Սպորտ 13:56 22/12/2022 Հայաստան
Աշխարհահռչակ հայ գրոսմայստեր, օլիմպիադայի եռակի չեմպիոն, աշխարհի գավաթակիր Լևոն Արոնյանը Facebook սոցիալական ցանցի իր էջում ուշադրություն է հրավիրել ադրբեջանցիների կողմից Լաչինի միջանցքի միջանցքի փակմանը։
«Այս պահին, մինչ ամբողջ աշխարհը պատրաստվում է ձմեռային տոներին, Լեռնային Ղարաբաղում բնակվող 120 հազար հայ արդեն 10 օր շրջափակման մեջ է։ Նրանք կանգնած են էկզիստենցիալ սպառնալիքի առաջ Ադրբեջանի կողմից, որը տարբեր անօրինական մեթոդներով փակում է Ստեփանակերտը Հայաստանին կապող միակ ճանապարհը։
Հայաստանն անդառնալի կորուստներ է կրել 2020 թվականի 44-օրյա պատերազմի ընթացքում։ Հայաստանի, Ադրբեջանի և Ռուսաստանի միջև խաղաղության համաձայնագրում նշված է, որ ճանապարհը բաց է մնալու և ծառայելու է տարածաշրջանի բոլոր երկրներին։
Հենց հիմա Ադրբեջանի «բնապահպան ակտիվիստները» ծաղրի են ենթարկում ռուս խաղաղապահներին՝ տարբեր կեղծ հիմնավորումներով փակելով ճանապարհը։
Մինչ մենք տեսնում ենք, թե ինչպես են տարբեր կազմակերպություններ դատապարտում ադրբեջանցի պաշտոնյաների այս սադրիչ գործողությունները, ժամանակը գնում է, երեխաները չեն կարողանում տուն վերադառնալ, հիվանդանոցները զրկված են անհրաժեշտ մատակարարումներից, սննդամթերի դեֆիցիտն էլ անխուսափելի։
Կոչ եմ անում բոլորին, որոնք ի զորու են օգնելու իմ Հայրենիքին՝ տարածելով ուղերձը և ուղիներ գտնելով օգնելու մարդկանց, որոնք մեծ կարիքի մեջ են», - գրել է գրոսմայստերը։

Общество 11:55 22/12/2022 В мире
Левон Аронян: Пока весь мир готовится к праздникам, 120 тысяч армян в Арцахе уже 10 дней находятся в блокаде
Всемирно известный армянский гроссмейстер Левон Аронян на своей странице в социальной сети Facebook привлек внимание к продолжающейся уже 11 дней блокаде азербайджанцами Лачинского (Бердзорского) коридора – дороги жизни для Республики Арцах (НКР).
«В эти минуты, пока весь мир готовится к зимним праздникам, 120 тысяч армян, проживающих в Нагорном Карабахе, уже 10 дней находятся в блокаде. Они сталкиваются с экзистенциальной угрозой со стороны Азербайджана, который различными незаконными методами блокирует единственную соединяющую Степанакерт с Арменией дорогу», написал шахматист 21 декабря.
« Армения понесла сокрушительные потери во время 44-дневной войны 2020 года, а в мирном соглашении, подписанном между Арменией, Азербайджаном и Россией, указывается, что дорога останется открытой и будет служить всем странам региона.
Прямо сейчас над российскими миротворческими силами издеваются азербайджанские «экоактивисты», перекрывающие дорогу по разным лживым обоснованиям. Пока мы наблюдаем, как различные организации осуждают эти провокационные действия официальных лиц Азербайджана, время идет, дети не могут вернуться домой, больницы испытывают трудности с поставками, нехватка продовольствия неизбежна.
Призываю всех, кто в силах, помочь моей Родине, распространяя информацию о происходящем и находя способы помочь людям, оказавшимся в большой нужде», – подчеркнул Левон Аронян.