էլ ամերիկյան, էլ ռուսական, էլ քաչալ շուն, էլ գող փիսո
Տեսեք՝ «Ժողովրդի ուժի» նախաձեռնած «Օտարերկրյա ազդեցության թափանցիկության մասին» օրենքի նախագիծ է առաջին ընթերցմամբ ընդունել Վրաստանի խորհրդարանը, որով նախատեսվում է «ոչ ձեռնարկատիրական (ոչ առևտրային) իրավաբանական անձանց և լրատվամիջոցների գրանցումը որպես օտարերկրյա ազդեցության գործակալներ, որոնց եկամուտների որոշակի ծավալը՝ ավելի քան 20%-ը ստացվել է արտերկրից»։
Արդեն ուզում էի նախանձել, որ՝ տե՞ս է, թվում է քաղաքական որոշում է, բայց այս օրենքով կառավարությունը դնում է իրեն մի իրավիճակում, որ չզարգացնելով երկրի տնտեսությունը այն աստիճան, որ ցանկացածը ինքնաբավ գումար վաստակի, փուռը կգնա զանգվածային բողոքներից։
Բայց նայեմ՝ արդեն բողոքներ են ու՝ այս օրենքի դեմ։  Վրաստանում գործող հասարակական կազմակերպությունները, քաղաքացիական շարժումները,  ԶԼՄ-ները, Թբիլիսիի ԲՈՒՀ-երի ուսանողներն ու դասախոսները, գիտնականները,  սպորտի, մշակույթի ոլորտի ներկայացուցիչները (ըստ աղբյուրի) ցույց են կազմակերպել։ Նրանցից, որ Հայաստանում դրանց ասում են «հուժկու»։ Ցուցարարները փակել էին կենտրոնական Ռուսթավելի պողոտան՝ վանկարկելով «Ոչ ռուսական օրենքին», «Վրաստանը Ռուսաստան չի դառնա», «ստրուկներ»:
Այստեղ մի քանի անգամ մտածեցի. Ինչ-ինչ, բայց չէի կարծում, որ Վրաստանը ռուսական փողի բեռի տակ է։ Ինչու՞ ռուսական։
Թե՞ «ռուսական» ասելով օրենքի դեմ ավելի շատ մարդ կհավաքվի։
Ի դեպ՝  օրենքի հեղինակներն այն համարում են «ամերիկյան», ընդդիմախոսները՝ «ռուսական»։
Բայց քանի որ խորհրդարանում ձայների մեծամասնությամբ է օրենքը անցել, կարելի է համարել, որ խորհրդարանի մեծ մասը ամերիկյան հակումներ ունի։
Ես թերևս այն կհամարեի ազգային, վերը նշածս պատճառով, բայց մինչև գնահատական տալս դեռ էլի կհետևեմ Վրաստանի բողոքներին։
Չնայած՝ այս ամենն արդեն Ֆրանսիա է հիշեցնում՝ ունենալով եվրոպական երկրներից ամենահեղափոխականի կարծրատիպ, Ֆրանսիան իր պարտքն է համարում ժամանակ առ ժամանակ գոնե ուսանողական բողոքներ անել՝ քարեր նետելով, ջրցաններով, մեքենաներ այրելով... Ու այսպես չէի գնահատեի, եթե չնակած չլինեի, որ ուսանողները նույն կրքով մեկ մի բանի դեմ են, մի քանի տարի հետո՝ այդ մի բանն են պահանջում։
Ինչևէ՝ խնդալու չէ, բայց զավեշտի պահը։
Պատկերացրեք այս օրենքը ընդունվում է Հայաստանում։ Խոպանչիներ, դրսերից ֆինանսավորվող կազմակերպություններ, դրսից մի իշաբեռ վարկեր բերած կառավարություն, այդ պարտքի տակ մնացած սերունդ...  Մարդ չի մնա, որ, ըստ սահմանման, օտարերկյա ազդեցության գործակալ չդառնա։

И тебе американский, и российский, и паршивый кот, и плешивый пес
Смотрите: парламент Грузии в первом чтении принял инициированный общественным движением «Сила народа» законопроект «О прозрачности иностранного влияния», согласно которому исключительно юридические лица –  НПО и СМИ, источником 20% годового дохода которых является «иностранная сила», являются агентами иностранного влияния. (После написания материала власти Грузии отозвали законопроект об иноагентах. – Ред.)
Уже хотела позавидовать, дескать, смотри, это вроде бы и политическое решение, но этим законом правительство ставит себя в такое положение, что, не развивая экономику страны до такой степени, чтобы каждый мог зарабатывать самодостаточно средства, пойдет ко дну от массовых протестов.
И вот смотрю: уже протесты, и против этого закона . Действующие в Грузии общественные организации, гражданские движения, СМИ, студенты и преподаватели тбилисских вузов, ученые, представители сфер спорта и культуры (по данным источника) организовали демонстрацию. Из тех, которые в Армении называют «мощными». Демонстранты перекрыли центральный проспект Руставели, скандируя «Нет российскому закону», «Грузия не станет Россией», «рабы».
Тут я несколько раз задумалась. Что-что, но я не считала, что Грузия находится под бременем российских денег. Почему российских?
Или из-за называния закона «российским» против него выйдет больше народу?
Кстати, авторы закона считают его «американским», противники – «российским».
Но поскольку закон был принят в парламенте большинством голосов, то можно считать, что большая часть парламента имеет американские наклонности.
Я бы, пожалуй, посчитала его национальным, по вышеупомянутой мной причине, но, прежде чем давать оценку, я еще прослежу за протестами в Грузии.
Хотя все это уже напоминает Францию: обладая стереотипом самой революционной из европейских стран, Франция считает своим долгом время от времени устраивать хотя бы студенческие акции протеста – с бросанием камней, с водометами, поджогами машин... И я бы не стала так оценивать, если бы не заметила, что студенты с одинаковым рвением то выступают против чего-то, то через несколько лет требуют того же.
Впрочем, не смешно, но вот курьез.
Представьте, что этот закон принимается в Армении. Трудовые мигранты, финансируемые из-за рубежа компании, набравшее на целый ослиный груз кредитов из-за границы правительство, оставшееся под этим долгом поколение... Не останется человека, который, по определению, не окажется агентом иностранного влияния.