Քաղաքական 10:33 15/05/2023 Հայաստան
Վարդան Ոսկանյան. Եթե որևէ մեկը հավատում է, որ դրանից հետո սկսվելու է «պայծառ ապագան», ապա նա առնվազն մանկամիտ է
«Եթե որևէ մեկը հավատում է, թե Բաքվի բարբարոսական վարչախմբի պարագլուխն, իբր, ճանաչում է կամ ճանաչելու է ինչ-որ 29 800 քառակուսի կիլոմետրանոց Հայաստանի Հանրապետություն և դրանից հետո սկսվելու է «պայծառ ապագան», ապա նա առնվազն մանկամիտ է։
Չի կարող լինել այնպես, որ, պատկերավոր ասած, բերանի մի անկյունով հայտարարես, թե ճանաչում ես դա (իմիջիայլոց, Բաքվի բռնապետը դա էլ չի արել), իսկ մյուսով՝ բարբաջես, որ, դիցուք, Երևանի Կոնդ պատմական թաղը, որտեղ, ի դեպ, կառավարական առանձնատներն են, իբրև թե, ինչ-որ բարբարոսսկան «Թափաբաշի» է, ուր պետք է վերադառնան ինչ-որ անհայտ ադրբեջանցիներ։
Դա նույնն է, եթե ինչ-որ մեկը հավատա, թե ես, իբր, համոզված եմ, որ արհեստածին Ադրբեջանն ունի պատմական լեգիտիմ իրավունք տեղաբնիկ ժողովուրդներից որևէ մեկի տարածքի կամ մշակույթի նկատմամբ»։

Politics 12:36 15/05/2023 Armenia
Iran specialist Vardan Voskanyan has dismissed claims about Azerbaijan’s recognition of Armenia’s territorial integrity and a "bright future" it could lead to.
President of the European Council Charles Michel said after Sunday's talks with Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan and Azerbaijani President Ilham Aliyev that the two leaders “confirmed their unequivocal commitment to the 1991 Almaty Declaration and the respective territorial integrity of Armenia (29,800 km2) and Azerbaijan (86,600 km2).”
"It’s naive to believe that the leader of Baku's barbarian regime allegedly recognizes or will recognize the Republic of Armenia within an area of 29,800 square kilometers and that it will lead to a ‘bright future’,” Voskanyan wrote on Facebook on Monday.
He expert recalled Azerbaijani President Ilham Aliyev’s claims to modern-day Armenia, including Kond, one of the oldest districts in Yerevan which houses the government villas.
“It’s the same as if someone were to believe that I was supposedly convinced the artificial entity of Azerbaijan had a legitimate claim to the territory or culture of any indigenous peoples,” Voskanyan said.