Քաղաքական 10:00 03/06/2023 Հայաստան
Ընդհանրապես դավաճանելու թեման չենք քննարկում։   Սա ակնհայտ է, արդեն քննարկած էլ, ասած էլ։ Եթե հեռատես լինենք՝ ընդհանրապես քննարկելու բան չի մնացել, նույնիսկ՝ կանխագուշակելու ու կանխատեսելու բան չի մնացել։
Այն, ինչ անում է Փաշինյանը, պարզ է վաղուց։ 2008 թվականին ակտիվացավ Նիկոլ Փաշինյան անունով մեկը, երբ նույն 2008-ին Թուրքիան բարձրաձայնեց Կովկասյան պլատֆորմի իր տեսլականը, որ թյուրքական ժողովուրդներին միավորելու հիմք էր դառնալու։ Չգիտես ինչու՝ այդ պլատֆորմի մաս  չէր կազմում Իրանը, Վրաստանը հերթական անգամ իր անկախությունը գնահատելով՝ հրաժարվեց, ու Կովկասյան պլատֆորմը կարծես թե փլվեց։ ՌԴ կողմից Հարավային Օսիան ու Աբխազիան որպես անկախ հանրապետություններ ճանաչելը ևս ավելորդ դարձրեց Էրդողանի՝ միավորման երազանքը, որ իրականում ոչ այնքան թյուրքական երկրների միավորման մասին էր, որքան Թուրքական հերթական կայսրության մասին։
Ու կրկին դրան խանգարում էր Հայաստանը, իսկ որբ Ադրբեջանը էլ ավելի ամրապնդվոց որպես Թուրքիայի փոքր եղբայր՝ իր պետքականության շնորհիվ։
Ռուսաստանի հետ տարիներով եղբայրանալու ու հարավային Կովկասից նրան վտարելու փորձերը այնպես չգնացին՝ Վրաստանը ձգտում էր անկախության ու թեև ուներ Ռուսաստանի նկատմամբ վաստակած ատելություն, ուներ նաև դիվանագիտական խորամանկություն ու այնքան խելք՝ այդ անկախությունը Օսիայի ու Աբխազիայի հետ թշնամանքով չկորցնելու։
Թուրքիան սպասեց ու հասավ  Ռուսաստանին սեղմելու այլ տարբերակի՝ այլ երկու ինքնահռչակված հանրապետությունների ու Ուկրաինայի ոչ վրացական խելքի շնորհիվ։
Հայաստանն ու Արցախը. Այստեղ պետք էր այլ ղեկավար, ղեկավար, որ զարմանալիորեն հենց 2008-ին գրել էր Թուրքիան ու Ադրբեջանը իրար միացնելու «միջանցքի» մասին, որ այն ծառայի Թուրքիայի ու ԱՄՆ-ի շահերին...  Արցախի Հանրապետության շրջանների՝ Ադրբեջանին հանձնելու մասին։ Այո, Փաշինյանն ու Թուրքիան իրար գտել էին։
Հետո եղավ այն, ինչ բոլորդ գիտեք. Պատերազմ ու՝ պայքարող երիտասարդների, հայերի հույսերի ու նպատակների միասնական ջարդ։
Հիմա գանք այս օրերին.
27 մայիսի
«Մենք քաջ գիտակցում ենք այն ուժերի նպատակները, որոնք ձգտում են մեկուսացնել եղբայրական Ադրբեջանին»,-հայտարարում է  թուրք նախարար Չավուշօղլուն ու նորից կրկնում   թյուրքական պետությունների կազմակերպության հարթակի կարևորության մասին, որը «ուժ և վստահություն է հաղորդում թյուրքալեզու երկրներին»։
Այսինքն՝ մինչ հայերը հայերին համոզում են չերազել իրենց Արարատի մասին, համոզում են հրաժարվել ունեցածից... թուրքերը առաջ են գնում դեպի իրենց թուրքական կայսրությունը։ Հայերը ամաչում են իրենց ազատագրած Հայրենիքից էշ-էշ կասկածներ ծնում ու տարածում, իսկ  թուրքերը չեն ամաչում գրավել ուրիշների երկրները։ Ոչ ամաչում են, ոչ պատասխանատվություն կրում։
Ու ուշադրություն դարձրեք՝ թե բա «այն ուժեցրի նպատակները»։ Ինչ ուժեր են մնացել։ Հայաստանը ուժ չէ, ԱՄՆ-ն ուժ է, բայց նույնն է, որ ասենք Թուրքիան է, Եվրոպան chanelանում է ադրբեջանական գազից... թե որպես ուժ մնում է, մնում է Ռուսաստանը։ Էլ ով. Չինաստանը համ հեռու է, համ էլ պետքը չեն դեռ այստեղի խաղերը։
28 մայիսի
Ալիևը որոշում է այն թեթև տոնը, որ նշում են Հայաստանում՝ Հայաստանի առաջին Հանրապետության օրը, հարամել։ Ի դեպ՝ այն Հայաստանի, որ իր ստորագրությունն է դրել Ահարոնյանի ձեռքով կապիտուլացված Թուրքիային ՀԱՂԹԱԾ դաշնակից երկրների շարքում։
ՔՊ-ն ինչ-որ բա՞ն էր ասել Առաջին Հանրապետության մասին։ Դե Էրդողանը Ալիևին ու Փաշինյանին ասած կլինի՝ ասեք, ասեք, մի քանի վատ բաներ ասեք։
