկ ավելի քան խորհրդանշական է՝ հաշվի առնելով, թե ինչ դժվարին ժամանակներում ենք ապրում։ Կպատմե՞ք նախաձեռնության մասին։
Արմեն Մինասյան-Ճիշտ եք նկատում, որ նախաձեռնությունն ինչ-որ առումով նաև պայմանավորված է այն իրականությամբ, որում մենք հայտնվել ենք այսօր։ Եթե պաշտոնական լեզվով ասեմ, Erablur.am կայքը կամ «Եռաբլուր» հերոսապատումի վիրտուալ թանգարանը «Հայկական պատմա-աշխարհագրական միություն» տեղեկատվական, վերլուծական հասրակական կազմակերպության նախաձեռնությունն է։ Այն մեր հայրենիքի պաշտպանության համար իրենց կյանքը զոհած հայորդիներին նվիրված յուրօրինակ գնահատանք և խոնարհում է։
Իսկ եթե խոսեմ ավելի պարզ, մարդկային լեզվով, սա մի նախաձեռնություն է, որի շրջանակներում ես և իմ գործընկերները պատրաստվում ենք սպառիչ տեղեկություններ հավաքել, մշակել և հանրությանը մատուցել բոլոր այն անձանց մասին, ովքեր իրենց ամենաթանկը՝ կյանքն են նվիրաբերել հայրենիքի պաշտպանության գործին։
Ես, իհարկե, տեղյակ եմ, որ այսօր առցանց տարբերակով, սոցիալական տարբեր հարթակներում մեր հերոսների մասին տարբեր տեղեկություններ են տարածվում և դրանց զգալի մասը հասանելի է։ Բայց մեր ուսումնասիրությունները ցույց են տվել, որ նախ այդ տեղեկությունները շատ հատվածական են, հիմնականում վերաբերում են 2016 թվականին հաջորդած շրջանին, և բացի այդ՝ դրանց զգալի մասը ճշգրտումների, ստուգման անհրաժեշտություն ունի։ Եվ ամենակարևորը, եթե անգամ դաշտում առկա են որոշակի հարթակներ, ապա դրանք կամ աբողջական չեն կամ որոշակի ժամանակամիջոցում գործել են և այլևս դադարել են թարմացվել։
Հաշվի առնելով այս բոլոր գործոնները՝ մենք փորձում ենք մեկ հարթակ-ամբողջական տեղեկատվություն սկզբունքով առաջ շարժվել, իսկ դա նշանակում է, որ «Եռաբլուր» հերոսապատումի վիրտուալ թանգարանում տեղ են գտնելու Արցախյան 1-ին ազատամարտում, 1994 թ. զինադադարից հետո ընկած ամբողջ ժամանակահատվածում, 2016 թ. ապրիլյան քառօրյայի, 2020 թ. 44-օրյա և վերջին պատերազմական գործողություններում նահատակված մեր բոլոր հերոսների մասին ամբողջական տեղեկություններ։
Ավելի պարզ՝ հարթակում Դուք կարող եք անուն ազգանունով, ինչպես նաև նույնականացման այլ գործիքներով փնտրել Ձեզ հետաքրքրող մարդուն և մուտքագրված տվյալների հիման վրա հարթակը Ձեզ արդեն ցույց կտա որոնվող հերոսի անհատական էջը՝ պրոֆիլը, որտեղ էլ կգտնեք նրա մասին ամենատարբեր տեղեկություններ՝ թե՛ տեքստային և թե՛ մուլտիմեդիոն։ Հետևաբար, ելնելով այս ամենից կարող եմ ասել, որ այս հարթակը թերևս որպես այդպիսին առաջինն է լինելու, և մեծ հույս ունեմ, որ կկարողանանք ավարտին հասցնել գործը։
Panorama.am -Ինչպես հասկանում եմ ահռելի ծավալի տվյալների և տեղեկությունների հետ գործ ունեք, ինչպե՞ս եք տվյալների հավաքագրումը կատարում։
Արմեն Մինասյան -Միանշանակ այդպես է։ Բայց մինչև Ձեր հարցին անդրադառնալը, պետք է հատուկ ընդգծեմ, որ այս տեղեկությունների հավաքումն ու մշակումն անձամբ ես չափազանց կարևոր եմ համարում նաև մեր ապագայի տեսանկյունից՝ թե մոտ ապագայի, թե անգամ երկարաժամկետ կտրվածքով։
