Քաղաքական 09:29 06/06/2023 Հայաստան
Վազգեն Մանուկյանը դիմել է ուժային կառույցներին՝ դուք չե՛ք երդվել պաշտպանել Փաշինյանին, դուք երդվել եք պաշտպանել Հայրենիքը
Հայաստանի նախկին վարչապետ  Վազգեն Մանուկյանը կոչ-հայտարարություն է տարածել, որում ասվում է.
«Այն, ինչ այժմ կատարվում է մեզ հետ, խորը մշակված դավադրություն է՝ ուղղված մեր ժողովրդի դեմ։ Այդ դավադրությունը կազմակերպելիս օգտագործել են մեր ժողովրդի` արդար երկրում և խաղաղ պայմաններում ապրելու բնական ցանկությունը։
Իրականում «խաղաղության» այն պայմանագիրը, որի անհրաժեշտության մասին գոռգոռում են բազմաթիվ արտաքին ուժեր, ամենակործանարար հարվածն է լինելու մեր ժողովրդին։
Անկլավների մասին․ անկլավների գոյությունը Խորհրդային միության որևէ օրենքով ամրագրված չէր։ Դրանք ժամանակին տրվել են Ադրբեջանին տեղական իշխանությունների համաձայնությամբ, հետևաբար որևէ իրավական ուժ չունեն, այսինքն մեր տարածքներն են նաև դե յուրե։
Եթե անկլավները տրվեն Ադրբեջանին, դա նշանակում է հակառակորդին տալ լավագույն հնարավորությունները և ստեղծել գայթակղություն պատերազմը շարունակելու արդեն Հայաստանի տարածքի ներսից։ Այդ պայմանագիրը ոչ թե խաղաղության, այլ պատերազմի պայմանագիր է դառնալու։
Ինչ վերաբերում է Արցախին, ոչ միայն անհեթեթություն է այն միտքը, որ «Արցախից ազատվենք, խաղաղ կապրենք», այլ հարցն ունի նաև բարոյական կողմ․ համաշխարհային պատմության մեջ ցույց տվեք մի դեպք, երբ որևէ ժողովուրդ իր հարյուրհազարանոց մի հատվածին պատանդ է թողնում (իմանալով, որ նրանց կոտորելու են և տեղահանելու)՝ սին հույսեր ունենալով, որ ինքը լավ է ապրելու։ Մեր ժողովուրդը լավ չի՛ ապրելու, իսկ այդ խարանը հազարամյակներով մեր վրայից չի ջնջվելու։ Մենք ինքներս մեզ չենք հարգելու, հաջորդ սերունդները թքելու են մեր երեսին։ Մենք դժբախտացնում և նվաստացնում ենք մեզ և մեր սերունդներին՝ կատարելով անբարո քայլ և ազգային դավաճանություն՝ դրա դիմաց ստանալով պատերազմ և ոչ խաղաղություն։
Միայն այն, որ Հայաստանը, անկախ տարածքային ամբողջականությունից, չի հռչակում Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման և անկախության  իրավունքի ընդունումը և քաղաքական բոլոր միջոցներով  այդ իրավունքի իրացմանը նպաստելը, արդեն իսկ մեզ ստորացնում է աշխարհի բազմաթիվ ժողովուրդների աչքի առաջ։ Ո՞նց կարելի է այսպես ապրել։
Փաստորեն ինչ-որ մեկը եկել ու ոչնչացնում է հազարամյակների մեր պատմությունը, ժողովրդի մի մասը դա չի հասկանում՝ հույս ունենալով, որ վերջում ամեն ինչ լավ է լինելու, ժողովրդի մի հատվածն էլ ճիգեր է  գործադրում փոխելու այս ամենը, բայց չի կարողանում։
Նման իրավիճակում շատ կարևոր դեր ունեն զինվորականությունը, ուժային կառույցները, որոնց գլխավոր նպատակն է պաշտպանել պետությունը։
Ես հատուկ դիմում եմ մեր ուժային կառույցներին՝ դուք չե՛ք երդվել պաշտպանել Նիկոլ Փաշինյանին, դուք երդվել եք պաշտպանել Հայրենիքը, պետությունը, Սահմանադրությունն ու պետական օրենքները։ Այն, ինչ անում է և ուզում է անել Նիկոլ Փաշինյանը, հակասում է նախևառաջ մեր Սահմանադրությանն ու օրենքներին, հետևաբար Նիկոլ Փաշինյանն այլևս լեգիտիմ չէ։ Իր հայտարարություններով, իր գործողություններով, իսկ հետագայում նաև իր ստորագրությամբ նա դառնում է պետական հանցագործ, իսկ պետական հանցագործին պաշտպանելով՝ դուք դրժում եք ձեր երդումը, ինչը նույնպես պետական հանցագործություն է։
Կոչ եմ անում  ուժային կառույցներին՝ ուշադիր հետևել, թե ինչ է կատարվում մեր երկրում և ժամանակին կանխել պետական հանցագործությունը՝ պատրաստ լինելով միանալ ժողովրդի այն մեծ հատվածին, որը դիմադրում է ազգային ու պետական հանցագործության իրագործմանը և փորձում է կանխել ազգային աղետն ու խայտառակությունը»։

