Տնտեսություն 16:43 03/04/2023 Հայաստան
Անցած օրերին ջերմաստիճանի կտրուկ անկման,  ծաղկած ծառերի վրա տեղացած առատ ձյան հետևանքները կերևան մի քանի օրից։ Մինչ այդ քար լռություն է պահպանում գյուղատնտեսության ոլորտի զարգացման համար պատասխանատու էկոնոմիկայի նախարարությունը։
«Բույսի ամենաշուտ ցրտահարվող, ամենազգայուն մասը ծաղիկն է՝ առէջները, վարսանդը, այն հատվածը, որտեղ պտուղն է կազմավորվում։ Եթե դիտվել է 0-ից ցարծ ջերմաստիճան, նշանակում է՝ բացասական հետևանք արդեն կա, ուղղակի ի՞նչ չափով, մի քանի օրից պարզ կլինի»,-Panorama.am-ի հետ զրույցում գյուղատնտես, նախկին փոխնախարար Աշոտ Հարությունյանը։
Նա փոքրիկ մոնիտորինգ է արել, ծաղիկները սևացած են, վարսանդը՝ նույնպես, չի բացառվում նաև պտղավիժումը։ Մինչդեռ մասնագիտական խորհուրդները կօգնեին մեղմել  հնարավոր վնասը, օրինակ, ֆոսֆորով ու կալիումով սնուցելու դեպքում կմեծանար բույսի ցրտադիմացկունությունը։
Հարությունյանի խոսքով, այս պահին օպերատիվ տվյալներ չկան հրապարակված, թե որ տեղանքում օրվա որ հատվածում ինչ ջերմաստիճան է գրանցվել, ձյան ծածկույթն ինչքան է եղել, որ շրջաններում էր ծաղիկն արդեն բացված։
«Այս բոլոր տվյալները պետք է օպերատիվ  կերպով  արվեին, որպեսզի գնահատվեր վնասի հնարավոր չափը։ Այս պահին կարող եմ ասել,  այն, որ եղանակը բացասական ազդեցություն է  թողել, փաստ է։ Էջմիածնի տարածարջանում, օրինակ, հնարավոր է նաև նոր ծլած կարտոֆիլի ծիլերը ցրտահարված լինեն։ Ամեն դեպքում պետք է սպասել»,-նշեց նա։
Գյուղատնտեսը հիշում է 2016 թվականը, երբ որոշ տեղերում ավելի սոսկալի ցուրտ էր, բայց որոշակի բերք եղավ։ Սակայն այս անգամ, ըստ Հարությունյանի, կանխարգելիչ, իրազեկման  աշխատանքներ չեն իրականացվել, գյուղացին իր հոգսի ու խնդրի հետ մեն մենակ է մնացել։
«Պետք է դուրս գային, գնային դաշտեր, ջերմաստիճանը ֆիքսեին։ Նման իրավիճակ եղել է։ Մեր ամբողջ անձնակազմը դուրս էր եկել, այգետերերի կողքին էր, որ մարդկանց սիրտը նեղության պահին չպատռեր, երբ հիվանդին  հարցնում ես՝ ո՞նց է, ցավը փոքր ինչ մեղմվում է։ Բայց հիմա անտարբերությունը սպանում է։ Ժամ էր ֆիքսած, որ խնդրում ենք այս ժամին բոլորդ միաժամանակ այդ կույտերը որ պատրաստ էին, պետք է ծխեցնեին։ Ծուխը պետք է ոչ միայն մեկ կամ մի քանի դաշտ ծածկեր, այլ ռեգիոնը, որ արդյունք տար։ Մենք այն ժամանակ այս ամիսներին երեք օրը մեկ Գորիսից, Սիսիանից օպերատիվ տվյալ ինք էինք ստանում, որ այսքան հա գարնանացան  են անում։ Հիմա ինֆորմացիա ենք ստանում, որ երեք օրը մեկ 100 հա հող ենք հանձնում։ Կոռնիձորի այդ հատվածը գիտե՞ք ինչ բերրի հողեր են։ Ընենց ցորեն է աճում այդտեղ։ Այս վիճակից դուրս գալ է պետք, պետք է գործել»,-ասաց նա։

Общество 17:05 03/04/2023 Армения
Последствия резкого снижения температуры за прошедшие дни, обильного снегопада на цветущие деревья за последние дни будут видны через несколько дней. До этого хранит молчание министерство экономики Армении, отвечающее за развитие аграрного сектора.
«Самая чувствительная часть растения, которая больше всего переохлаждается, – цветок, тычинка, та часть растения, в котором формируется плод. Если была зафиксирована температура ниже 0 градусов, значит, что негативные последствия уже есть, но в каком масштабе, будет ясно спустя несколько дней», – сказал в беседе с корреспондентом Panorama.am агроном, бывший заместитель министра сельского хозяйства Ашот Арутюнян.
Он провел небольшой мониторинг, цветы немного почернели, пестик в цветке – тоже, не исключено также опадание плодов. Между тем советы специалистов помогут смягчить возможный ущерб, например, при фосфорно-калийных удобрениях возросла бы морозостойкость.
По словам А. Арутюняна, на данный момент нет оперативных данных, какая температура зарегистрирована в той или иной местности в определенные часы, какова толщина снежного покрова, в какой местности деревья уже зацвели.
«Все эти данные оперативным образом должны были быть обнародованы, чтобы оценить возможный размер ущерба. На данный момент могу отметить то, что погода оказала негативные последствия – факт. В регионе Эчмиадзин, например, возможно подмерзание ростков картофеля. В любом случае, нужно ждать», – отметил он.
Агроном напомнил 2016 год, когда в некоторых местностях были зафиксированы заморозки, но определенный урожай удалось собрать. Но в этот раз, по словам А. Арутюняна, не были проведены превентивные меры, работы по информированию, фермеры остались один на один со своими проблемами.