Քաղաքական 10:08 27/09/2022 Հայաստան
ԱԳՆ-ից 30 օր են խնդրել՝ պարզելու, թե ինչպե՞ս են արձագանքելու Վարուժան Ներսիսյանի սկանդալային նկարահանմանը
Մեծ Բրիտանիայի Թագուհու վերջին հրաժեշտի արարողությանը մասնակցող ՀՀ նախագահն ու այդ երկում ՀՀ դեսպան Վարուժան Ներսիսյանը մի քանի օր միջազգային մամուլի էջերում էին։ Նրանք խախտել էին արարողակարգի պահանջները. դեսպանը, դեռ պարզ չէ սեփական նախաձեռնությամբ, թե՞ մակ այլ պատճառով, որոշել էր լուսանկարել միջոցառմանը մասնակցող Խաչատուրյանին։ Լուսանկարելու պահին արված նկարները ողողել էին մամուլի էջերը՝ բարեբախտաբար դիվանագետին ներկայացնելով որպես նախագահի օգնական։
Panorama.am-ը հրապարակումների հաջորդ օրը գրավոր հարցում էր ուղարկել ՀՀ նախագահի աշխատակազմ և ԱԳ նախարարություն։ Վերջին գերատեսչությունից մասնավորապես հետաքրքրվել էինք.
«Հրապարակումներից հետո ԱԳՆ-ն ի՞նչ քայլեր է ձեռնարկել։ Հնարավո՞ր է հետ կանչվի դեսպանը։ Եթե ոչ՝ ինչո՞ւ։
ԱԳՆ-ն ինչպե՞ս է գնահատում նման վարքն ու դրա հետ կապված հրապարակումների հետևանքները»։
Հնգօրյա ժամկետում ԱԳՆ-ից պատասխանել են.
«Հայտնում ենք, որ, հաշվի առնելով լրացուցիչ աշխատանք կատարելու անհրաժեշտությունը, կից ներկայացված Ձեր հարցման պատասխանը կտրամադրվի 30-օրյա ժամկետում՝ համաձայն Տեղեկատվության ազատության մասին ՀՀ օրենքի 9-րդ հոդվածի 7-րդ կետի 3-րդ ենթակետի»։
ՀՀ նախագահի աշխատակազմից էլ Panorama.am-ը հացրել էր.
«Անցած օրերին միջազգային մամուլի էջերում ՀՀ նախագահ Վահագն Խաչատուրյանիմասին հրապարակումներ էին։ Հաշվի առնելով ՀՀ նախագահի կողմից թույլ տրված արարողակարգի խախտումն ու միջադեպի վերաբերյալ միջազգային նման մեծ հնչեղությունը՝ պատրաստվո՞ւմ է հրաժարական ներկայացնել Վահագն Խաչատուրյանը։
Եթե ոչ՝ ինչո՞ւ»։
ՀՀ նախագահի աշխատակազմը խախտել է «Տեղեկատվության ազատության մասին» ՀՀ օրենքով սահմանված պահանջները. օրենքով սահմանված հնգօրյա ժամկետում որևէ կերպ չի արձագանքել հարցմանը։

Политика 13:34 27/09/2022 Армения
В МИД Армении попросили 30 дней на выяснение того, как будут реагировать на скандальную съемку Варужана Нерсесяна
Принимавшие участие в церемонии прощания с британской королевой Елизаветой II в Вестминстерском дворце в Лондоне президент Республики Армения Ваагн Хачатурян и посол РА в Соединенном Королевстве Варужан Нерсесян на протяжении нескольких дней были на страницах международной прессы.
Они нарушили протокольные правила: посол, пока неизвестно, то ли по собственной инициативе, то ли по какой-то другой причине, решил сфотографировать участвующего в церемонии прощания Хачатуряна. Снимки, сделанные в момент фотографирования, буквально заполонили страницы прессы, которая, к счастью, представляла дипломата как помощника президента. Попал ли в кадр гроб с королевой Великобритании – по фотографии понять невозможно.
На следующий день после этих публикаций корреспондент Panorama.am направила письменный запрос в аппарат президента РА и МИД. Во внешнеполитическом ведомстве мы в частности поинтересовались:
«Какие шаги предпринял МИД после публикаций? Может ли посол быть отозван? Если нет, то почему?
Как МИД оценивает такое поведение и последствия связанных с этим публикаций?»
В 5-дневный срок из МИД ответили:
«Сообщаем, что, учитывая необходимость проведения дополнительной работы, ответ на Ваш запрос будет предоставлен в течение 30 дней, в соответствии с подпунктом 3 пункта 7 статьи 9 Закона РА "О свободе информации"».
В Аппарат президента РА же корреспондент Panorama.am направила следующий запрос:
«В минувшие дни на страницах международной прессы были публикации о президенте РА Ваагне Хачатуряне. Учитывая допущенное президентом РА нарушение протокола и такой большой резонанс на международном уровне в связи с инцидентом, собирается ли Ваагн Хачатурян подавать в отставку?
Если нет, то почему?»
Аппарат президента РА нарушил установленные Законом РА «О свободе информации» требования: никак не отреагировал на запрос в установленный законом пятидневный срок.