Ինչ վերաբերում է տվյալների հավաքմանը, ապա պետք է նշեմ, որ այստեղ չափազանց լուրջ բարդությունների ենք բախվում։ Տվյալների հավաքագրումն իրականացնում ենք տարբեր աղբյուրներից, այդ թվում պաշտոնական աղբյուրներն ու անցած երեք տասնամյակների ընթացքում հրատարակված բազմաթիվ գրքերն ու արխիվային նյութերը։ Շատ օգտվում ենք լրատվամիջոցների հրապարակումներից, որոնց զգալի մասը արտացոլում ենք նաև կայքում։
Բայց փորձը ցույց է տալիս, որ սպառիչ տեղեկությունների միակ վստահելի աղբյուրը մեր հերոսների հարազատներն են։ Միայն նրանք կարող են տրամադրել հավատ ընծայող տեղեկություններ անվան-ազգանվան ճիշտ գրելաձևի մասին, ինչպես նաև որակյալ լուսանկարներ և տեսանյութեր։ Եվ ի վերջո, հարազատները բոլորից լավ գիտեն, թե իրենց նահատակված որդու կամ եղբոր մասին ինչ անդրադարձներ են եղել, կամ նա ինչ սխրանքներ է գործել և այլն։ Ավելին՝ մեր զոհված հայրենակիցների ճնշող մեծամասնության մասին Դուք որևէ տեղեկություն չեք գտնի, բացի պետական ատյանների կողմից հրապարակված ցանկերը՝ լինեն դրանք մավան մասին գուժող, թե պարգևատրման։ Իսկ այդ ցանկերում անուն-ազգանունից ու ծննդյան օրվանից բացի՝ այլ տեղեկություն չկա։
Հենց սա է պատճառը, որ մենք գրեթե ավարտին ենք հասցրել այ տեղեկությունների մշակումը, որոնք հնարավոր էր գտնել բաց աղբյուրներում, և այժմ փորձում ենք պակասը լրացնել ընտանիքներին այցելությամբ։ Մենք խնդիր ունենք անձամբ այցելել բոլորին և առաջին ձեռքից հավաքել մեզ անհրաժեշտ բոլոր տեղեկությունները։
Հետևաբար, առիթից օգտվելով՝ որպես մեզ ընթերցողների, դիմում եմ նաև մեր հերոսների ընտանիքների անդամներին, հարազատներին և ընկերներին erablur.am հարթակում փնտրել իրենց հերոսին, անձնական էջում տեսնել առկա տեղեկությունները և, եթե ունեն ցանկություն համալրել այդ տեղեկությունները, ապա կարող են սոցիալական ցանցերի մեր էջերի՝ Facebook, Instagram և Telegram միջոցով կապ հաստատել մեզ հետ և մենք կկազմակերպենք այդ ամբողջ պրոցեսը։
Panorama.am -Իսկ կասե՞ք, այս պահին քանի մարդու մասին եք տեղեկություն հավաքել։
Արմեն Մինասյան-Մեր ձեռքի տակ եղած տեղեկությունները շատ են։ Դրանց մի մասն արդեն իսկ մշակված է և արտացոլված է կայքում, իսկ մի զգալի մասը ներկայումս մշակման փուլում է։ Ես կարող եմ տվյալներ տալ միայն կայքում առկա բովանդակության մասին. ներկայում մենք զետեղել ենք 7000-ից ավելի անուն, որոնցից մոտ 5500-ի մասին արդեն իսկ կան լրացված կենսագրական տվյալներ։ Բացի այդ՝ այս պահին զետեղված են մոտ 1500 տեսանյութեր և 300-ից ավելի հոդվածներ ու հրապարակումներ։
Panorama.am -Փորձում եմ արդեն իսկ պատկերացնել, թե որպես լրագրող մասնագիտական հետաքրքրություններիս շրջանակնում ինչ տեղեկություններ կարող եմ փնտրել և գտնել կայքում։
Արմեն Մինասյան- Իսկապես, այս հարթակի միջոցով մեր հերոսների հիշատակը վառ պահելով հանդերձ, փորձում ենք նրանց սխրագործությունները դարձնել նաև ուսանելի մեր ապագա սերունդների համար։
