Առողջություն 16:16 09/03/2023 Հայաստան
Կարմրուկը խիստ վարակիչ վիրուսային հիվանդություն է, որին բնորոշ է բարձր ջերմությունը, տարածուն բծավոր ցանը և հազը, հարբուխը կամ շաղկապենաբորբը:
«Թեև կարմրուկը համարվում է մանկական վարակ, բայց վերջի տարիների վարակի 1/3-րդ դեպքերը արձանագրվում է մեծահասակների շրջանում, ու նրանց մոտ հիվանդությունը կարող է շատ ավելի ծանր ընթացք ունենալ, քան երեխաների»,- նշում է ինֆեկցիոն հիվանդությունների գծով ԱՆ խորհրդատու Նարինա Սարգսյանցը:
Նրա խոսքով` մոտ 30 տոկոս դեպքերում կարող են զարգանալ նաև հիվանդության բարդություններ` թոքաբորբ, լարինգո-տրախեաբրոնխիտներ, միջին ականջի բորբոքում, գլխուղեղի և նրա թաղանթի բորբոքում: Իհարկե, շատ հազվադեպ, բայց հնարավոր է, հիվանդանալուց տարիներ անց պացիենտի մոտ զարգանա գլխուղեղի ախտահարում, որը որպես կանոն, հանգեցնում է մահվան:
Նրա խոսքով, կարմրուկի դեմ պատվաստանյութը կիրառվում է մոտ 60 տարի, դրանք անվտանգ են, արդյունավետ են և մեծ ազդեցություն են ունեցել կարմրուկից մահացության նվազեցման վրա:

Health 16:58 09/03/2023 Armenia
"Though measles is considered a childhood infection, one third of cases have been confirmed in adults in recent years and the disease can be more serious for them than for children," says infectious disease expert Narina Sargsyants, an infectious disease advisor at the Ministry of Healthcare.
According to her, up to 30% of patients may develop complications, including pneumonia, laryngotracheobronchitis, otitis and inflammation of the brain. In rare cases, measles can lead to a fatal brain damage a few years after a person is infected.
According to the expert, measles vaccines have been available for 60 years no. They are safe, efficient and have greatly reduced deaths from measles.