Քաղաքական 11:41 29/03/2023 Տարածաշրջան
Պաշտպանության ոլորտում Իրանի և Ռուսաստանի համագործակցությունը չի խախտում երրորդ երկրների շահերը: Այդ մասին չորեքշաբթի օրը Մոսկվա ժամանելուն պես IRNA-ին տված հարցազրույցում հայտարարել է Իրանի արտաքին գործերի նախարար Հոսեյն Ամիր Աբդոլլահիանը, որի խոսքերն մեջբերել է ՏԱՍՍ-ը։
«Պաշտպանության ոլորտում համագործակցությունը երկկողմ համագործակցության օրակարգային թեմաներից մեկն է, մինչդեռ այն ուղղված չէ որևէ երրորդ երկրի դեմ»,- նրա խոսքերը մեջբերում է գործակալությունը ։ Աբդոլլահյանը, ԻՌՆԱ-ի խնդրանքով, մեկնաբանել է ԱՄՆ Պետդեպարտամենտի պաշտոնական ներկայացուցչի տեղակալի հայտարարությունները, թե Իրանը իբր Ռուսաստանին անօդաչու սարքեր է մատակարարում։ Նման հայտարարությունների համար հիմք է հանդիսացել The Wall Street Journal-ի հրապարակումը։
Մոսկվան և Թեհրանը բազմիցս մերժել են Ուկրաինայում իրանական անօդաչու թռչող սարքերի ռուսական մատակարարումների վարկածները: ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը նման հաղորդագրությունները լցոնում է անվանել և ընդգծել, որ ռուսական բանակն օգտագործում է հայրենական արտադրության ԱԹՍ-ներ։ 2022 թվականի նոյեմբերին Իրանի արտգործնախարարն ասել էր, որ հանրապետությունը Ռուսաստանին անօդաչու թռչող սարքեր է մատակարարել, սակայն փոքր քանակությամբ և Ուկրաինայում հատուկ ռազմական գործողության մեկնարկից մի քանի ամիս առաջ։

Politics 12:05 29/03/2023 Region
Cooperation between Iran and Russia in the sphere of defense does not infringe upon the interests of third countries, Iranian Foreign Minister Hossein Amir-Abdollahian told the IRNA news agency on Wednesday upon arriving in Moscow, TASS reported.
"Cooperation in the sphere of defense is one of the issues on the bilateral cooperation agenda while it is not directed against any third country," the news agency quoted him as saying when the top diplomat was asked to comment on claims by the US Department of State that Iran is allegedly supplying Russia with drones.
Moscow and Tehran have repeatedly rejected allegations of Russia’s use of Iranian drones in Ukraine. Kremlin Spokesman Dmitry Peskov deemed such reports to be fake news and assured that the Russian Army used Russian-made drones. In November 2022, Amir-Abdollahian said that the Islamic Republic had sent drones to Russia but only a small number of them had been shipped several months prior to the special military operation in Ukraine.