Սպորտ 13:56 22/12/2022 Հայաստան
Աշխարհահռչակ հայ գրոսմայստեր, օլիմպիադայի եռակի չեմպիոն, աշխարհի գավաթակիր Լևոն Արոնյանը Facebook սոցիալական ցանցի իր էջում ուշադրություն է հրավիրել ադրբեջանցիների կողմից Լաչինի միջանցքի միջանցքի փակմանը։
«Այս պահին, մինչ ամբողջ աշխարհը պատրաստվում է ձմեռային տոներին, Լեռնային Ղարաբաղում բնակվող 120 հազար հայ արդեն 10 օր շրջափակման մեջ է։ Նրանք կանգնած են էկզիստենցիալ սպառնալիքի առաջ Ադրբեջանի կողմից, որը տարբեր անօրինական մեթոդներով փակում է Ստեփանակերտը Հայաստանին կապող միակ ճանապարհը։
Հայաստանն անդառնալի կորուստներ է կրել 2020 թվականի 44-օրյա պատերազմի ընթացքում։ Հայաստանի, Ադրբեջանի և Ռուսաստանի միջև խաղաղության համաձայնագրում նշված է, որ ճանապարհը բաց է մնալու և ծառայելու է տարածաշրջանի բոլոր երկրներին։
Հենց հիմա Ադրբեջանի «բնապահպան ակտիվիստները» ծաղրի են ենթարկում ռուս խաղաղապահներին՝ տարբեր կեղծ հիմնավորումներով փակելով ճանապարհը։
Մինչ մենք տեսնում ենք, թե ինչպես են տարբեր կազմակերպություններ դատապարտում ադրբեջանցի պաշտոնյաների այս սադրիչ գործողությունները, ժամանակը գնում է, երեխաները չեն կարողանում տուն վերադառնալ, հիվանդանոցները զրկված են անհրաժեշտ մատակարարումներից, սննդամթերի դեֆիցիտն էլ անխուսափելի։
Կոչ եմ անում բոլորին, որոնք ի զորու են օգնելու իմ Հայրենիքին՝ տարածելով ուղերձը և ուղիներ գտնելով օգնելու մարդկանց, որոնք մեծ կարիքի մեջ են», - գրել է գրոսմայստերը։

Society 12:30 22/12/2022 World
Armenian GM Levon Aronian, who currently plays for the United States Chess Federation, urged all to support the people of Artsakh (Nagorno-Karabakh) blocked by Azerbaijan.
“At this moment while the whole world is preparing for the winter holidays, 120 thousand of Armenians living in Nagorno-Karabakh are already in a blockade for 10 days. They are facing existential threat from Azerbaijan who are using different illegal methods to block the only road connecting Stepanakert to Armenia,” he wrote on Facebook on Wednesday.
“Armenia had devastating losses during the 44-day war in 2020. The peace agreement signed between Armenia, Azerbaijan and Russia specified that the road will remain open and will serve all countries in the region. Right now the Russian peacekeeping forces are being taunted by Azerbaijani “ecology activist” that block the road under different false premises.
“While we see different organizations condemning this provocative actions by Azerbaijani officials, time is passing, the kids can’t come back home, hospitals are struggling with supplies and the food shortage is imminent.
“I urge everyone in their power to help my homeland by spreading the message and finding ways to help the people in a great need,” Aronian said.