Ալիևն էլ աքլորացած հնչեցնում է իրենց նպատակների հաջորդ քայլը՝  «պետական սահմանների սահմանազատումը պետք է տեղի ունենա բացառապես Բաքվի պայմաններով, Նախիջևան տանող ճանապարհը պետք է բացվի,  հայկական զորքերը պետք է հեռանան Լեռնային Ղարաբաղից»։
Այն, որ Նախիջևանը ճանապարհ ունի դեպի Ադրբեջան Իրանով՝ անընդհատ մոռանում են։
«Մենք ուժեղ կողմն ենք, մենք ամուր դիրք ունենք բանակցային սեղանի շուրջ, մենք ամուր դիրք ունենք սահմանին։ Նույնիսկ առանց խաղաղության պայմանագիր ստորագրելու, մենք կապրենք խաղաղության և անվտանգության մեջ»,- ասում է, ինչպես կասեր Վարդան Ոսկանյանը, Բաքվի բռնապետը։
Տեսեք, ստացվում է այս խաղաղության բարաթը մե՞զ է պետք։ Մե՞զ է պետք, որ զորքը դուրս գա ու Արցախը լրիվ հայաթափվի՞։ Ինչ է խոսում, ինչ են ասում։ Այնքան որ վախեցնեն։ Ու փաշինյանն էլ, որ զարմանալիորեն իրեն օրինապաշտ է ձևացնում, թե չի կարող խոսել Արցախի անունից, որովհետև իրեն այնտեղ չեն ընտրել, Եվրոպա-Ասիաներում հանձնում է Արցախը։
Այ, տաղանդավոր ծախողը այսպես կլինի։ Իսկ դուք ասում եք՝ ադրբեջանական գազ։
1 հունիսի
Քիշնևում Հայաստանի, Ադրբեջանի, Ֆրանսիայի, Գերմանիայի և Եվրոպական խորհրդի ղեկավարների մասնակցությամբ հնգակողմ հանդիպման արդյունքներով Ալիևն ու Փաշինյանը վերահաստատել են, որ փոխադարձաբար ճանաչում են միմյանց տարածքային ամբողջականությունը։
Ճանաչելը՝ ճանաչեին։ Բայց ճանաչել Ադրբեջանի տարածքը քառ կմ-ներով՝ Նիկոլի վերջնական հրաժարումն է Արցախից, հերոս հայորդիներին զոհելու իր մեղքից։
2 հունիսի
Ավելի ուշ պարզվում է, որ Ֆրանսիայի նախագահի հայտարարությունը Քիշնևի հանդիպման արդյունքի մասին Ալիևի սրտով չէ. «Հանդիպման մասին միակողմանի հայտարարությունը չի արտացոլում, այլ խեղաթյուրում է կողմերի դիրքորոշումը»։
Ուրեմն ի՞նչ է եղել իրականում, որ նույնիսկ Մակրոնը «խեղաթյուրել» է իրականությունը։
Կրեմլը անդրադառնում է Փաշինյանի հայտարարությանը, թե՝ Ուկրաինայի հետ պատերազմի հարցում ինքը (մարդու նույնիսկ ձեռքը չի գնում, որ Փաշինյանի ասած ցանկացած մենքի մեջ մտնի) Ռուսաստանի դաշնակիցը չէ։
Ու Պեսկովն ասում է.  «Մենք դա ի գիտություն ենք ընդունում»։
Այսպիսով՝ Փաշինյանը լուծում է Թուրքիայի երազանքը, խաղից կամաց դուրս է հանում Ռուսաստանին, որ զբաղված լինելով սեփական պատերազմով, այն էլ՝ կարելի է ասել ազգակիցների հետ, սիրտ չի ունենա իրեն կոտորել իրենից հրաժարվող հայերի համար... Ինչու միայն Ռուսաստանից, իրենք իրենցից էլ հրաժարվող։ Ու չգիտեմ՝ կամաց-կամաց, թե լավ էլ արագ Թուրքիան գնում է դեպի «Կովկասյան պլատֆորմ»՝  թուրքական կայսրություն։

Политика 15:19 03/06/2023 Армения
Тему предательства вообще не обсуждаем. Это очевидно, это уже обсуждалось, об этом уже говорилось. Если проявить дальновидность, то обсуждать вообще уже нечего, даже уже нечего предсказывать и прогнозировать.
То, что делает Пашинян, ясно давно. В 2008 году активизировался некто по имени Никол Пашинян, когда в том же 2008 году Турция озвучила свое видение Кавказской платформы, которая стало бы основой для объединения тюркских народов. Почему-то частью этой платформы не был Иран, Грузия, в очередной раз придавая ценность своей независимости, отказалась, и Кавказская платформа, кажется, рухнула. Признание РФ Южной Осетии и Абхазии независимыми республиками также сделало ненужной мечту Эрдогана об объединении, которая на самом деле была не столько об объединении тюркских стран, сколько о Турецкой очередной империи.
