Քաղաքական 12:27 11/10/2022 Տարածաշրջան
Ֆրանսիացի պատգամավորը՝ ԵԽԽՎ-ում. Հայաստանի տարածքային ամբողջականությունը պետք է հարգվի, Ադրբեջանը պետք է դուրս գա Հայաստանի տարածքից
«2020 թվականին ԵԽԽՎ անդամ երկու պետությունների՝ Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև պատերազմից, որի հետևանքով կողմերն ունեցան ավելի քան 6500 զոհ, երկու տարի անց այդ երկրների միջև կրկին խոսեցին զենքերը։ Կարծեք թե, Ադրբեջանը կրակ է բացել, ադրբեջանական զինված ուժերը մտել են հայկական տարածքններ։ Մյուս կողմից՝ Ադրբեջանը պնդում է, որ պատասխանել հայկական կողմի սադրանքին։ Այս բախումների հետևանքով առնվազն 286 մարդ է զոհվել»,-իր ելույթում ասեցել է ֆրանսիացի պատգամավոր Ժակ Լե Նեյը, որը «Լիբերալներ և դեմոկրատներ Եվրոպայի համար» ալյանսի ղեկավարն է։
Նա իր ու ալյանսի անունից դատապարտել է ուժի կիրառումը, որը բացարձակապես անընդունելի է ԵԽԽՎ անդամ երկրների միջև վեճերի լուծման համար։
«Մեկ ամիս առաջ տեղի ունեցած բախումներն ամենադաժանն են 2020 թվականի պատերազմի ավարտից ի վեր, և դրանք առանձին միջադեպեր չեն։ Այս իրավիճակում, որը կարող է շատ արագ հանգեցնել նոր պատերազմի, անհրաժեշտ հիշել հետևյալ հիմնարար կետերը՝ Հայաստանի տարածքային ամոբղջականությւոնը պետք է հարգվի, Ադրբեջանը պետք է դուրս գա Հայաստանի տարածքից՝ 2020թ. նոյեմբերի 10-ի հայտարարության համաձայն»,-ասել է ֆրանսիացի խորհրդարանականը։
Ավելին, որպես Եվրոպայի խորհրդի անդամ երկրներ,  պատերազմող կողմերը պետք է հարգեն ռազմագերիների իրավունքները և պարտավորվեն չկազմակերպել առևանգումներ։
Սակայն մամուլը հայտնում է՝ սոցցանցերում շրջանառվում են տեսանյութեր, որտեղ երեւում է, թե ինչպես են հայերին առեւանգում ու խոշտանգում ադրբեջանցի զինծառայողները։
«Ադրբեջանը պետք է հետաքննի այս միջադեպերը և մեղավորներին պատասխանատվության ենթարկի։  Ի վերջո, ես կոչ եմ անում երկու պետություններին արագորեն բանակցել խաղաղության համաձայնագրի շուրջ, որը պետք է հարգվի: Այդ նպատակով Եվրոպայի խորհուրդը պետք է ամբողջությամբ կատարի իր դերը՝ որպես քննարկման համաեվրոպական հարթակ և քաղաքական երկխոսության միջոցով նպաստի լարվածության մեղմացմանը  և երկու պետությունների քաղաքացիների հիմնարար իրավունքների հարգմանը»,-ընդգծել է Ժակ Լե Նեյը։
Ամփոփելով խոսքը՝ ֆրանսիացի խորհրդարանականը նշել է, որ միջազգային հանրությունը չի կարող անտարբեր մնալ այս տարածաշրջանում տիրող իրավիճակի նկատմամբ։
Եվրամիությունն ու ԱՄՆ-ը, ինչպես  նաև Ռուսաստանն ու Թուրքիան պետք է միասին աշխատեն այս հակամարտությունը լուծելու համար:
«Սակայն այս հարցում միջազգային հանրությանը մոբիլիզացնելը հեշտ չի լինի՝ հաշվի առնելով Ուկրաինայի պատերազմը։ Իսկապես, դա իր ազդեցությունն ունի նաև Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև ստեղծված իրավիճակի վրա։ Այսպիսով, Ռուսաստանն ավելի քան երբևէ մեկուսացված է միջազգային ասպարեզում, ինչը չի նպաստի քննարկումներին։ Ավելին, պարզ էլ չէ՝ Ռուսաստանին ձեռնտու է ավելի շատ ներգրավվել այս հակամարտությունում, երբ նա ներկայումս խրված է և դժվարության մեջ է Ուկրաինայի հետ բացված հակամարտության հետ:
Այս համատեքստում ես կարծում եմ, որ մեր գործողություններն առավել քան երբևէ անհրաժեշտ են՝  մեր կառավարություններին այս տարածաշրջանում խաղաղության օգտին գործելու անհրաժեշտության մասին իրազեկելու համար»,-ասել է նա։
Հիշեցնենք, որ հոկտեմբերի 10-ին ԵԽԽՎ-ում քննարկվել է «Ադրբեջանի ևՀայաստանի միջևտեղի ունեցող ռազմական գործողությունները, ներառյալ բնակավայրերի ևքաղաքացիական ենթակառուցվածքների վրա հարձակումները» հարցը:

Politics 12:36 11/10/2022 Region
The territorial integrity of Armenia must be preserved and Azerbaijan must withdraw its troops from the Armenian soil, French lawmaker Jacques Le Nay said in his remarks at the PACE current affairs debate on “Military hostilities between Azerbaijan and Armenia, including strikes against settlements and civilian infrastructures” on Monday. The full text of his statement is provided below.
"Thank you, Madam President.
After the conflict that left more than 6 500 dead on both sides in 2020, the guns have spoken again between Armenia and Azerbaijan, two states that are members of our Organization. It seems that Azerbaijan has opened fire and its troops have moved into Armenian territory. Azerbaijan, on the other hand, claims that it only retaliated against Armenian provocations. At least 286 people were killed in these clashes.
For my part, and on behalf of my group, I obviously condemn the use of force, which is totally unacceptable to settle disputes between the member states of our Organization.
The clashes that took place a month ago, are the most violent since the end of the war in 2020 and are not isolated incidents.
In the face of this situation, which could very quickly lead to a new war, it is necessary to recall a number of fundamental points. First of all, the territorial integrity of Armenia must be preserved and Azerbaijan must withdraw from the territory of Armenia in accordance with the ceasefire agreement of 10 November 2020.
Moreover, as member states of the Council of Europe, both belligerents must respect the rights of prisoners of war and commit themselves not to organise abductions. However, the press reports videos circulating on social networks showing Armenians being abducted and tortured by Azeri soldiers. Azerbaijan must investigate these incidents and bring the perpetrators to justice.
Finally, I call on both states to quickly negotiate a peace agreement that must be respected. To this end, the Council of Europe must fully play its role as a pan-European platform for discussion and contribute through political dialogue to an easing of tensions and respect for the fundamental rights of the citizens of both States.
The international community cannot remain indifferent to the situation in this region. The European Union and the United States, but also Russia and Turkey, must work together to resolve this conflict. However, it will not be easy to mobilise the international community on this issue given the war in Ukraine.
Indeed, it also has repercussions on the situation between Armenia and Azerbaijan. Thus, Russia is more isolated than ever on the international scene, which will not facilitate discussions. Moreover, it is not clear that it is in Russia's interest to become more involved in this conflict when it is currently mired and in difficulty with the conflict it has opened with Ukraine.
In this context, I believe that our action is more necessary than ever to make our governments aware of the need to act for the benefit of peace in this region.