Իրանն ընդգծում է՝ Նախիջևան-Հայաստան-Վրաստան երկաթուղային կապը պետք է հնարավորինս արագ գործարկվի
Իրանի Արաս ազատ գոտու կազմակերպության գործադիր տնօրեն Մաջիդ Քիանին հայտարարել է, որ  Նախիջևան-Հայաստան-Վրաստան երկաթուղային կապը պետք է հնարավորինս արագ գործարկվի, գրում է ParsToday-ը։
Նա ասել է. «Իրանի հյուսիս-արևմուտքում գոյություն ունեցող երկաթուղային գիծը Իրանի և Եվրոպայի և Կովկասի տարածաշրջանի միակ հաղորդակցման ուղին է: Նախիջևան-Հայաստան-Վրաստան երկաթուղային կապը պետք է հնարավորինս արագ գործարկվի՝ կառուցողական դիվանագիտության միջոցով, որպեսզի դյուրացվի հաղորդակցությունը Կովկասի երկրների, Ռուսաստանի և Եվրոպայի միջև»:
Երեքշաբթի օրը, Վրաստանում Իրանի դեսպանի հետ հանդիպման ժամանակ, ներկայացնելով  Արաս ազատ գոտու ձեռքբերումներն արդյունաբերության, գյուղատնտեսության, զբոսաշրջության և առևտրի ոլորտներում, Մաջիդ Քիանին հավելել է, որ հայկական շուկան ունի  Արաս ազատ առևտրի գոտում արտադրված ապրանքներն ընդունելու կարողություն:
Նա հավելել է. «Այդ արտադրանքի մեծ մասը գնի և որակի առումով մրցունակ է արտասահմանյան համանման ապրանքների հետ, և ցուցահանդեսային հարթակների և հաղորդակցման ուղիների միջոցով, հնարավոր կլինի ԵԱՏՄ շուկայում ավելացնել տարածաշրջանային արտադրանքի ծավալը»:
Նշելով, որ  փոքր նավթավերամշակման գործարանների զարգացումն անհրաժեշտ է  հումք մատակարարելու համար, Քիանին հավելել է. «Համաշխարհային շուկան ունի նավթավերամշակման ոլորտի արտադրանքի կարիքը, իսկ Արաս ազատ գոտին ունի  դրանք արտադրելու համապատասխան կարողություններ»:
Քիանին ասել է, որ Արաս  ազատ գոտու ռազմավարություններից մեկը Ջուլֆայի երկաթուղային հզորությունների վերականգնումն է. «Պատկան մարմինների հետ հանդիպումներում ես ներկայացրել եմ հարցի կարևորությունը և դրա իրագործումը պահանջում է տարբեր կառույցների, այդ թվում՝ արտաքին գործերի նախարարության պատասխանատուների վճռականությունը»։

Экономика 15:46 01/03/2023 Регион
В Иране заявили, что железнодорожное сообщение Нахиджеван-Армения-Грузия должно быть запущено как можно скорее
Исполнительный директор зоны свободной торговли «Арас» Маджид Киани заявил, что железнодорожное сообщение Нахиджеван-Армения-Грузия должно быть запущено как можно скорее, пишет ParsToday.
Он, в частности, отметил: «Существующая железнодорожная линия на северо-западе Ирана является единственным путем сообщения между Ираном и Европой и Кавказским регионом. Железнодорожное сообщение Нахиджеван-Армения-Грузия должно быть запущено как можно скорее через конструктивную дипломатию, чтобы облегчить коммуникации между странами Кавказа, Россией и Европой».
Во вторник в ходе встречи с послом Ирана в Грузии, представив достижения зоны свободной торговли “Арас” в сферах промышленности, сельского хозяйства, туризма и торговли, Маджид Киани добавил, что рынок Армении имеет возможность принимать продукцию, произведенную в зоне свободной торговли «Арас».
Он также добавил: «Большая часть этой продукции конкурентоспособна по цене и качеству с аналогичной продукцией из-за рубежа, а за счет выставочных центров и коммуникационных путей, возможно будет увеличить объем региональной продукции на рынке ЕАЭС».