Առողջություն 14:09 30/09/2022 Հայաստան
Եղանակային փոփոխություններով պայմանավորված սուր շնչառական վարակներն ակտիվացել են հատկապես երեխաների շրջանում, ինչն էլ պատճառ է մանկական հիվանդանոցների ծանրաբեռնված աշխատանքի։
«Մուրացան» հիվանդանոցային համալիրի գլխավոր բժիշկի տեղակալ, «Մուրացան» պոլիկլինիկայի ղեկավար Ռենա Հարությունյանը Panorama.am-ի թղթակցի հետ զրույցում նշեց, որ նախորդ տարվա սեպտեմբերի համեմատ այս տարի առաջնային բուժօղակներում սուր շնչառական վիրուսների ախտանշաններով դիմելիությունն աճել է մինչև 10%-ով, սակայն մտավախություն ունեն, որ ինչպես ամեն տարվա աշնանը, այս տարի ևս շնչառական վիրուսային վարակների սրացումներ կլինեն:
Ըստ նրա, նախորդ տարի կորոնավիրուսի դեպքերի աճով պայմանավորված, մարդիկ ավելի զգուշավոր էին, հետևում էին հակահամաճարակաին կանոններին և սուր շնչառական վիրուսների մասով վիճակն ավելի բարվոք էր, ուստի պոլիկլինիկաներ դիմելությունը համեմատաբար ցածր էր։ Այսօր տարի արդեն նկատվում է տարբեր վիրուսներով վարակվածության դեպքերի աճ։
Սուր շնչառական հիվանդությունների հարուցիչը հիմնականում վիրուսներն են։ Դրանք տարածվում են օդակաթիլային եղանակով՝ հազի և փռշտոցի միջոցով։ Այն ախտահարում է հիմնականում վերին շնչուղիները, բարդ դեպքերում կարող է զարգանալ նաև թոքաբորբ։
Ռենա Հարությունյանը նշեց, որ սեզոնային գրիպից պաշտպանվելու արդյունավետ տարբերակներից է պատվաստումը։ Գրիպի պատվաստումները հատկապես ցուցված են ռիսկի խմբերի անձանց՝ 6 ամսականից 5 տարեկան երեխաներին, քրոնիկ հիվանդություններ ունեցողներին, 65 տարեկան և բարձր տարիքի անձանց, բուժաշխատողներին, հղիներին: Պատվաստումները կատարվում են կամավորության սկզբունքով։
Բժիշկը ծնողներին խորհուրդ է տալիս հետևել երեխաների սննդակարգին, որպեսզի նրանք ստանան անհրաժեշտ քանակությամբ սպիտակուցներ, ճարպեր, ածխաջրեր, միկրոէլեմենտներ։ Կարևոր է հետևել հիգիենային կանոններին, ֆիզիկական ակտիվությանը, որ վիրուսների դեպքում երեխաներն ավելի թեթև տանեն հիվանդությունը։
Մասնագետի հորդորը ծնողներին՝ զգոնության կոչն է և խնդրում է խիստ հետևողական լինել հատկապես ջերմելու դեպքերում։ Ըստ նրա՝ եթե երեխան հիվանդ է, ապա դպրոց կամ մանկապարտեզ չպետք է տանել, ինչպես նաև ինքնաբուժությամբ չզբաղվել և բնականաբար դիմել մանկաբույժին։ Իսկ ամենակարևորը հակաբիոտիկներ չօգտագործել, ինչը ցավոք, համատարած անում են ծնողները։
«Հակաբիոտիկներն օգտագործեք միայն բժիշկի ցուցումով։ Վիրուսային ինֆեկցիաները չեն բուժվում հակաբիոտիկներով: Դրանք ոչ թե նվազեցնում, այլ ավելացնում են բարդությունների ռիսկը»,- նշեց Ռենա Հարությունյանը։
Ըստ նրա՝ պետք է նաև հագնվել եղանակին համանունչ, պահպանել հազի և փռշտալու վարվելակարգը, օգտագործել հնարավորինս շատ հեղուկներ, հաճախակի օդափոխել փակ տարածքները, հետևել անձնական հիգիենային:
«Մուրացան» պոլիկլինիկայի ղեկավար նկատեց, որ վերջին շրջանում պոլիկլինիկա բուժօգնության են դիմում երեխաներ ստամոքսաղիքային համակարգի գանգատներով, որոնք առավել հաճախ արտահայտվում են փսխման, փորլուծության տեսքով։ Նրա խոսքով՝ պատճառները տարբեր են, հատկապես երեխաների մոտ դրանք կարող են լինել բակտերիաները, վիրուսները, մարսողության խանգարումները, ինչպես նաև հակաբիոտիկների չարաշահումը:
«Այս տարվա հուլիս-օգոստոսին ակտիվացել են տարբեր աղիքային հարուցիչները։ Մարդիկ ասում էին, որ խնդիրը կապված է ջրի հետ, համը փոխվել է։ Իրականում Էրեբունու տարածքում իսկապես ջրի համը փոխվել էր, մենք նույնպես այն կարծիքին էինք, որ փորլուծությունը, փսխումները ջրի հետևանք են։ «Վիեոլա ջուրը» հայտարարեց, որ հետազոտությունների համաձայն՝ ջուրը համապատասխանում է ստանդարտներին։ Իհարկե մենք դրանով չսահմանափակվեցինք։
«Մուրացան» հիվանդանոցային համալիրն իր հերթին հետազոտություն արեց՝ ջրից նմուշառում կատարվեց և ուղարկեց լաբորատորիա։ Արդյունքում պարզվեց, որ ջուրը ոչ մի ախտածին էլէմենտներ չի պարունակում։ Այսինքն՝ այդ դեպքերը պայմանավորված են այլ վիրուսների հետ, որոնք առաջացնում են փորլուծություն, փսխում, ջրազրկում»,- ասաց Ռենա Հարությունյանը։
Հատկապես փորլուծությունով, փսխումով երեխաներին ջրազրկումից խուսափելու համար, մասնագետը խորհուրդ է տալիս 5 րոպեն մեկ գդալով ջուր խմեցնել, իսկ ամենակարևորը՝ չզբաղվել ինքնաբուժությամբ, խնդիրների դեպքում անմիջապես կապ հաստատել տեղամասային մանկաբույժի հետ։

Здоровье 15:08 30/09/2022 Армения
Из-за изменений погоды активизировался рост случаев заболеваемости ОРВИ особенно среди детей, что стало причиной загруженности в работе детских больниц.
