Ամուլսարը կշարունակի սար մնալ, եթե լինի ինքնաբուխ պայքար. Ջերմուկի բնակիչ
Ջերմուկի բնակիչ Շիրակ Բունիաթյանը, ով մշտապես ակտիվ պայքար է մղել Ամուլսարի ոսկեբեր քվարցիտների հանքավայրի շահագործման դեմ, համոզված է՝ ժողովրդի հավաքական կամքի ու միասնության դեմ կայացված ցանկացած որոշում դատապարտված է ձախողման։ Հենց դրա շնորհիվ է մինչ այս պահը սարը կանգուն։ Նա նաև համոզված է՝ Ամուլսարը կշարունակի սար մնալ, եթե կրկին լինի հարակից համայնքների բնակչության մեծամասնության ինքնաբուխ պայքար։
Panorama.am-ի հետ զրույցում Շիրակ Բունիաթյանն ասաց, որ այն մարդիկ, ովքեր նախկինում հստակ դիրքորոշում են ունեցել, որ սարը պետք է սար մնա, հիմա էլ նրանց դիրքորոշումը նույնն է, հակառակ կարծիք ունեցող մարդկանց չի հանդիպել իր շրջապատում։
«Պայքարը պետք է ինքնաբուխ լինի։ Ամսուլսարի համար պայքարը նոր չէ։ Նրանք, ովքեր իսկապես գիտակցել են, ունեն հստակ դիրքորոշում՝ որն է Ամուլսարի խնդիրը, անհրաժեշտության դեպքում ինքնաբուխ որոշում կկայացնեն. եթե կուզեն Ջերմուկը շարունակի մնալ որպես առողջարանային գոտի, դուրս կգան ու կպայքարեն դրա համար, եթե չէ, ուրեմն կլինի այն, ինչ կլինի»,- ասաց Ջերմուկի բնակիչը։
Նա նշեց, որ բոլոր հարթակներում էլ պետք է աշխատել. «Մենք այս պայքարում միշտ եղել ենք որպես բնակիչ, ովքեր դուրս են եկել պայքարելու իրենց իրավունքների, կեցության իրավունքի, տնտեսական իրավունքի, առողջարանային գոտու համար։ Բնապահպաններն էլ իրենք պետք է որոշեն, թե որ հարթակներում ինչ ձևով պայքարն ավելի լսելի դարձնել»։
Միաժամանակ Շ.Բունիաթյանը կարծիք հայտնեց, որ տարածաշրջանային, աշխարհաքաղաքական և մի քանի այլ գործոնների համադրումը ստիպում է ՀՀ կառավարության՝ Եվրասիական զարգացման բանկի և «Լիդիան Արմենիա» ՓԲԸ-ի հետ կնքած եռակողմ փոխըմբռնման հուշագիրը, Ամուլսարի շահագործման հետ կապված ներկա գործընթացները դիտարկել ուղղակի հերթական, չի պատկերացնում, որ նման իրավիճակում Ամուլսարը կարող է շահագործվել։
Բայց և այնպես, նա ընդգծեց. «Եթե մի քանի հոգով ուզեն, երազեն ու պայքարեն ընդդեմ հանքի շահագործման, ոչ մի բան էլ չի ստացվի, իսկ եթե ժողովուրդն ինքնաբուխ դուրս գա պայքարի, Ամուլսարը կշարունակի սար մնալ, մնացածը ժամանակը ցույց կտա»։
Հիշեցնենք, որ 2023թ. փետրվարի 22-ին ՀՀ կառավարությունը Եվրասիական զարգացման բանկի և «Լիդիան Արմենիա» ՓԲԸ-ի հետ կնքել է եռակողմ փոխըմբռնման հուշագիր՝ վերսկսելու Ամուլսարի ոսկեբեր քվարցիտների հանքավայրի շահագործման ծրագիրը։
- Ամուլսարի շահագործման դեմ պահանջագրի ներքո ավելի քան 30 հազար մարդ է ստորագրել
- Գալստյան. Մենք շատ լավ գիտենք Ամուլսարի շահագործման աջակիցների և քանակը, և որակը
- Ամուլսարի շահագործման դեմ հայտարարությանը մեծ թվով ջերմուկցիներ են միացել
- Ամուլսարի շահագործման ծրագրի ֆինանսավորման կասկածները՝ միջազգային մամուլում
- «Այդ ինչպե՞ս լուծեցիք Ամուլսարի հանքի շահագործման բնապահպանական անկառավարելի ռիսկերի խնդիրը»
- ՀԿ-ներ. Ամուլսարում հանք շահագործելու վերաբերյալ ՀՀ կառավարության որոշումն ապօրինի է, կարճատես, անպատասխանատու, արկածախնդիր
- Փայատերերի փոփոխությունից ռիսկերը կառավարելի չեն դառնում․ Լիլիթ Սահակյան
- Վստահ ենք, որ բոլոր նոր տեխնոլոգիական միջոցներն օգտագործվելու են. Անահիտ Ավանեսյանը՝ Ամուլսարի շահագործման մասի
