Քաղաքական 13:07 25/01/2023 Հայաստան
Արմեն Գևորգյանը՝ ԵԽԽՎ-ում. Խոսքը մի կողմից ժողովրդավարության, արժանապատվության, իսկ մյուս կողմից՝ «էներգետիկ անվտանգության», ամոթի միջև ընտրության մասին է
ԵԽԽՎ-ում ՀՀ ԱԺ պատվիրակության անդամ Արմեն Գևորգյանը ելույթ է ունեցել Բյուրոյի և Մշտական հանձնաժողովի գործունեության առաջընթացի վերաբերյալ հարցով:
Պատգամավորի՝  ԱԺ կայքում հրապարակված ելույթում ասված է.
«Պարո՛ն նախագահ,
Ձեզ քաջ հայտնի է, որ Լեռնային Ղարաբաղն ավելի քան 40 օր է՝ պաշարված է Ադրբեջանի կողմից: Մեր կազմակերպությանն իր անդամակցության ամբողջ ընթացքում Ադրբեջանը թե՛ ներքին, թե՛ արտաքին քաղաքականության մեջ առաջնորդվել է քաղաքական բռնությամբ և պատերազմով՝ որպես պետական քաղաքականության գործիքներ և միջոցներ: Ադրբեջանի կառավարությունը շարունակաբար արմատական ռասիզմի և էթնիկ զտումների քաղաքականություն է վարել «այլոց» և հատկապես՝ հայերի դեմ: Ադրբեջանի պետական քաղաքականության մեկ այլ բնորոշ գիծն էլ Եվրոպա նավթի և գազի արտահանման ներուժի շահարկումն է՝ որպես իր եզակի առավելություն: Ուստի մեզնից յուրաքանչյուրը կարող է որոշել՝ նման քաղաքականությունը ֆաշի՞զմ է, ազգային ռադիկալի՞զմ, թե՞ պետական ահաբեկչություն:
Այսօր կխնդրեի ձեզ մտորել երեք հիմնական ուղղություններով.
1. 120.000 մարդկանց պաշարման պետական քաղաքականությունը, նրանց դեմ ուժի կիրառման ամենօրյա սպառնալիքներով հանդերձ, իրականացվում է Եվրոպայի խորհրդի անդամի կողմից: Ադրբեջանի անպատիժ անդամակցությունը հանգեցրել է այս ավտորիտար ռեժիմի անպատժելիության զգացման ամրապնդմանը և մեր կազմակերպությունը վերածել հայ ժողովրդի դեմ իր ագրեսիվ քաղաքականությունը լեգիտիմացնող գործակալության:
2. Այս վեհաժողովում ներկայացված բազմաթիվ պետություններ ճանաչել են 1915 թվականի Հայոց ցեղասպանությունը: Լեռնային Ղարաբաղի պաշարումն այդ հանցագործության հաջորդ փուլն է: Ընդ որում, մարդկության դեմ այդ հանցագործությունը դեռևս ժխտվում է Թուրքիայի և Ադրբեջանի կողմից: Ադրբեջանի այս պետական հանցավոր քաղաքականությունը և որևէ ու երբևէ հնարավոր խաղաղ գործընթաց չպետք է խառնել իրար. մարդկանց էթնիկ պատկանելության պատճառով խմբային պատժի ենթարկելը ռազմական հանցագործություն է: Սա բանակցության հետ կապ չունի: Հետևաբար, սա չդատապարտելը հստակ նշանակում է աջակցել այս հանցագործության իրականացմանը, այլ ոչ թե ճանապարհ է թողնում դիվանագիտության համար:
3. Այն, ինչ այսօր կատարվում է Լեռնային Ղարաբաղում, սոսկ հումանիտար աղետ չէ: Դա այժմ ավելի մեծ խնդիր է, քան պարզապես հայ-ադրբեջանական խնդիրը, կամ Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի ինքնորոշման հարցը: Խոսքը Եվրոպայի քաղաքակրթական ինքնության մասին է: Այժմ խոսքը մի կողմից ժողովրդավարության, արժանապատվության և խաղաղության, իսկ մյուս կողմից՝ «էներգետիկ անվտանգության», ամոթի և ոտնահարումների միջև ընտրության մասին է: Պատմությունը մեզ հուշում է, թե որն է խայտառակ ընտրությունների գինը:
Պարո՛ն նախագահ, ավարտելով խոսքս՝ թույլ տվեք ասել, որ Հարավային Կովկասի հայությունը, լինի Հայաստանում, կամ՝ այս օրերին շրջափակված Լեռնային Ղարաբաղում, դարեր շարունակ պայմաններ է ստեղծել ոչ միայն մեր՝ բնիկ ազգային մշակույթի և ինքնության պահպանման ու զարգացման համար, այլև այդ հարցերում օգնել է շատ այլ ազգերի: Չնայած մեր աշխարհագրական և ժողովրդագրական չափերին և շարունակական մարտահրավերներին՝ մենք շարունակելու ենք այս առաքելությունը՝ անկախ նրանից՝ դա ինչ-որ մեկին դո՞ւր է գալիս, թե՞ ոչ»:

Politics 13:35 25/01/2023 Armenia
Armenian MP Armen Gevorgyan, a member of the Armenian parliament delegation to the PACE, delivered remarks on activities of the Assembly's Bureau and Standing Committee on Wednesday. His full statement is below.
“Mr President:
As you well know, for more than 40 days Nagorno Karabakh has been under siege by Azerbaijan. For the entire period of its membership in our organisation, Azerbaijan both in its domestic and foreign policy has been guided by political violence and war as tools and means of state policy. The Azerbaijani government has continuously pursued a policy of radical racism and ethnic cleansings against “the others” and specifically against Armenians.Another certain characteristic of state policy by Azerbaijan is the manipulation of its export potential of oil and gas to Europe as its unique asset. Each of us can determine whether such policy is fascism, national radicalism or state terrorism.
Today I would ask you to reflect on three fundamental dimensions.
1.The state policy of siege of 120.000 people, with daily threats of the use of force against them, is being implemented by a member of Council of Europe. The unpunished membership of Azerbaijan has resulted in further strengthening of a certain sense of impunity for this authoritarian regime and has turned our Organisation into a legitimising agency of its aggressive policy against Armenian people.
2.Many nations, represented in this Assembly, have recognised the Armenian Genocide of 1915. The siege of Nagorno Karabakh is the next stage of that crime, still denied by Turkey and Azerbaijan. This state policy by Azerbaijan shall be decoupled from any peace process there may be or will be: collective punishment of an ethnic group is a war crime, not a negotiation strategy that we shall endorse, and hence not condemning that clearly means aiding the commission of this crime, not diplomacy.
3.What is happening in Nagorno Karabakh today is not just a humanitarian catastrophe. It's now a bigger issue than just an Armenian-Azerbaijani affair, or self-determination issue of Nagorno Karabakh people. This is about a civilisational identity of Europe. It is now about a choice between, on one hand, democracy, dignity and peace, and “energy security”, shame and violations on the other hand. History tells us what the price for disgraceful choices is.
Mr President, let me conclude by saying that the Armenians in South Caucasus be that in Armenia or in Nagorno Karabakh under siege these days, for many centuries have created conditions for the preservation and development of not only our own, indigenous national culture and identity, but also helped many other nations to do so. Despite our geographic and demographic sizes and ongoing challenges, we will carry on this mission further whether someone likes it or not."