Заместитель главного врача больничного комплекса «Мурацан», руководитель поликлиники «Мурацан» Рена Арутюнян в беседе с корреспондентом Panorama.am отметила, что по сравнению с сентябрем прошлого года в этом году наблюдается рост обращений в поликлиники с симптомами ОРВИ на 10%, однако они выражают обеспокоенность, что, как и осенью каждого года, в этом году будут обострения респираторных вирусных инфекций.
По её словам, в связи с ростом случаев заболевания коронавирусом в прошлом году, люди были более осторожными, следили за эпидемиологическими правилами и в связи с этим ситуация с респираторными вирусными инфекциями была лучше, посему количество обращений в поликлиники было относительно низким. В этом году уже наблюдается рост случаев заражения различными вирусами.
Возбудителем острых респираторных инфекций, в основном, являются вирусы. Они распространяются воздушно-капельным путем: через кашель и чихание. В основном поражаются верхние дыхательные пути, в случае осложнений может развиться и пневмония.
Рена Арутюнян отметила, что одним из эффективных способов защиты от сезонного гриппа является вакцинация. Вакцинация от гриппа особенно показана лицам, подвергающимся повышенному риску развития послегриппозных осложнений, особенно у лиц пожилого возраста (старше 65 лет), пациентов с заболеваниями дыхательной и сердечно-сосудистой систем. Вакцинация проводится на добровольной основе.
Врач советует родителям следить за питанием детей, чтобы они получали необходимое количество белков, жиров, углеводов и микроэлементов. Важно соблюдать правила гигиены, физической активности, чтобы в случае вирусов дети легче переносили болезнь.
Совет специалиста родителям: быть бдительными и строго следить особенно в случае повышения температуры тела. По её словам, если ребенок болеет, то не стоит отправлять его в школу или детсад, а также не заниматься самолечением и, естественно, обратиться к педиатру. Самое главное – не принимать антибиотики, что, к сожалению, является распространенным среди родителей.
«Антибиотики следует принимать исключительно по рецепту врача. Вирусные инфекции не лечатся антибиотиками. Они не снижают, а, наоборот, повышают риск осложнений», – отметила Р. Арутюнян.
По её словам, следует также одеваться по погоде, соблюдать этикет при кашле и чихании, употреблять как можно больше жидкости, чаще проветривать закрытые помещения, соблюдать правила личной гигиены.
Р. Арутюнян отметила, что в последнее время в поликлинику за медпомощью обращаются дети с жалобами на желудочно-кишечный тракт, которые чаще всего выражаются в виде рвоты и диареи.
По её словам, причины разные, особенно у детей это могут быть бактерии, вирусы, нарушения пищеварения, а также злоупотребление антибиотиками.
«В июле-августе этого года активизировались различные кишечные инфекции. Люди говорили, что проблема связана с водой, вкус изменился. На самом деле вкус воды в районе Эребуни действительно изменился, мы тоже придерживались мнения, что понос и рвота были из-за воды. Но компания “Веолия Джур” заявила, что, согласно исследованиям, вода соответствует стандартам. Конечно, мы этим не ограничились.
В свою очередь больничный комплекс “Мурацан” сделал своё исследование, взяв образец воды и направив в лабораторию. В результате выяснилось, что вода не содержит патогенных бактерий. Иными словами, эти случаи были обусловлены другими вирусами, которые вызывают диарею, рвоту, обезвоживание», – пояснила Рена Арутюнян.
Во избежание обезвоживания, особенно детям с диареей и рвотой, специалист рекомендует выпивать по ложке воды каждые 5 минут, а главное, не заниматься самолечением, в случае возникновения проблем сразу обращаться к участковому педиатру.