Թեհրանը Բաքվից իրանցի դիվանագետների արտաքսումն անվանել է բարիդրացիության սկզբունքների խախտում
Իրանը կարծում է, որ ադրբեջանական կողմի գործողությունները պերսոնա նոն գրատա հայտարարված իրանցի դիվանագետների նկատմամբ հակասում են բարիդրացիության սկզբունքներին։ ՏԱՍՍ-ը հատնում է, որ այդ մասին ուրբաթ օրը հայտարարել է Իսլամական Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարության պաշտոնական ներկայացուցիչ Նասեր Կանանի Չաֆին։
«Մենք գտնում ենք, որ Ադրբեջանի Հանրապետության կառավարության այս պահվածքը հակասում է բարիդրացիության սկզբունքներին»,-մեջբերում է Իրանի ԱԳՆ-ն իր Telegram ալիքում։
Իրանի ԱԳՆ ներկայացուցիչը կոչ է արել Բաքվին «փոխադարձ հարգանք ցուցաբերել, շարժվել դեպի բարիդրացիություն», ինչպես նաև «հեռու մնալ» «տարածաշրջանի թշնամիներից», այդ թվում՝ Իսրայելի «սիոնիստներից»։
Ապրիլի 6-ին Ադրբեջանի ԱԳՆ-ն հայտարարել էր, որ Բաքվում Իրանի դեսպանատան չորս աշխատակիցներ հայտարարվել են պերսոնա նոն գրատա, նրանց հանձնարարվել է 48 ժամվա ընթացքում լքել Ադրբեջանի տարածքը։ Իրանի դեսպանին արտահայտվել է «վճռական դժգոհություն Ադրբեջանի դեմ իր երկրի վերջին սադրիչ գործողությունների կապակցությամբ»։

МИД Ирана раскритиковал Азербайджан за объявление 4 дипломатов персонами нон-грата
Официальный представитель МИД Ирана Насер Канаани призвал Азербайджан "к взаимному уважению, двигаться в направлении добрососедства и держаться подальше от того, чего хотят сионисты и враги региона". Его слова приводит ИРНА.
Канаани в пятницу прокомментировал поспешные, эмоциональные и неконструктивные позиции, действия и реакции правительства Азербайджана в отношении иранских учителей и дипломатов в Баку.
"Считаем такое поведение правительства Азербайджанской Республики противоречащим принципам добрососедства", отметил он.
"Иран считает сосредоточение внимания на единстве исламского мира и в то же время противодействие нормализации отношений с преступным и оккупационным режимом Израиля необходимостью и религиозным долгом", - подчеркнул иранский дипломат.
Ранее в четверг Азербайджан объявил четырех дипломатов Ирана персонами нон грата. Им предписано покинуть территорию Азербайджана в течение 48 часов.