- Ակտիվիստը ներկայացրել է Ամուլսարը հանք չդառնալու ուղիներից մեկը
- Քերոբյանը ստորագրեց «Լիդիան Արմենիա» ընկերության հետ փոխըմռնման հուշագրիրը
- Ամուլսարի շուրջ առկա լարվածությունն ավելի երկար կյանք է ունենալու․ Իրավապաշտպան
- «Լիդիան Արմենիա»-ն ցանկանում է ընդերքօգտագործման իրավունքի ժամկետը երկարաձգել շուրջ 3,5 տարով
- ԱՄՆ դեսպանը քաջալերել է «Լիդիան»-ին
- Այդ օրենքի նախագիծը պաշտպանում է «Լիդիան Արմենիա» ընկերության շահերը․ Թեհմինե Ենոքյան
- «Լիդիան Արմենիա»-ն Ամուլսարի հանքավայրի շահագործման համար Արփա գետից ջրառի թույլտվություն է ցանկանում ստանալ

Экономика 17:11 07/03/2023 Армения
Житель города Джермук Ширак Буниатян, который постоянно ведет борьбу против эксплуатации Амулсарского месторождения, убежден, что любое решение против коллективной воли народа и единства обречено на провал. Именно благодаря этого до сих пор гора непоколебима. Он убежден также, что Амулсар останется просто горой, если вновь состоится стихийный митинг большинства жителей соседних общин.
Ширак Буниатян в беседе с корреспондентом Panorama.am отметил, что те люди, которые в прошлом занимали четкую позицию, в частности, что Амулсар – просто гора, сейчас также придерживаются той же позиции, он не знает в своем окружении человека с противоположным мнением.
«Борьба должна носить стихийный характер. Борьба за Амулсар – не нова. Те, кто действительно осознали, что занимают четкую позицию, в случае необходимости они примут решение о проведении стихийного митинга, если захотят, чтобы Джермук продолжал оставаться курортной зоной, они выйдут и будут за него бороться, если нет, то будет то, что будет», – отметил житель Джермука.
Он отметил, что следует проводить работу на всех платформах: «Мы в этой борьбе всегда были в качестве просто жителей, которые вышли на борьбу за свои права, право на проживание, экономическое право, курортную зону. Экологи же сами должны решить, на каких платформах стоит вести борьбу, чтобы их мнение услышали».
В то же время Ш. Буниатян выразил мнение, что сочетание региональных, геополитических и других факторов вынуждает правительство Армении рассматривать Меморандум о взаимопонимании между правительством Республики Армения, Евразийским Банком Развития и ЗАО «Лидиан Армения», а также текущие процессы, связанные с эксплуатацией Амулсарского рудника, в качестве очередного шага, не представляет, что Амулсар в подобной ситуации действительно могут эксплуатировать.
И в связи с этим он подчеркнул: «Если несколько человек захотят и начнут борьбу против эксплуатации рудника, ничто не получится, если народ не выйдет на стихийную борьбу, и Амулсар останется горой, остальное – покажет время».
Напомним, 22 февраля 2023 года состоялось подписание Меморандума о взаимопонимании между правительством Республики Армения, Евразийским Банком Развития и ЗАО «Лидиан Армения» по возобновлению эксплуатации Амулсарского золотоносного кварцитового рудника.