Կայքի միջոցով դուք կարող եք շատ հեշտությամբ գտնել բոլոր այն հերոսներին, ովքեր այդ օրվա հոբելյարներն են։ Կարող եք Ձեր նախընտրությամբ կազմել ցանկեր՝ ըստ ծննդյան օրվա, տարվա, ըստ ծառայության վայրի ու մասնագիտության, ըստ ծննդավայրի, անգամ կրթօջախի։ Մեր խնդիրն է, ոչ միայն կոնկրետ մարդու մասին ստատիկ տեղեկություններ տալը, այլ այնպիսի գործիքներ, որոնցով հետաքրքված անձինք կարող են հեշտությամբ գտնել իրենց համագյուղացուն կամ համադասարանցուն, իրենց հասակակցին կամ անվանակցին։ Բացի այդ՝ կարող եք տեսնել, թե որտեղ, երբ և ինչ ձևաչափով անդրադարձ կա այդ մարդու մասին։ Իրականում կայքը բավականին բազմազան է, բայց նաև՝ մատչելի օգտագործողի համար։
Panorama.am -Իսկ ե՞րբ եք մտադիր ավարտին հասցնել աշխատանքները։ Այսինքն՝ կայքը ե՞րբ կդառնա ամբողջական։
Արմեն Մինասյան-Այդ հարցի պատասխանը ես չունեմ։ Իրականում աշխատանքը հսկայական ծավալների է հասնում։ Պատկերացրեք, որ մենք սկսել ենք գյուղ առ գյուղ այցելություններ ունենալ Հայաստանի և Արցախի բնակավայրեր և առաջին ձեռքից տեղեկություններ հավաքել։ Եթե հաշվի առնենք, որ Հայաստանում և Արցախում 1000-ից ավելի բնակավայր կա, փորձեք ինքներդ հաշվել, թե որքան կարող է տևել։
Անշուշտ, ես և իմ գործընկերները նպատակ ունենք օր առաջ ավարտին հասցնել այս գործը, բայց ցավոք մեր ռեսուրսները խիստ սահմանափակ են։ Զուտ տեխնիկապես հնարավոր է գործը արագացնել, բայց դրա համար անհրաժեշտ կլինի աշխատակիցների ու կամավորների մեծ թիմ ներգրավել։ Առայժմ մենք ստիպված ենք սահմանափակվել մեր մտերիմների, ընկերների ու հետաքրքրված այլ անձանց օժանդակությամբ։
Եթե մեզ առաջիկայում հաջողվի նյութական, ֆինանսական ու տեխնիկական աջակցության այլ աղբյուրներ գտնել, հույս ունեմ, որ կկարողանանք գործընթացն արագացնել ու մինչև հաջորդ տարվա հունվարի 28-ը կամ մայիսի 9- ը կայքը բերել ավարտուն տեսքի։
Panorama.am -Մինչ այս պահը որևէ մեկը ֆինանսապես օժանդակե՞լ է, կամ՝ գոնե ակնկալիք ունե՞ք։
Արմեն Մինասյան-Մենք փոքրիկ ֆինանսավորում ստացել ենք «Լույս» հիմանդրամից, ինչի համար անշուշտ երախտապարտ ենք հիմնադրամի ղեկավարությանը։ Այս պահին սա միակն է։ Բայց ես հանդիպումներ եմ ունեցել Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանի, «Երկրապահ» կամավորական միության նախագահ Սասուն Միքայելյանի, Արցախյան ազատամարտի վետերանների միության նախագահ Սամվել Կարապետյանի, մի շարք գործարարների ու քաղաքական գործիչների հետ, և պետք է նշեմ, որ բոլորն էլ խոստացել են աջակցել։ Բացի այդ՝ մենք կայքը գործարկել ենք և կայքում զետեղել ենք գործիքներ, որոնց միջոցով մեր հայրենակիցները և ոչ միայն իրենք կարող են փոքրիկ հանգանակություններով օժանդակել գործին։

Общество 19:21 27/09/2022 Армения
Спустя два года после развязанной Азербайджаном против Республики Арцах войны в Армении нет официальных четких сведений о погибших, раненых, пропавших без вести военнослужащих. До сих пор министерство обороны Армении не обнародовало имена обретших бессмертие в войне, несмотря на требование общественности.
