Տնտեսություն 09:10 29/10/2022 Հայաստան
Հայաստանի համար կենսական նշանակություն ունեցող գյուղատնտեսության ոլորտում անկումը շարունակվում է։  Վիճակագրական կոմիտեի հրապարակած տվյալների համաձայն, այս տարվա հունվար-սեպտեմբերին 2021թ.նույն ժամանակահատվածի համեմատ գյուղոլորտում գրանցվել է 0,7% անկում:
Գյուղատնտես, գյուղատնտեսության նախկին փոխնախարար Աշոտ Հարությունյանը Panorama.am-ի հետ զրույցում ասում է՝ պատճառներն օբյեկտիվ են ու սուբյեկտիվ, այնքան ակնհայտ ու պարզ, որ նույնիսկ մասնագիտական վերլուծության կարիք չկա։ Անկումը շարունակվելու է։
«Ադրբեջանի վերջին ագրեսիայի հետևանքով Հայաստանը կորցրել է, տարբեր գնահատականներով 156 կամ 127 հա տարածք։ Դրանք խոտհարքներ, վարելահողեր, արոտավայրեր են, Ջերմուկի հատվածում ընտիր արոտավյարեր են ոչխարաբուծության համար, այն նաև գոտիականություն էր ապահովում։ Չկան Արցախի հողատարածքները, Սյունիքի, Գեղարքունիքի արոտավայրերը չկան, սրան էլ գումարած  դիրքերն այնքան են մոտեցել, որ գրեթե անհնար է դարձել տեխնիկայի աշխատանքը։ Այս պայմաններում ի՞նչ գյուղատնտեսություն, ի՞նչ գյուղատնտեսության աճ, օր օրի մենք տարածք ենք կորցնում, ինչը նշանակում է, որ կրակը մոտենում է հողի մշակին»,-ահազանգում է մասնագետը։
Հարությունյանի խոսքով, ոլորտի անկման վերաբերյալ պաշտոնական թվերը չեն համապատասխանում իրականությանը, նույնիսկ էկոնոմիկայի նախարարությունն ու վիճակագրական կոմիտեն են այս առումով հակասության մեջ։
«Առանց հիմք ընդունելու այս պաշտոնական թվերը, ելնելով պատերազմի հետևանքներից, բնակլիմայկան պայմաններից, կազմակերպված գործընթացներից՝ պարզ երևում է իրավիճակը. ցանքատաածությունները պակասել են, բերքատվությունը նվազել է, աշնանացանը քչացել է։ Հանրապետությունում չկա համապատասխան քանակի ու որակի աշնանցանի սերմացու»,-նշում է գյուղատնտեսը։
Գրեթե ամեն օր գյուղերում շրջող Հարությունյանը ոլորտի խնդիրներին ականատես է լինում տեղում։ Ասում է՝ մտքից չի կարողանում ջնջել Արմավիրի մարզի Հացիկ գյուղում տեսածը։ Դեղձի, ծիրանի այգիները քանդել էին ու ծառերը որպես վառելափայտ էին վաճառում, խաղողի այգիներն են մարդիկ քանդում, քանի որ գյուղատնտեսությամբ զբաղվելը դարձել է ոչ եկամտաբեր. պարարտանյութի, դիզվառելիքի, թունաքիմիկատների, աշխատուժի թանկացման պայմաններում բերքի ինքնարժեքը բարձր է, մթերումն ու իրացումը բարդ են ու էժան։
«Գյուղացիները կանգնել են կոտրած տաշտակի առաջ, ոչ հույս ունեն, ոչ հավատ։ Բայց որ տեսնում եմ, թե ինչ են ցույց տալիս, կասկածում եմ՝ ես խո՞ւլ եմ, թե՞ կույր։ Ես տեսա, թե քանի խմ փայտ է դարսված Հացիկում, կտրված ծառեր էին։ Դա ինձ համար ցավալի տեսարան էր»,-նշում է նա։
Անասնաբուծության ոլորտում էլ պատկերը, ըստ Panorama.am-ի զրուցակցի, տխուր է։ Անցած տարի կերի պակասի հետևանքով հարկադիր մորթ իրականցվեց, ինչն էլ հանգեցրեց կենդանիների գլխաքանակի կրճատմանը։
«Սրանք ակնհայտ բաներ են, ես մասնագիտական որևէ վերլուծություն չեմ անում։ Բայց սարսափելին այն է, որ արդեն մի քանի տարի շարունակ անկում է գրանցվում, սա այն դեպքում, երբ հայտարարում են, թե մեծ գումարներ են ներդնում ոլորտի զարգացման համար։ Մինչդեռ բազմիցս նշել եմ, որ այդ ծրագրերը փորձակված չեն, տնտեսական արդյունավետությունը գնահատված չէ, այսինքն, այդ գումարների ծախսելը որևէ արդյունք չի տվել։ Այսօր ասում են փող ենք տալիս գյուղացուն աշնանացանի սուբսիդավորման համար։ Շրջե՞լ են մարզերում, տեսե՞լ են, թե ինչ որակի սերմացուով ինչ որակի աշխատանքներ են իրականացվում։ Բյուջեի սուղ միջոցները ցաք ու ցրիվ են անում, փողով ցորեն չեն աճեցնում, ցորեն աճեցնելու համար պետք է բարձրորակ սերմ ունենան»,-նշում է Հարությունյանը։
Նա վտանգ է տեսնում նաև ներդրումների դիմաց ՀՀ քաղաքացիություն ձեռք բերելու նախագծի մեջ, չի բացառում, որ օտարերկրացիները գնեն հողեր ու թողնեն առանց մշակելու, ինչի հետևանքով կավելանա անմշակ հողերի մակերեսն ու կսրվի պարենային անվտանգության խնդիրը։
Գյուղատնտեսության ոլորտում լուրջ խնդիր է աշխատուժի պակասն ու բացակայությունը։
«Ես ներողություն են խնդրում, բայց տեսեք, մեր զոհված տղաները հողի մշակներ էին, քանի հաշմանդամություն ունեցող տղաներ ունենք։ Այս ամենն ուղղակի իր բացասական հետևանքներն են  թողնում նաև գյուղատնտեսության ոլորտի վրա։ Ժամ առաջ պետք է փոխվի  ռազմավարությունը, պետք է գումարներն ուղղվեն բանակին, ճակատին օգնելուն։ Հակառակ դեպքում մենք կունենանք պարենային անվտանգության լուրջ խնդիր, գյուղերի դատարկում։ Բայց ես խնդրում եմ հողի մշակին  տարբերակ գտնել ու հողը ոչ մի պարագայում չվաճառել, կառչած մնալ հողին, քանի որ այն բարիք է ստեղծում։ Ինչ էլ լինի, բանակին պետք է ապահովել մթերքով, իսկ այդ մթերք արտադրողը գյուղատնտեսությունն է»,-ասում է Հարությունյանը։

