Քաղաքական 09:44 13/02/2023 Հայաստան
Դիմում ենք ՌԴ-ին, ԱՄՆ-ին և Ֆրանսիային, միջազգային հանրության՝ արդյունավետ միջոցներ ձեռնարկել Արցախի կյանքի ճանապարհի բացման ուղղությամբ. Հարությունյան
«Արցախի երկամսյա շրջափակում. միջազգային հանրությունը պետք է խոսքից անցնի գործի.
Արդեն երկու ամիս է, ինչ Ադրբեջանը հանցավոր և ահաբեկչական գործողություններով շրջափակման պայմաններում է պահում Արցախի (Լեռնային Ղարաբաղի) Հանրապետության շուրջ 120,000 ժողովրդին՝ նպատակ ունենալով էթնիկ զտում իրականացնել Արցախում։ Անօրինական այս շրջափակումը հակասում է միջազգային իրավունքի բոլոր նորմերին և Ադրբեջանի կողմից ստանձնած պարտավորություններին, այդ թվում՝ 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության շրջանակներում։
Այս շրջափակումը, որը հիմնված է հայերի դեմ ռասայական ատելության ադրբեջանական պետական քաղաքականության վրա, համընդգրկուն է. այն զրկում է 120,000 արցախցիներին սննդի, էներգիայի, առողջապահական և այլ կենսական ապրանքների ու ծառայությունների բնականոն հասանելիությունից և, հետևաբար, լուրջ, կանխամտածված և զանգվածային հարձակում է մեր հայրենակիցների կյանքի ու այլ իրավունքների նկատմամբ։
Հունվարի 20-ից, շրջափակման հետևանքով առաջացած սննդամթերքի լուրջ սղությունը հաղթահարելու համար, Արցախի կառավարությունը ստիպված է եղել սահմանափակել սննդի հասանելիությունը կտրոնների միջոցով՝ յուրաքանչյուր անձի համար ամսական մեկ կիլոգրամ բրինձ, հնդկաձավար, մակարոնեղեն, շաքարավազ և ձեթ, որոնց շրջանակը կավելացվի առաջիկայում:
Խիստ ձմռան պայմաններում խափանելով նաև էլեկտրամատակարարումն ու գազամատակարարումը՝ Ադրբեջանը խորացրել է մարդասիրական ճգնաժամն Արցախում: Ջեռուցման ու սննդի խնդիրների պատճառով հանրապետության բոլոր մանկապարտեզները, տարրական և միջնակարգ դպրոցները փակվել են՝ երկրի շուրջ 20,000 երեխաներին և պատանիներին զրկելով նորմալ կրթությունից։ Կասեցվել են նաև տնտեսական բազմաթիվ ձեռնարկությունների աշխատանքները՝ հազարավոր քաղաքացիների դարձնելով գործազուրկ: Դադարել են Ադրբեջանի կողմից բռնազավթված տարածքներից բռնի տեղահանված անձանց համար նախատեսված մոտ 3,700 բնակարանների կառուցման և այլ շինարարական աշխատանքները: Դադարել են նաև պլանային վիրահատությունները՝ այդպիսով լրացուցիչ վտանգի տակ դնելով շուրջ 600 քաղաքացու առողջությունն ու կյանքը:
Մենք երախտապարտ ենք Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեին և ՌԴ խաղաղապահ առաքելությանն իրենց ջանքերի համար՝ ապահովելու ճգնաժամային իրավիճակում հայտնված մոտ 90 ծանր հիվանդ մարդկանց տեղափոխումը Հայաստան, վերամիավորելու տասնյակ բաժանված ընտանիքների և Արցախ տեղափոխելու նվազագույն սննդամթերք, որը թույլ է տալիս մեզ կանխել սովամահության դեպքերը։ Իրավիճակն , այնուամենայնիվ, մնում է անտանելի՝ սննդամթերքի, դեղորայքի ու այլ կենսական պարագաների մեծ սղության, գազամատակարարման ու էլեկտրամատակարարման շարունակական խափանման, հազարավոր ընտանիքների բաժանման, տնտեսության փլուզման և այլ ճգնաժամային պայմաններում։
Մենք ողջունում ենք բազմաթիվ երկրների գործադիր ու օրենսդիր իշխանությունների, ինչպես նաև միջազգային կազմակերպությունների հստակ կոչերն Ադրբեջանին՝ անհապաղ ու անվերապահ կերպով վերացնելու շրջափակումը: Այդ պահանջներն ու դիրքորոշումները, սակայն, քիչ ազդեցություն են ունենում Ադրբեջանի մոլեռանդ ու ատելությամբ լեցուն անզիջողականության պայմաններում: Ահա թե ինչու միջազգային հանրությունը պետք է խոսքից անցնի գործի, ինչպես նա վարվում է այլ տարածաշրջաններում՝ ցեղասպանության վաղ ահազանգող նշանների առկայության դեպքում:
Մենք դիմում ենք առաջնահերթորեն Ռուսաստանին, ԱՄՆ-ին և Ֆրանսիային, որոնք համանախագահում են ԵԱՀԿ Մինսկի խումբը, ինչպես նաև՝ միջազգային հանրության բոլոր անդամներին՝ միասին կամ առանձին-առանձին արդյունավետ միջոցներ ձեռնարկել Արցախի կյանքի ճանապարհի բացման և նորանոր հանցագործությունների կանխման ուղղությամբ:
Այդ համատեքստում մենք հորդորում ենք նրանց պատժամիջոցներ սահմանել Արցախի ժողովրդի դեմ կատարվող հանցագործությունների բոլոր հեղինակների ու աջակիցների և Ադրբեջանի պետության դեմ՝ ի թիվս այլ պատժամիջոցների՝ արգելելով նրանց մուտքը սեփական տարածքներ և սառեցնելով իրենց երկրներում գտնվող շարժական և անշարժ գույքը:
Ադրբեջանի կողմից Արցախի ժողովրդի էթնիկ զտման փորձը մտնում է մարդկության դեմ (erga omnes) հանցագործությունների իրավական հասկացության մեջ։ Դրա կանխումը բարոյական, իրավական և քաղաքական պարտավորություն է, որը պարտադիր է Միավորված ազգերի կազմակերպության կանոնադրությունը ստորագրած բոլոր կողմերի համար: Ուստի, միջազգային հանրության յուրաքանչյուր անդամի պարտավորությունն է առավելագույնը կատարել նաև Արցախի ժողովրդի պաշտպանության և սեփական հայրենիքում արժանապատվորեն ապրելու համար»։