Днями ранее политолог Армен Минасян сообщил, на протяжении прошедших 1,5 лет вместе с друзьями они провели работу для подготовки полного списка героев, пожертвовавших своими жизнями для защиты Родины в течение 34 лет, предоставления данных общественности системным образом и с удобным интерфейсом. Данные представлены на сайте Erablur.am, который ещё находится на стадии подготовки.
Корреспондент Panorama.am побеседовал с Арменом Минасяном касательно хода проведенных работ, трудностей, сроков окончания работ.
Panorama.am: Г-н Минасян, вы выступили с новой инициативой, создав онлайн-музей героической летописи «Ераблур». Наименование уже более чем символично, учитывая, в какое трудное время мы живем. Расскажете об инициативе?
Армен Минасян: Вы правильно заметили, что инициатива в какой-то степени обусловлена той реальностью, в которой мы сегодня оказались. Если говорить на официальном языке, сайт Erablur.am или виртуальный музей героической летописи «Ераблур» – инициатива информационной, аналитической общественной организации «Армянский историко-географический союз». Это своеобразная оценка и знак уважения сынам армянского народа, которые пожертвовали своими жизнями во имя защиты Родины.
Если же говорить проще, человеческим языком, это инициатива, в рамках которой я и мои коллеги планируем собрать, отредактировать и представить общественности исчерпывающую информацию о тех людях, которые во имя защиты Родины пожертвовали самым дорогим – жизнью.
Я, конечно, в курсе, что сегодня в онлайн-формате, на разных социальных платформах распространяются различные сведения о наших героях и их значительная часть в открытом доступе. Но наши исследования показали, что эти сведения, во-первых, очень отрывочные, в основном касаются периода после 2016 года, и, кроме этого, значительная их часть нуждается в корректировке и проверке. И, самое главное, если даже в информационном поле и существуют некоторые платформы, то они либо не полные, либо действовали в определенное время и сейчас уже не обновляются.
С учетом всех вышеуказанных факторов, мы постараемся двигаться вперед по принципу «единая платформа – полная информация», а это значит, что в виртуальном музее героической летописи «Ераблур» найдут место также полная информация об азатамартиках (воинах-освободителях) первой Арцахской войны – после режима прекращения огня 1994 года, героях апрельской четырехдневной войны 2016 года, 44-дневной войны 2020 года и всех героях, погибших в ходе последних боевых действий.
На платформе вы можете по имени и фамилии, а также посредством других инструментов идентификации осуществить поиск интересующего вас человека, и на основании введенных вами данных платформа покажет личную страницу погибшего героя: профиль, где вы сможете найти самую разную информацию о нём, как в текстовом, так и мультимедийном формате.
Следовательно, исходя из этого, могу сказать, что эта платформа в таком формате может считаться первой, и я надеюсь, что мы сумеем довести до конца начатое дело.
Panorama.am: Вы имеете дело с объемными данными и информацией, как происходит процесс сбора сведений?
Армен Минасян: Однозначно, так и есть. Но прежде чем ответить на ваш вопрос, должен подчеркнуть, что сбор и обработку этой информации я лично считаю крайне важным также с точки зрения нашего будущего, как в ближайшей, так и в долгосрочной перспективе.
Что касается сбора данных, то должен отметить, что здесь мы сталкиваемся с серьезными проблемами. Сбор данных осуществляем из различных источников, в том числе – официальных, а также из опубликованных в течение 30 лет многочисленных книг и архивных материалов. Пользуемся также публикациями СМИ, значительная часть которых также отображена на сайте.