Экономика 12:00 29/10/2022 Армения
Спад в жизненно важной для Армении сфере сельского хозяйства продолжается. Согласно опубликованным статистическим комитетом РА данным, за январь-сентябрь 2022 года по сравнению с аналогичным периодом 2021 года в сфере сельского хозяйства зафиксирован 0,7% спад.
Агроном, бывший заместитель министра сельского хозяйства Ашот Арутюнян в беседе с корреспондентом Panorama.am отмечает, существуют как объективные, так и субъективные причины, такие очевидные и простые, что даже нет необходимости в проведении экспертного анализа. Спад будет продолжаться.
«Вследствие последней агрессии Азербайджана Армения потеряла, по различным оценкам, 156 или 127 га территорий. Это пастбища, сенокосы, пахотные земли, в районе Джермука были отличные пастбища для выпаса овец, а также они обеспечивали зонирование. Нет больше земельных участков в Арцахе, пастбищ в Сюнике и Гегаркунике, плюс ко всему позиции настолько приблизились, что работа техники почти стала невозможной. О каком сельском хозяйстве и росте сельского хозяйства может иди речь?» – сообщил эксперт.
По словам А. Арутюняна, официальные данные об упадке сектора не соответствуют действительности, даже различаются данные министерства экономики и статистического комитета.
«Не беря эти официальные цифры за основу, исходя из последствий войны, природно-климатических условий, организованных процессов, ситуация ясна: посевные площади сократились, снизилась урожайность, сократился осенний посев. В республике нет подходящего количества и качества семян для осеннего посева», – отмечает он.
Бывающий почти каждый день в селах А. Арутюнян является очевидцем проблем на местах. Говорит, не может перестать думать об увиденном в селе Ацик Армавирской области Армении.
Персиковые и абрикосовые сады были уничтожены, а деревья использовали в качестве дров, люди перестают обрабатывать виноградники, поскольку занятие сельским хозяйством стало неприбыльным делом: в условиях подорожания удобрений, дизтоплива, ядохимикатов, рабочей силы, себестоимость урожая выше, а сбор и реализация слишком сложный и дешевый процесс.
«Фермеры оказались у разбитого корыта, у них нет ни надежды, ни веры. Я видел, сколько кубометров древесины осталось в Ацике, это были вырубленные деревья. Это была болезненная для меня сцена», – отмечает он.
Сфера скотоводства в Армении, по словам собеседника Panorama.am, также не в лучшем состоянии. В прошлом году в результате недостатка корма, был проведен вынужденный убой, что привело к сокращению поголовья скота.
«Это очевидные вещи, я не проводил сейчас экспертного анализа. Но ужасно то, что уже несколько лет фиксируется спад, это в том случае, когда заявляют, что инвестируют крупные средства для развития сферы. Между тем, я многократно отмечал, что эти программы не проверены, экономическая эффективность не оценена, то есть, расход этих средств не привел ни к каким результатам. Сегодня они заявляют, что выделяют средства на субсидирование осеннего посева. Но они бывали в областях? Видели, какого качества семена и какого качества работы проводят люди?
Они бессмысленно тратят ограниченные средства бюджета, деньгами пшеницу не вырастешь, пшеницу выращивают благодаря высококачественным семенам», – отмечает А. Арутюнян.
Он увидел угрозу также в проекте по приобретению гражданства РА взамен на инвестиции, не исключает, что иностранцы будут покупать земельные участки и оставят их без обработки, вследствие чего увеличится площадь необработанных земель и усилится проблема продовольственной безопасности.
Недостаток и отсутствие рабочей силы является серьезной проблемой в сфере сельского хозяйства.
«Я извиняюсь, но посмотрите, многие погибшие на войне парни обрабатывали земли, а многие получили инвалидность после войны. Все это напрямую накладывает свои негативные последствия и на сельскохозяйственную сферу. Необходимо как можно раньше поменять стратегию, следует направить средства на помощь армии. В противном случае у нас возникнут серьезные проблемы с продовольственной безопасностью», – отметил он, добавив, что армию нужно обеспечить продовольствием, а производитель этого продовольствия – сельское хозяйство.