Մշակույթ 09:43 01/05/2023 Արցախ
Երևանի «Ոսկե ծիրան» հոբելյանական 20-րդ միջազգային կինոփառատոնն այս տարի տեղի կունենա հուլիսի 9-16-ը։ Այս տարի ևս միջազգային կինոտոնը հանրությանը կներկայացնի մրցութային կինոնկարներ աշխարհի տարբեր երկրներից, ինչպես նաև ֆիլմեր ամենահեղինակավոր (Կաննի, Բեռլինի և այլն) կինոփառատոններից: «Ոսկե ծիրան» փառատոնի մամուլի ծառայությունից հայտնում են, որ Հայաստան կժամանեն կինոյի համաշխարհային դեմքեր, ովքեր իրենց փորձն ու արվեստը կներկայացնեն կինոսերներին։
«Ոսկե ծիրան»-ը այս տարի նշում է ստեղծման 20-րդ հոբելյանը։ Բացի այդ, այս տարի նշվում է հայ կինոյի 100-ամյակը, և փառատոնն առանձնահատուկ անդրադարձ կունենա այդ երկու հոբելյաններին։

Culture 11:00 01/05/2023 Armenia
The 20th Golden Apricot Yerevan International Film Festival will take place on July 9-17 this year, organizers said on Monday.
As always, this year, the International Film Festival will present to the public films from different countries of the world in the competition sections, as well as films from the most prestigious film festivals (Cannes, Berlin, etc.) World cinema artists will arrive in Armenia and present their experience and art to cinema lovers.
Golden Apricot is celebrating its 20th anniversary this year. In addition, this year marks the 100th anniversary of Armenian cinema, and the festival will have a special reference to those two anniversaries.