Но опыт показывает, что единственным достоверным источником исчерпывающей информации являются родственники наших героев. Только они могут предоставить достоверную информацию касательно правописания имени-фамилии героев, а также качественные фотографии и видеозаписи. И, наконец, родственники лучше всех знают, какие именно подвиги были совершены их сыном или братом. Более того, о подавляющей части наших соотечественников вы не найдете информации, кроме как обнародованных государственными инстанциями списков, будь это весть о гибели военнослужащего или его посмертное награждение. А в этих списках нет другой информации, помимо имени-фамилии и дня рождения.
В этом причина, что мы почти завершили обработку информации, которую можно было найти в открытых источниках, и сейчас мы пытаемся дополнить сведения посредством посещения семей погибших военнослужащих. Проблема заключается в совершении личных визитов, в ходе которых можно собрать необходимую нам полную информацию.
Следовательно, пользуясь случаем, обращаюсь также к членам семей, родным и друзьям наших героев, осуществить поиск данных своего героя на сайте erablur.am, просмотреть информацию и, если есть желание дополнить эту информацию, то они могут посредством наших страниц в соцсетях Facebook, Instagram и Telegram связаться с нами, и мы организуем весь этот процесс.
Panorama.am: Можете уточнить, о скольких людях уже удалось собрать информацию на данный момент?
Армен Минасян: У нас много информации. Часть уже обработана и обнародована на сайте, а другая внушительная часть в данный момент находится на стадии обработки. Могу предоставить данные о имеющемся на сайте содержании: сейчас нами введено более 7000 имен, примерно о 5500 из которых имеются также биографические данные.
Кроме этого, на данный момент загружено около 1500 видеоматериалов и свыше 300 статей и публикаций.
Panorama.am: Уже в качестве журналиста пытаюсь представить, какую информацию могу найти на сайте в рамках профессиональных интересов.
Армен Минасян: Действительно, сохраняя память о наших героях посредством этой платформы, мы пытаемся сделать их подвиги поучительными для наших будущих поколений.
Посредством сайта вы с легкостью можете найти всех тех героев, которые являются юбилярами в тот или иной день. Можете составить списки по своему усмотрению: по дню рождения, году, по месту службы и профессии, по месту рождения, даже по учебному заведению. Наша задача заключается не только в предоставлении статистических данных о том или ином человеке, но и таких инструментов, посредством которых заинтересованные лица могут легко найти своего односельчанина или одноклассника, ровесника или однофамильца. Кроме этого, можете увидеть, где, когда и в каком формате есть упоминание об этом человеке. На самом деле сайт достаточно разнообразный, но в то же время доступный для пользователя.
Panorama.am: А когда вы планируете завершить работы? Иными словами, когда сайт будет готов окончательно?
Армен Минасян: У меня нет ответа на этот вопрос. На самом деле работа довольно объемная. Представьте, что мы начали совершать визиты село за селом, населенные пункты Армении и Арцаха, и собирать информацию из первых уст. Если учитывать, что в Армении и Арцахе свыше 1000 населенных пунктов, постарайтесь сами посчитать, как долго этот процесс продлится.
Несомненно, я и мои коллеги стремимся как можно раньше завершить это дело, но, к сожалению, наши ресурсы строго ограничены. Технически возможно ускорить дело, но для этого необходимо будет привлечь к работе большое число сотрудников и волонтеров. Сейчас мы вынуждены ограничиться помощью наших близких, друзей и заинтересованных лиц.
Если нам в ближайшее время удастся найти другие источники материальной, финансовой и технической помощи, надеюсь, что мы сумеем ускорить процесс и до 28 января следующего года или 9 мая привести сайт к окончательному виду.
Panorama.am: До сих пор кто-либо оказывал финансовую помощь, у вас были какие-то ожидания?
Армен Минасян: Мы получили небольшую финансовую помощь от Фонда «Луйс», за что безусловно благодарны руководству фонда. На данный момент – это единственный фонд. Но я проводил встречи с президентом Арцаха Араиком Арутюняном, председателем Союза добровольцев «Еркрапа» Сасуном Микаеляном, председателем Союза ветеранов освободительной войны Самвелом Карапетяном, рядом бизнесменов и политических деятелей, и, должен отметить, что все пообещали оказать поддержку. Кроме этого, мы запустили сайт и разместили на сайте инструменты, с помощью которых наши соотечественники и не только они, могут поддержать дело небольшими пожертвованиями.