Քաղաքական 10:08 10/01/2023 Աշխարհում
Միավորված ազգերի կազմակերպության (ՄԱԿ) գլխավոր քարտուղար Անտոնիու Գուտերեշը վերահաստատում է իր կոչը՝  ապահովելու Լաչինի միջանցքով ազատ ու անվտանգ տեղաշարժը։ Այս մասին «Արմենպրես»-ին ասել է ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարի խոսնակ Ստեֆան Դյուժարիկը։
«Գլխավոր քարտուղարը ներկա իրավիճակի վերաբերյալ իր մտահոգությունները հայտնել է 2022 թվականի դեկտեմբերի 14-ի իր հայտարարության մեջ։ Այս մտահոգությունները Քարտուղարության կողմից բարձրաձայնվել են նաև 2022 թվականի դեկտեմբերի 20-ին Հայաստանի հայցով հրավիրված Անվտանգության խորհրդի արտակարգ նիստի ընթացքում։ Գլխավոր քարտուղարը վերահաստատում է իր կոչերը՝ դեէսկալացիայի ենթարկել լարվածությունը և ապահովել միջանցքով ազատ ու անվտանգ տեղաշարժը՝ համաձայն ավելի վաղ ձեռք բերված համաձայնությունների, նա իր աջակցությունն է հայտնում միջնորդական ջանքերին»,- «Արմենպրես»-ի հարցմանն ի պատասխան նշել է Դյուժարիկը՝ անդրադառնալով Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքն արդեն չորս շաբաթ փակ պահելու փաստին, ինչի հետևանքով իրական հումանիտար ճգնաժամ է սկսվել Արցախում, որտեղ շուրջ 120 հազար բնակիչներ հայտնվել են շրջափակման մեջ։
«ՄԱԿ-ի ներկայացուցչությունները Հայաստանում և Ադրբեջանում շարունակում են տեղում բաց պահել կապն իշխանությունների և միջազգային կազմակերպությունների հետ ու պատրաստ են արձագանքել, եթե լինի դիմում և թույլ տան պայմանները»,- հայտնել է ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարի խոսնակը։
Ադրբեջանը 2022թ. դեկտեմբերի 12-ից փակ է պահում Արցախը Հայաստանին ու արտաքին աշխարհին կապող միակ ճանապարհը՝ Լաչինի միջանցքը: Ճանապարհի փակ լինելու պատճառով Հայաստանից Արցախ չի կարողացել վերադառնալ 1100 մարդ, որոնց թվում՝ 270 երեխա: Խախտված են անձանց ազատ տեղաշարժի, նվազագույն կենսամակարդակի ապահովման, բժշկական խնամք ստանալու, կրթության և այլ իրավունքներ։

Politics 11:32 10/01/2023 World
United Nations Secretary-General Antonio Guterres reiterates his calls to de-escalate tensions and ensure freedom and security of movement along the Lachin corridor, his spokesperson said.
“The Secretary-General underlined his concerns over the current situation in his statement on 14 December 2022. These concerns were reiterated by the Secretariat during the Emergency Security Council session requested by Armenia on 20 December 2022. The Secretary-General reiterates his calls to de-escalate tensions and ensure freedom and security of movement along the corridor, in line with the previously reached agreements and expresses his support to the ongoing mediation efforts. The UN Country Teams in Armenia and Azerbaijan continue to maintain open channels with the authorities and international partners on the ground, and stand ready to respond if requested and as conditions allow,” Spokesman for the Secretary-General Stéphane Dujarric told ARMENPRESS when asked to comment on the ongoing Azerbaijani blockade of the Lachin corridor.
The Lachin corridor has been blocked by Azerbaijan since 12 December 2022. The corridor is the only travel and supply route for the 120,000 Armenians of Artsakh (Nagorno-Karabakh). The blockade has caused a humanitarian crisis. Shortages of essential products such as food and medicine prompted Nagorno-Karabakh authorities to introduce rationing. Hospitals are keeping planned surgeries on hold. 1,100 residents of Nagorno-Karabakh, including 270 children, who were in Armenia when the road was blocked are unable to return to their homes.