И вновь этому мешала Армения, а сирота-Азербайджан еще больше укрепился как младший брат Турции – в силу своей нужности.
Предпринимаемые годами попытки брататься с Россией и изгнать ее с Южного Кавказа пошли не так: Грузия стремилась к независимости и, хоть и имела заслуженную ненависть по отношению к России, но имела также дипломатическую хитрость и достаточно ума, чтобы не потерять эту независимость враждой с Южной Осетией и Абхазией.
Турция выжидала и нашла другой вариант давления на Россию – благодаря двум другим самопровозглашенным республикам и негрузинскому уму Украины.
Армения и Арцах. Здесь нужен был другой руководитель – руководитель, который удивительным образом именно в 2008 году написал о соединяющем Турцию и Азербайджан друг с другом «коридоре», чтобы он служил интересам Турции и США… о сдаче районов Республики Арцах Азербайджану. Да, Пашинян и Турция нашли друг друга.
Затем произошло то, что вы все прекрасно знаете. Война и единый разгром сражающейся молодежи, надежд и целей армян.
Теперь вернемся в наши дни.
27 мая
«Мы прекрасно осознаем цели сил, стремящихся изолировать братский Азербайджан», заявляет турецкий министр Чавушоглу и вновь повторяет о значимости площадки Организации тюркских государств (ОТГ), «придающей сил и уверенности тюркоязычным странам».
То есть, пока армяне убеждают армян не мечтать об их Арарате, убеждают их отказаться от того, что у них есть... турки продвигаются к своей турецкой империи. Армяне стыдятся своей освобожденной Родины, рождают и сеют тупые сомнения, а турки не стыдятся оккупировать страны других. Они не стыдятся и не несут ответственности.
И обратите внимание: мол, «цели сил». Какие силы остались? Армения – не сила, США – сила, но это все равно, что, скажем, Турция, Европа chanel-ит от азербайджанского газа... если кто и остается в качестве силы, то Россия. Кто еще? Китай – далеко, и потом: ему здешние игры пока не нужны.
28 мая
Алиев решает испортить отмечаемый в Армении легкий праздник – День Первой Республики Армения. Кстати, той Армении, которая рукой Агароняна поставила свою подпись среди союзных стран, ПОБЕДИВШИХ капитулировавшую Турцию.
ГД что-то говорил о Первой Республике? Ну, Эрдоган, наверняка, сказал Алиеву и Пашиняну: говорите, говорите, скажите пару плохих вещей.
Алиев, распетушившись, озвучивает следующий шаг их целей: «делимитация  государственной границы должна вестись исключительно на условиях Баку, должна быть открыта дорога в Нахиджеван, армянские войска должны покинуть Нагорный Карабах».
О том, что у Нахиджевана есть дорога в Азербайджан через Иран, постоянно забывают.
«Мы сильная сторона, у нас сильная позиция за столом переговоров, у нас сильная позиция на границе. Даже если мирное соглашение не будет подписано, мы будем жить в комфортных и безопасных условиях», – говорит, как сказал бы Вардан Восканян, бакинский диктатор.
Смотрите, выходит этот вексель мира нужен нам? Это нам нужно, чтобы войско вышло и Арцах был деарменизирован полностью? О чем он говорит, что они говорят? Лишь бы напугать. И пашинян, который удивительным образом прикидывается законопослушным, мол, не может говорить от имени Арцаха, потому что его там не избирали, в Европах-Азиях сдает Арцах.
Вот каким должен быть талантливый продавец. А вы говорите: азербайджанский газ.
1 июня
По итогам пятисторонней встреи с участием руководителей Франции, Германии, председателя Европейского совета в Кишиневе Алиев и Пашинян  подтвердили взаимное признание территориальной целостности друг друга.
Признание признанием. Но признание территории Азербайджана в кв. км – это окончательное отречение Никола от Арцаха, от своей вины за гибель героических сынов армянского народа.
2 июня
Позднее выясняется, что заявление президента Франции об итогах кишиневской встречи не по душе  Алиеву: «Сделанное в одностороннем порядке заявление о встрече не отражает и искажает позицию сторон».
Так что же на самом деле произошло, что даже Макрон «исказил» реальность?
Кремль реагирует на заявление Пашиняна о том, что в вопросе войны с Украиной он (рука не поднимается, чтобы подписаться под любым сказанным Пашиняном «мы») – не союзник России.
И песков говорит: «Мы принимаем его к сведению».
Таким образом, Пашинян решает мечту Турции, потихоньку выводит из игры Россию, потому что, той, занятой собственной войной, да еще и, можно сказать, с соотчичами, будет не до того, чтобы расшибиться в лепешку ради отрекающихся от нее армян... Почему только от России, отрекающихся от самих себя. И я не знаю, постепенно или очень даже стремительно, Турция движется к «Кавказской платформе» – турецкой империи.