Քաղաքական 14:47 24/01/2023 Տարածաշրջան
Ռուսաստանը շարունակում է Հայաստանի և Ադրբեջանի հետ երկխոսության ընթացքում տքնաջան և բարդ աշխատանքը։ Ռուսական աղբյուրների փոխանցմամբ, այս մասին հայտարարել է ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը։
«Ռուսաստանը, որպես երկու տարի առաջ ստորագրված եռակողմ համաձայնագրերի և փաստաթղթերի կողմերից մեկը, շարունակում է կատարել իր պարտավորությունները և շարունակում է շատ տքնաջան և բարդ աշխատանքը թե՛ Հայաստանի, թե՛ Ադրբեջանի հետ»,- ասել է նա։
Պեսկովը նման հայտարարություն արել է՝ պատասխանելով այն հարցին, թե ինչպես է Կրեմլը գնահատում ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենի՝ Ադրբեջանի նախագահին ուղղված կոչը Արցախի միջանցքն անհապաղ բացելու վերաբերյալ։

Politics 15:55 24/01/2023 Region
Russia continues to work meticulously in its dialogue with both Armenia and Azerbaijan, Kremlin spokesman Dmitry Peskov told reporters on Tuesday, according to TASS.
"As a party to the trilateral agreements and documents that were signed two years ago, Russia continues to fulfill its obligations and carries on with this painstaking and difficult work with both Armenia and Azerbaijan," he pointed out, when asked if the Kremlin supported US Secretary of State Antony Blinken’s call for Azerbaijani President Ilham Aliyev to immediately reopen the Lachin corridor to commercial traffic.
Large groups of Azerbaijanis posing as eco-activists have blocked the Lachin corridor, the sole road linking Artsakh (Nagorno-Karabakh) to Armenia, since 12 December to protest what they claim is illegal mining operation in Artsakh.