Политика 13:36 06/06/2023 Армения
Вазген Манукян – силовым структурам: Вы не давали клятву защищать Никола Пашиняна, вы поклялись защищать Родину
Бывший премьер-министр Армении Вазген Манукян выступил с заявлением-призывом, в котором говорится:
«То, что сейчас происходит с нами, – глубоко продуманный заговор, направленный против нашего народа. При организации этого заговора использовали естественное желание нашего народа – жить в справедливой стране и в мирных условиях.
В действительности, тот договор о «мире», о необходимости которого кричат многие внешние силы, станет самым разрушительным ударом по нашему народу.
Об анклавах: существование анклавов не закреплено ни одним законом Советского Союза. Они в свое время были переданы Азербайджану с согласия местного руководства, следовательно, не имеют никакой правовой силы. Это де-юре наши территории.
В случае передачи анклавов Азербайджану, это значит, предоставить противнику лучшие условия и создать соблазн продолжения войны уже на территории Армении. Этот договор станет не договором о мире, а договором войны.
Что касается Арцаха, то мысль – «избавимся от Арцаха, будем жить мирно» – не только абсурдна, но и вопрос имеет моральную сторону: покажите в мировой истории хоть один случай, когда какой-то народ оставляет своих сотен тысяч соотечественников в заложниках (зная, что из истребят и депортируют), надеясь, что он будет жить хорошо. Наш народ не будет жить хорошо, а это клеймо тысячелетиями не будет стерто с нас. Мы не будем уважать себя, будущие поколения будут плевать нам в лицо. Мы делаем несчастным и унижаем себя и наши поколения, совершая аморальный шаг и национальное предательство, получая взамен войну, а не мир.
Только то, что Армения, независимо от территориальной целостности, не провозглашает признание права народа Арцаха на самоопределение и независимость и не способствует всеми политическими средствами реализации этого права, уже унижает нас в глазах многих народов мира. Как можно так жить?
Фактически, кто-то пришел и уничтожает нашу тысячелетнюю историю, часть народа не понимает этого, в надежде на то, что в конце все будет хорошо, а часть народа прилагает усилия, чтобы изменить все это, но не удается.
В такой ситуации очень важную роль играют военные, силовые структуры, главная цель которых – защищать государство.
Я специально обращаюсь к силовым структурам – вы не давали клятву защищать Никола Пашиняна, вы поклялись защищать Родину, государство, Конституцию и государственные законы. То, что делает и хочет сделать Никол Пашинян, противоречит прежде всего нашей Конституции и законам, следовательно, Никол Пашинян уже нелегитимен. Своими заявлениями, своими действиями, а в дальнейшем также своей подписью он становится государственным преступником, а защищая государственного преступника вы нарушаете свою клятву, что также является государственным преступлением.
Призываю силовые структуры внимательно следить за тем, что происходит в нашей стране и вовремя пресечь государственное преступление – быть готовым присоединиться к той большей части народа, которая сопротивляется осуществлению национального и государственного преступления и пытается предотвратить национальную катастрофу и позор».