Մշակույթ 09:43 01/05/2023 Արցախ
Երևանի «Ոսկե ծիրան» հոբելյանական 20-րդ միջազգային կինոփառատոնն այս տարի տեղի կունենա հուլիսի 9-16-ը։ Այս տարի ևս միջազգային կինոտոնը հանրությանը կներկայացնի մրցութային կինոնկարներ աշխարհի տարբեր երկրներից, ինչպես նաև ֆիլմեր ամենահեղինակավոր (Կաննի, Բեռլինի և այլն) կինոփառատոններից: «Ոսկե ծիրան» փառատոնի մամուլի ծառայությունից հայտնում են, որ Հայաստան կժամանեն կինոյի համաշխարհային դեմքեր, ովքեր իրենց փորձն ու արվեստը կներկայացնեն կինոսերներին։
«Ոսկե ծիրան»-ը այս տարի նշում է ստեղծման 20-րդ հոբելյանը։ Բացի այդ, այս տարի նշվում է հայ կինոյի 100-ամյակը, և փառատոնն առանձնահատուկ անդրադարձ կունենա այդ երկու հոբելյաններին։

Культура 14:58 01/05/2023 Армения
Юбилейный – 20-й международный кинофестиваль «Золотой абрикос» состоится с 9 по 16 июля. Об этом сообщает пресс-служба кинофестиваля.
Отмечается, что в этом году также в рамках фестиваля состоятся прокаты конкурсных фильмов из разных стран мира, а также фильмы, участвовавшие в престижных (Каннский, Берлинский и др.) кинофестивалях.
Согласно информации, в Армению прибудут всемирно известные лица, которые представят свой опыт и искусство киноманам.
Фестиваль «Золотой абрикос» отмечает 20-летие создания. Кроме этого, в этом году отмечается также 100-летие армянского кино, и в рамках фестиваля будет отмечена также эта юбилейная дата.