Politics 11:36 13/02/2023 NKR
Artsakh Republic President Arayik Harutyunyan issued a statement on Monday urging the international community to take effective action to end Azerbaijan’s two-months-long blockade of Artsakh. His full statement is provided below.
"For two months now, Azerbaijan, resorting to criminal and terroristic actions, has been keeping around 120,000 people of the Republic of Artsakh (Nagorno-Karabakh) under blockade, aiming at carrying out ethnic cleansing in Artsakh.  This illegal blockade contradicts all the norms of international law and the obligations assumed by Azerbaijan, including those within the framework of the tripartite statement of November 9, 2020.
The blockade, based on the Azerbaijani state policy of racial hatred against Armenians, is all-encompassing:  it deprives 120,000 citizens of Artsakh of natural access to food, energy, healthcare and other vital goods and services, and is, therefore, a serious, deliberate and massive attack on the right to life and other rights of our compatriots.
Since January 20, in order to solve the acute food shortage caused by the blockade, the Artsakh government has been forced to restrict access to food by introducing coupons: one kilogram of rice, buckwheat, pasta, sugar and vegetable oil per person per month, the scope of which will be increased in the near future.
Azerbaijan exacerbated the humanitarian crisis in Artsakh by disrupting the electricity and gas supplies in harsh winter conditions.  Due to problems with heating and food, all kindergartens, primary and secondary schools in the country have been closed, depriving about 20,000 children and adolescents of the country of the opportunity to receive education.  The work of many economic enterprises has also been suspended, leaving thousands of citizens unemployed. The construction of about 3,700 apartments and houses intended for people forcibly displaced from the territories occupied by Azerbaijan, as well as other construction works, have been halted. Scheduled surgeries in medical institutions have been cancelled, jeopardising the health and lives of around 600 citizens.
We are grateful to the International Committee of the Red Cross and the RF peacekeeping mission for their efforts to ensure the transfer of about 90 persons in critical health conditions to Armenia, to reunite dozens of separated families and to transport the minimum amount of food to Artsakh that allows us to prevent famine in the country.  However, the situation remains unbearable amid severe shortage of food, medicine and other essentials, continuous disruption of gas and electricity supplies, separation of thousands of families, collapse of the economy and other crisis conditions.
We welcome the clear appeals of the executive and legislative authorities of many countries, as well as international organizations, to Azerbaijan to immediately and unconditionally lift the blockade.  Those demands and positions, however, are ineffective in the conditions of Azerbaijan's fanatical and hateful intransigence.  This is why the international community must act, as it has done in other regions when there are early warning signs of genocide.
We appeal primarily to Russia, the USA and France, which co-chair the OSCE Minsk Group, as well as to all members of the international community, to jointly or individually take effective measures to open Artsakh’s road of life and prevent new crimes.  In that context, we urge them to impose sanctions against all perpetrators and supporters of crimes against the people of Artsakh, and the state of Azerbaijan, among other sanctions, by banning them from entering their own territories and freezing their movable and immovable properties in their countries.
Azerbaijan's attempted ethnic cleansing of the people of Artsakh complies with the legal concept of crimes against humanity (erga omnes). Its prevention is a moral, legal and political obligation binding on all signatories of the United Nations Charter.  Therefore, it is the duty of every member of the international community to do their best to protect the people of Artsakh and their dignified life in their own homeland."