Քաղաքական 10:51 12/05/2023 Արցախ
«Ես շատ ժամանակ չեմ ծախսում մտածելու այն մասին, թե ինչ է ասում իմ ռուս գործընկերն ամբիոնից»,-ճեպազրույցում հայտարարել է պետքարտուղարության ներկայացուցիչ Վեդանտ Պատելը՝ արձագանքելով  լրագրողի այն հարցին, թե նրա ռուս գործընկերը կասկածի տակ է դրել  պետքարտուղարի լավատեսությունը Վաշինգտոնի բանակցությունների արդյունքների վերաբերյալ:
«Նա նաև կաոններ սահմանեց։ Ըստ այդ չափանիշների,  եռակողմ համաձայնություններից դուրս հաջողություն չկա, որը, ըստ տեղական փորձագետների, հակամարտությունը սառեցնելու, այլ ոչ թե հակամարտությունների լուծման մասին է: Այսպիսով, ինչպե՞ս եք գնահատում  Ռուսաստանի դիրքորոշումն այս հարցում»,-հարցրել է լրագրողը։
Ի պատասխան Պատելը շարունակել է՝ կարող է ասել, որ պետքարտուղարությունը կշարունակի խորապես ներգրավված մնալ  Հայաստանի ու ադրբեջանի միջև խաղաղության հաստատման գործընթացում։
«Մենք հավատում ենք, որ կա հստակ ճանապարհ դեպի առաջ։ Մենք ուրախ էինք մայիսի սկզբին հյուրընկալել այս երկու երկրներին։ Կարծում ենք, որ այդ բանակցություններն արդյունավետ էին և հիմք դրեցին Բրյուսելից սկսվող այս բանակցությունների շարունակության համար, և մենք թույլ կտանք, որ այդ գործընթացը շարունակվի»,-ասել է նա։

Политика 11:47 12/05/2023 В мире
«Не трачу много времени на размышления о том, что моя российская коллега говорит», – заявил в ходе брифинга представитель Госдепа США Ведант Патель, отвечая на вопрос, что его российская коллега (официальный представитель МИД РФ Мария Захарова – Прим.ред.) поставила под сомнение оптимизм Госсекретаря относительно результатов вашингтонских переговоров.
Напомним, ранее официальный представитель РФ Мария Захарова в ходе еженедельного брифинга заявила, что заявление Блинкена о значительном прогрессе по итогам встречи в Вашингтоне диссонирует с комментариями азербайджанской и армянской сторон.
В ответ на это Патель отметил, что может сказать, что Госдеп и впредь будет активно участвовать в процессе установления мира между Арменией и Азербайджаном.
«Мы верим, что есть конкретный путь для продвижения. Мы были рады в начале мая принять представителей этих двух стран. Полагаем, что эти переговоры были эффективными и заложили основу для переговоров в Брюсселе», – подчеркнул он.