Քաղաքական 10:25 07/02/2023 Հայաստան
ՔՊ-ականներն սկսեցին Սեյրան Օհանյանի նկատմամբ քրեական հետապնդում իրականացնելու համաձայնության հարցի քննարկումը
««ԱԺ կանոնակարգ» օրենքի 53-րդ հեդվածի համաձայն ԱԺ պատգամավորների առնվազը 1/5-րդը պաշտոնական գրությամբ առաջարկել է Աժ պատգամավոր Սեյրան Օհանյանի նկատմամբ հանրային քրեկան հետապնդում հարուցելու համաձայնություն տալու մասին ՀՀ գլխավո դատախազի գաղտնի  դրոշմագրով միջնորդագրի քննարկումն անցկացնել ԱԺ փակ նիստում, որն ընդունվում է պատգամավորնբերի ձայների ընդհանուր թվի մեծամասնությամբ»,-ԱԺ այսօրվա նիստում հայտարարեց Ալեն Սիմոնյանը՝ ներկայացնելով նիստերի առաջին հարցի ընդունման ընթացակարգը:
Մինչ այդ խորհրդարանն այսօր, առանց «Հայաստան» խմբակցության պատգամավորների, 68 պատգամավորով ապահովեց նիստերի քվորումը և սկսեց հերթական նիստը:
Օրակրգը ներակայցնող ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանին օրակարգի վերաբերյալ ոչ մի հարց չեղավ:
Օրակարգը ընդունվեց «Պատիվ ունեմ» խմբակցության պատգամավորների դեմ և ՔՊ-ական պատգամավորների կողմ ձայներով հաստատեց օրակարգը:
ՔՊ խմբակցության ղեկավար Հայկ Կոնջոյանը հայտնեց, որ իրենց խմբակցություննէ դիմել քննարկումը փակ անցկացնելու համար և ՔՊ-ականները 64 ձայնով ընդունեցին այդ որոշումը:
ՔՊ-ական պատգամավորները որոշեցին նաև փակ նիստում քննարկել ՀՀ զինված ուժերում ստեղծված իրավիճակը, խնդիրները և հրատապ անելիքները թեմայով քննարկումը:

Политика 10:53 07/02/2023 Армения
Депутаты от «ГД» начали обсуждение вопроса о даче согласия на возбуждение уголовного преследования в отношении Сейрана Оганяна
Согласно ст. 53 Закона РА «Регламент Национального Собрания», предложение о проведении закрытого заседания о даче согласия на возбуждение уголовного преследования в отношении депутата НС Сейрана Оганяна было представлено председателю НС официальным письмом не менее чем одной пятой от общего числа депутатов, которое было принято большинством от общего числа депутатов. Об этом заявил спикер парламента РА Ален Симонян, представив процедуру принятия первого вопроса.
Депутаты Национального Собрания Армении сегодня, 7 февраля, без участия депутатов от фракции «Айастан» («Армения») обеспечили кворум заседаний (участвуют 68 депутатов).
Председателю НС РА Алену Симоняну, представляющему повестку, не задали ни одного вопроса.
Повестка была принята: депутаты от фракции «Честь имею» проголосовали «против», а депутаты от фракции «Гражданский договор» – «за».
Руководитель фракции «ГД» Айк Конджорян сообщил, что их фракция обратилась с предложением провести обсуждение в закрытом формате, депутаты от «ГД» приняли данное решение.
Депутаты от «ГД» решили также на закрытом заседании обсудить ситуацию в ВС РА, проблемы и предстоящие планы.