Թեհրանը Բաքվից իրանցի դիվանագետների արտաքսումն անվանել է բարիդրացիության սկզբունքների խախտում
Իրանը կարծում է, որ ադրբեջանական կողմի գործողությունները պերսոնա նոն գրատա հայտարարված իրանցի դիվանագետների նկատմամբ հակասում են բարիդրացիության սկզբունքներին։ ՏԱՍՍ-ը հատնում է, որ այդ մասին ուրբաթ օրը հայտարարել է Իսլամական Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարության պաշտոնական ներկայացուցիչ Նասեր Կանանի Չաֆին։
«Մենք գտնում ենք, որ Ադրբեջանի Հանրապետության կառավարության այս պահվածքը հակասում է բարիդրացիության սկզբունքներին»,-մեջբերում է Իրանի ԱԳՆ-ն իր Telegram ալիքում։
Իրանի ԱԳՆ ներկայացուցիչը կոչ է արել Բաքվին «փոխադարձ հարգանք ցուցաբերել, շարժվել դեպի բարիդրացիություն», ինչպես նաև «հեռու մնալ» «տարածաշրջանի թշնամիներից», այդ թվում՝ Իսրայելի «սիոնիստներից»։
Ապրիլի 6-ին Ադրբեջանի ԱԳՆ-ն հայտարարել էր, որ Բաքվում Իրանի դեսպանատան չորս աշխատակիցներ հայտարարվել են պերսոնա նոն գրատա, նրանց հանձնարարվել է 48 ժամվա ընթացքում լքել Ադրբեջանի տարածքը։ Իրանի դեսպանին արտահայտվել է «վճռական դժգոհություն Ադրբեջանի դեմ իր երկրի վերջին սադրիչ գործողությունների կապակցությամբ»։

Iran slams expulsion of its diplomats from Azerbaijan
Iran thinks that Azerbaijan’s actions against Iranian diplomats, who have been declared personae non grata, run counter to the principles of good neighborly relations, Iran’s Foreign Ministry Spokesman Nasser Kanaani said on Friday, TASS reported.
"We think that such conduct of the Azerbaijani government runs counter to the principles of good neighborly relations," the ministry quoted him as saying on its Telegram channel.
The Iranian diplomat called on Baku to demonstrate "mutual respect, follow along the path of good neighborliness" and "stay away" from the "enemies of the region, including Israeli "Zionists."
The Azerbaijani foreign ministry said on April 6 that four employees of the Iranian embassy in Baku had been declared personae non gratae and were ordered to leave the country within 48 hours. A resolute protest was expressed to the Iranian ambassador "for his country’s recent provocative actions against Azerbaijan."