Տնտեսություն 12:51 23/01/2023 Աշխարհում
Google-ի գլխավոր տնօրեն Սունդար Պիչայիի որոշմամբ զանգվածային կրճատումների տակ հայտնված 12 հազար աշխատակիցների թվում են նաև տարեկան մոտ 1 մլն դոլար աշխատավարձ ստացողները։ Այս մասին գրում է «Գազետա.ռու»-ն։
«Նրանցից ոմանք, որոնք կորցրել են աշխատանքը, բարձր ցուցանիշներ են ունեցել աշխատանքային ատեստացիաներում կամ զբաղեցրել են ղեկավար պաշտոններ՝ վաստակելով տարեկան 500 հազարից մինչև 1 մլն դոլար»,- պատմել են Google-ի մենեջերները ՝ պայմանով, որ իրենց անունները չեն հրապարակի։
Նշվում է, որ կրճատումները վերաբերում են կորպորացիայի գրեթե բոլոր ընկերություններին և ստորաբաժանումներին՝ սկսած Google Cloud-ից և Chrome-ից մինչև Android և որոնողական համակարգի հետ կապված խմբեր։
2022 թվականի հունվարին հայտնել էին, որ Google-ի չորս ղեկավարների աշխատավաձը բարձրացվել է մինչև 1 միլիոն դոլար, ինչպես նաև նրանք բաժնետոմսերից լրացուցիչ օպցիոններ էին ստանում:

Общество 12:58 23/01/2023 В мире
Среди 12 тыс. сотрудников Google, попавших под массовые сокращения решением гендиректора Сундара Пичаи, оказались и работники с зарплатой около $1 млн в год. Об этом сообщает издание The Information со ссылкой на источники внутри технологической корпорации. Информацию передает «Газета.ру».
«Некоторые из тех, кто потерял работу, имел высокие оценки на трудовых аттестациях или занимал руководящие должности, зарабатывая от $500 тыс. до $1 млн в год», — рассказали менеджеры Google на условиях анонимности.
Источники отметили, что сокращения охватили почти все компании и отделы внутри корпорации, от Google Cloud и Chrome до Android и групп, связанных с поисковиком.
В январе 2022 года сообщалось, что четыре руководителя внутри Google получили повышение заработной платы до $1 млн, а также дополнительные опционы на акции.
По данным The Information, в Google посоветовали специалистам по найму рассматривать на потенциальное увольнение в том числе и сотрудников, которые проработали в компании не более трех месяцев.