«Փաստ». Ժաննա Անդրեասյանը փորձում է համակարգը «իրենով անել», որ հանկարծ որևէ մեկը իր թրի տակից «չպլստա»
09:31 17/01/2023
«Մեր ունեցած տեղեկություններով, ԿԳՄՍ նորանշանակ նախարար Ժաննա Անդրեասյանը փորձում է համակարգը «իրենով անել», որ հանկարծ որևէ մեկը իր թրի տակից «չպլստա»: Մեր աղբյուրների փոխանցմամբ, նա մարզերում լուրջ կադրային ջարդ է սկսել Մասնավորաբար, մեզ հայտնի է դարձել, որ մոտ մեկ ամիս է՝ նախարարություն են հրավիրվում ՀՀ մարզպետարանների կրթության վարչությունների պետերը, չնայած այն հանգամանքին, որ վերջիններս նախարարի ենթակաները չեն։
Մեր տեղեկություններով, մարզպետներից ոմանք բավական դժգոհել են, որ Անդրեասյանը մարզպետարանների համապատասխան պաշտոնյաների հետ շփվում է որպես իր ենթակաների, սակայն Անդրեասյանն ակնարկել է, որ ոլորտն իր ենթակայության տակ է, և ինքը չի պատրաստվում «կուլ գնալ» որևէ մեկին։
«Փաստ» թերթի տեղեկություններով, Անդրեասյանը «մարզայինների» առաջ հստակ խնդիր է դրել, որ պետք է աշխատեն բացառապես իր սահմանած չափանիշներով ու «ռասկլադով», մոռանան դումանյանական ժամանակները, իսկ նրանք, ովքեր չեն «տեղավորվում» դրանց մեջ, կարող են դիմում գրել և հեռանալ։
Տեղերից նաև տեղեկություններ ենք ստանում, որ վերջին մեկ ամսվա ընթացքում արդեն իսկ աշխատանքից ազատման դիմում են ներկայացրել դպրոցների մոտ մեկ տասնյակ տնօրեններ»։

Пресса дня 11:11 17/01/2023 Армения
«Паст»: Жанна Андреасян пытается полностью «подмять под себя» систему, чтобы никто вдруг не посмел «улизнуть»
«По имеющимся у нас сведениям, новоназначенная глава МОНКС Жанна Андреасян пытается полностью «подмять под себя» систему, чтобы никто вдруг не посмел «улизнуть».
По сообщению наших источников, она начала в областях кадровые погромы. В частности, нам стало известно, что уже около месяца в министерство приглашаются начальники управлений образования областных администраций РА, несмотря на то, что те не находятся в подчинении министра.
По нашим сведениям, некоторые губернаторы выразили крайнее недовольство тем, что Андреасян общается с соответствующими должностными лицами обладминистраций как со своими подчиненными. Однако Андреасян намекнула, что сфера находится в ее подчинении, и она не собирается кому-либо уступать.
По информации газеты «Паст», Андреасян поставила перед представителями из областей конкретную задачу – они должны работать исключительно по установленным ею критериям и «раскладу» и забыть думаняновские времена. А те, кто не «уместится» в эти рамки, могут написать заявление и уйти.
На местах также сообщают, что за последний месяц около десятка директоров школ уже подали заявления об увольнении».