Սպորտ 11:11 19/11/2022 Աշխարհում
Քաթարում ֆուտբոլի աշխարհի առաջնության մեկնարկից ընդամենը երկու օր առաջ ՖԻՖԱ-ն հաստատեց, որ ութ մարզադաշտերում, որտեղ տեղի կունենան մրցաշարի 64 հանդիպումներ, ալկոհոլ չի վաճառվի:  Այս մասին գրում է CNN-ը։
«Հյուրընկալող երկրի իշխանությունների և ՖԻՖԱ-ի միջև քննարկումներից հետո որոշում է կայացվել ալկոհոլային խմիչքների վաճառքը թույլատրել  երկրպագուների փառատոնի անցկացման ու այլ արտոնված վայրերում՝ հեռացնելով գարեջրի վաճառքի կետերը Աշխարհի գավաթի 2022 թվականի մարզադաշտերի շրջակայքից»,- ասված է ՖԻՖԱ-ի հայտարարության մեջ։
Մահմեդական այս երկիրը համարվում է շատ պահպանողական և խստորեն կարգավորում է ալկոհոլի վաճառքն ու օգտագործումը:
Սեպտեմբերին Քաթարն ասել էր, որ տոմս ունեցող  երկրպագուներին թույլ կտա ալկոհոլային գարեջուր գնել ֆուտբոլի աշխարհի առաջնության խաղերում, բայց մեկնարկից երեք ժամ առաջ ու և եզրափակիչ սուլիչից մեկ ժամ հետո, բայց ոչ խաղի ընթացքում։

Sport 17:00 19/11/2022 World
Just two days before the World Cup kicks off in Qatar, soccer’s world governing body FIFA confirmed that no alcohol will be sold at the eight stadiums which will host the tournament’s 64 matches, CNN reports.
“Following discussions between host country authorities and FIFA, a decision has been made to focus the sale of alcoholic beverages on the FIFA Fan Festival, other fan destinations and licensed venues, removing sales points of beer from Qatar’s FIFA World Cup 2022 stadium perimeter,” said the FIFA statement.
The Muslim country is considered to be very conservative and tightly regulates alcohol sales and usage.
In September, Qatar had said it would permit ticketed fans to buy alcoholic beer at World Cup soccer matches starting three hours before kickoff and for one hour after the final whistle, but not during the match.
“There is no impact to the sale of Bud Zero which will remain available at all Qatar’s World Cup stadiums,” added the FIFA statement.
“Host country authorities and FIFA will continue to ensure that the stadiums and surrounding areas provide an enjoyable, respectful and pleasant experience for all fans.”